Potvrzeno: Ústřice fungují jako afrodiziakum a mají mnohé další zdravotní účinky (+ NÁVOD, jak je vařit a jíst)

Ústřice jsou starou známou potravinou, které se připisují afrodiziakální účinky nejčastěji. Podívali jsme se proto po výsledcích vědeckých studií a zjistili, zda ústřice skutečně podporují sexuální libido a zájem o sex. Podle legend se jimi krmil známý záletník Giacomo Casanova (na úvodním obrázku), aby zvládal ukojit zástupy svých milenek.

Hned na začátek doporučujeme ústřice i jiné (klidně levnější a dostupnější) mořské plody a ryby zařadit do jídelníčku pravidelně. Jde o potraviny nabité prospěšnými složkami, takže podpora libida není jedinou výhodou, kterou ústřice slibují.

Článek vás naučí, jak ústřice zpracovat a jíst. Takže dobrou chuť. Fungují ústřice jako afrodiziakum?

ústřice, afrodiziakální účinek

 

Mohou ústřice zvýšit sexuální libido jako afrodiziakum?

Ústřice jsou bohatým zdrojem prospěšných látek, které zdravé tělo potřebuje na denní bázi. Zdravé tělo rovná se zdravá erekce i zdravý zájem a připravenost na sex. Muži s lehkým pestrým a čerstvým jídelníčkem mají uspokojivější sexuální život a méně zdravotních komplikací, které by je o libido a výdrž obíraly (cukrovka, vysoký tlak, vysoký cholesterol, nadváha a pod.).

Ústřice a mořské plody jsou tak výbornou složkou pestrého jídelníčku. Doporučujeme si na mořské plody navyknout, protože skutečně mohou podpořit sexuální zdraví a potvrzují to i uvedené studie.

 

Ústřice a vysoký obsah prospěšného zinku

Zásadním prospěšným minerálem je zinek. Syrové ústřice zinku obsahují až 33 mg na 85 gramovou porci (asi 5 – 10 kousků podle velikosti). Jsou jedním z největších zdrojů zinku v živočišných potravinách. 33 mg zinku je cca trojnásobek jeho denní doporučené dávky.

Je toto množství zdravé? I zde platí, že „všeho s mírou“ a platí to i pro zinek. Každopádně nepředpokládáme, že byste se kvůli vysoké ceně nebo nižší dostupnosti na českém trhu ústřicemi ládoval denně, takže se předávkování nemusíte bát.

Českým mužům navíc zinek (stejně jako ostatní potřebné minerály) ve stravě často chybí, takže občasná nálož v podobě ústřic je zde k vašemu prospěchu.

Jako muži zinek potřebujeme a je velice důležitý. Zinek udržuje mužské sexuální funkce a procesy v optimálním stavu. Zinek je důležitý pro plodnost a muži s nedostatkem zinku produkují méně kvalitních spermií. Případně produkují spermií málo nebo jsou poškozené a nepohyblivé.

Doplňky stravy se zinkem ve studiích zvýšily produkci vlastního testosteronu. Jak již víme, testosteron je pro sílu libida nezbytný a afrodiziaka hledají často právě muži se slabým sexuálním libidem.

Takže odpověď je ANO,ústřice podporují tvorbu testosteronu, chrání před erektilní dysfunkcí, ovlivňují kvalitu a produkci spermií. To všechno díky nezbytnému zinku, kterého obsahují až trojnásobek minimální denní dávky nebo více.

PROČ JAKO MUŽI POTŘEBUJEME TOLIK ZINKU? Jeho potřebu a účinky podrobně vysvětluje článek Zinek a znamenité účinky na vaši erekci, libido a plodnost. Co potvrzují studie? 

 

Ústřice a nezbytné omega-3 mastné kyseliny

Omega-3mastné kyseliny nám nyní média předhazují jako magickou živinu. Částečně ale mají pravdu, protože je v jídelníčku skutečně potřebujeme a to každý den. Češi jich bohužel nepřijímají dostatečné množství. Mají nespočet prospěšných účinků. Zde jsou ty nejzásadnější:

 • Snižují tělesné záněty: Záněty kdekoliv v těle oslabují imunitu a organismus namáhají a unavují. Naše obranyschopnost se snaží se záněty bojovat a používá k tomu zdroje energie. Když je zánět silný a dlouhodobý, muž je vyčerpaný dlouhodobě a to je stav, kdy slábne libido, mizí zájem o sex a ani erekce a výdrž nejsou uspokojivé. Zde tedy nelze úplně tvrdit, že ústřice jsou afrodiziakem. Lze ale konstatovat, že omega-3 mastné kyseliny v ústřicích uvádějí organismus do stavu, kdy má dostatek energie a výdrže provozovat sex. A to je samozřejmě pozitivní zpráva.
 • Posilňují srdce a chrání jej před nemocemi, a zároveň zvyšují prokrvení organismu včetně penisu: Tento účinek nepůsobí přímo na sílu libida. Zdravé srdce, cévy a celý oběhový systém jsou naprosto zásadní pro pevnou, vydatnou a spolehlivou erekci. A ta je, jak jistě uznáte, neméně důležitá. Pokud byste byl nažhavený na sex sebelépe, bez pevné erekce byste nakonec ničeho nedosáhl. Omega-3 jsou tak důležité jak z ryb, tak z rostlinných zdrojů (z těch ale mají nižší vstřebatelnost a využitelnost, takže volte raději živočišné zdroje).
 • Podporují funkci varlat a zvyšují produkci spermií: Dokládá to studie na vzorku 1679 mužů. Tito ale přijímali omega-3 mastné kyseliny formou doplňků stravy (výtažek – extrakt z ústřic), takže ve vyšším množství, než přijme muž z běžné potravy. Ze závěru studie ale vyplynulo, že nedostatek omega-3 vede k oslabení činnosti varlat a ke snížení produkce spermií.

 

Ústřice zvyšují produkci hormonu dopaminu – „hormonu neřesti“

Dostáváme se k nejprůkaznějšímu výsledku. Libido a zájem o sex silně souvisí s hormonální hladinou a schopnosti organismu produkovat specifické hormony. I během jejich výroby je potřebný již zmíněný zinek a díky němu organismus dopamin produkuje lépe a ve větším množství. Zároveň udržuje jeho optimální hladinu, takže mějte zinku v jídelníčku dostatek.

Dopamin se nazývá také „hormon štěstí, či dokonce hormon neřesti“. Je tedy jasné, že díky nabuzení štěstí a myšlenek na tajné neřesti stimulujeme svůj mozek, a následně i tělo (penis, varlata) k nejlepšímu výkonu.

Podle studií zvýšené uvolňování dopaminu zesiluje sexuální vzrušení a prožitky. Ta samá tvrdí také to, že má dopamin příznivý vliv na erektilní dysfunkci a to i u pacientů, kteří užívají různé léky (antidepresiva, podrobně o lécích snižujících sexuální libido čtěte zde).

 

Další zdravotní účinky ústřic a tabulka nutričních (výživových) hodnot

Jak jsme psali, ústřice je plná živin, které potřebuje ke zdraví každý muž. Nejde pouze o zinek a omega-3 mastné kyseliny. Je jich mnohem více a jejich účinky jsou důležité.

Ústřice je veliká asi jako dlaň. Pod tvrdou schránkou se ukrývá rosolovité, našedlé „tělo“, které je veliké tak na jedno sousto. Kromě látek prospěšných pro sexuální zdraví obsahuje ústřice jako mořský plod významné množství živin a prospěšných látek.

Zde je tabulka včetně denní doporučené dávky jednotlivých látek na 100 gramů čistého masa bez skořápky.

Kalorie Ústřice jsou nízkokalorická potravina 68
Bílkoviny Ústřice obsahují kompletní amiokyselinový profil 7 g
Tuky  – 3 g
Vitamín D Udržuje imunitu a podporuje tvorbu buněk. 80 % DDD
Vitamín B1 (thiamin) Napomáhá tvorbě buněk, udržuje činnost srdce a nervové soustavy, podporuje mentální výkon a imunitu, zlepšuje paměť. 7 % DDD
Vitamín B3 (niacin) Hospodaří s energií, udržuje zdravou pokožku, nervový systém a trávení. Ovlivňuje zdraví mozku a nervů, zmírňuje deprese a poruchy spánku. 7 % DDD
Vitamín B12 Udržuje nervový systém, metabolismus a podporuje tovrbu buněk. Lidé trpí nedostatkem B12 velice často. 324 % DDD
Železo Okysličuje krev, podílí se na krvetvorbě. 37 % DDD
Hořčík Snižuje únavu, udržuje činnost nervové soustavy, činnost svalů, zubů a kostí, tvorbu buněk. 12 % DDD
Fosfor Udržuje srdeční pulz, chrání mozek a nervové tkáně, bojuje proti zánětům. 14 % DDD
Zinek Udržuje imunitu a metabolismus, podporuje sexuální zdraví, chrání buňky před poškozením. 605 % DDD
Měď Udržuje pevnost kostí, zdravé svalstvo, vývoj mozku a paměti, podporuje plodnost a imunitu. 223 % DDD
Mangan  Stimuluje činnost mozku, zpevňuje kosti, odstraňuje únavu, zlepšuje paměť a zdraví nervů. 18 % DDD
Selen Udržuje funkci žláz produkujících hormony, chrání buňky před poškozením. 91 % DDD

Kvůli vysokému obsahu minerálů nejsou ústřice vhodné pro každodenní konzumaci, ale pouze sváteční konzumaci.

 

Prášek z ústřic (oyster powder, ústřicový extrakt)

ústřicový extrakt, prášek ze sušeného ústřicového masa

Prášek ze sušeného masa ústřic, které je zbaveno 10 až 40 % vody.

Pokud se vám zdravotní, a hlavně sexuální účinky ústřic líbí, ale nemáte je kde koupit, nevíte je zpracovat nebo se bojíte jíst je syrové, vhodnou možností je pro vás extrakt z ústřic, případně doplněk, který obsahuje ústřicový prášek společně s jinými složkami.

Jemný prášek se vyrábí šetrným sušením masa z ústřic tak, aby se nesnížil obsah prospěšných látek ani živin. Prášek je tedy koncentrátem z ústřic.

Ústřice obsahuje 60 až 90 % vody. Když se odpaří, v 10 až 40 gramech prášku získáte téměř stejné živiny, jako kdybyste snědli 100g masa ze syrové ústřice. Účinky zůstávají neměnné tak, jak jsme je vyjmenovali výše. Velice podobný je i nutriční profil, ze kterého vypadává pouze voda. Ostatní látky se nikam nevypaří, takže v prášku zůstávají.

Kromě nich ústřicový prášek pomáhá zpevnit kosti oslabené nedostatkem vápníku, podporuje funkce štítné žlázy a pomáhá i proti svalovým problémům.

Někteří výrobci vyrábějí prášek přímo z ústřicových skořápek. Ty jsou vhodné hlavně pro zdraví kostí, kloubů, zubů a chrupavek. Na sexuální zdraví vliv nemají.

 

Rizika a negativa ústřic

Ústřice lze jednoznačně vnímat jako velice zdravou a prospěšnou potravinu, pokud jsou konzumovány s mírou a občasně. Jelikož se ale v rámci gurmánství konzumují syrové (RAW), je přítomno několik rizik a bezpečnostních upozornění.

 

Přítomnost bakterií

Vibrio bakterie v ústřicích

Vibrio bakterie, která se může v ústřicích nacházet.

Tepelně neupravené potraviny mohou být kontaminované bakteriemi. Ústřice mohou obsahovat potenciálně nebezpečné bakterie Vibrio. Nákaza se projevuje průjmem, zvracením, nevolností, horečkou. V extrémním případě i otravou krve a smrtí. Podle statistik na tuto otravu zemře cca. 100 z 80000, což je úmrtnost 0,13 %. Riziko je skoro mizivé, pořád ale existuje.

Proto ústřice nakupujte od ověřených prodejců a nestyďte se zeptat, zda má prodejce odpovídající certifikaci kvality a bezpečnosti. Měl by být schopen doložit i výsledky testů na přítomnost bakterií a jiných škodlivin.

 

Přítomnost škodlivin

Ústřice mohou přenášet i některé viry. Dále je pak častý obsah těžkých kovů (rtuť, olovo, kadmium). Vyhýbat by se jim měly těhotné a kojící ženy, malé děti a lidé s oslabeným imunitním systémem.

Zdravotnické organizace sice doporučují konzumovat všechna masa včetně ústřic tepelně zpracovaná, ale, přiznejme si, ústřice jíme právě pro jejich unikátní čerstvou a varem nezničenou chuť. Riziko je tedy na vás, každopádně pokud nemáte problém s tatarákem nebo hovězím carpaccio, zachutnají vám i syrové ústřice.

Upozornit musíme i na významně vysoký obsah zinku, který sice potřebujeme, ale v porci ústřic je ho až 6násobek denní doporučené dávky. Nárazově toto množství neškodí, ale dlouhodobě by docházelo k poruše vstřebávání jiných důležitých minerálů. Samozřejmě ústřice nejsou vhodné pro alergiky na mořské plody.

 

Jak ústřice připravit a jíst?

Konzumace syrových ústřic je tedy na vlastní riziko. Úřady je doporučují vařit. Var zahubí škodlivé bakterie, ale ubere také na chuti.

 • uvařené a vyloupnuté ústřice můžete přidat do těstovin
 • celou ústřici lze grilovat
 • uvařené ústřice ochuťte bylinkovým máslem, citronovou šťávou, tabaskem, octem, petrželovou natí a šalotkou nakrájenou na drobno
 • uvařené je přidejte do rybích polévek nebo paelly
 • obalte je v panko strouhance a smažte na oleji

Při nákupu vždy pamatujte:

 • Že nakupujeme pouze zavřené ústřice. Otevřené nenakupujte.
 • Pokud je vaříte, jezte pouze ty, které se během varu otevřou. Zavřené vyhoďte.
 • Vařte méně ústřic ve větším hrnci, aby se kompletně provařily. Pokud budete vařit velké množství v malém kastrůlku, nemusí se uvařit všechny dostatečně.

 

Účinky a afrodiziakálních schopnosti ústřic: Často kladené otázky FAQ

Jsou ústřice zdravé?
Ano. Obsahují málo kalorií a spoustu živin, hlavně prospěšné vitamíny (hlavně ze skupiny B) a minerály (převažuje zinek), omega-3 mastné kyseliny.
Mají ústřice afrodiziakální účinek? Zvyšují libido?
Ano, tyto účinky mají složky v ústřicích. Nejsilnější účinek má zinek a omega-3 mastné kyseliny. Podporují erekci, tvorbu testosteronu, produkci spermií a chrání před erektilní dysfunkcí.

Zinek je potřebný pro tvorbu vlastního dopaminu. To je hormon štěstí a hříchu a má nejsilnější afrodiziakální účinek na libido.

Studie z roku 2005 na potkanech dokázala, že obsažená kyselina D-asparagová zvýšila jejich hladinu pohlavních hormonů.

Jsou ústřice účinky podobné Viagře?
Bohužel ne. Viagra je lék na erektilni dysfunkci. Ústřice lékem nejsou a nemají žádné léčivé účinky. Díky podpoře prokrvení organismu včetně penisu ale mohou sloužit jako mírná přírodní podpora erekce a to i u pacientů s erektilní dysfunkcí. Určitě je zařaďte do jídelníčku.
Jaké jsou hlavní zdravotní účinky ústřic na lidské tělo?
Kromě podpory plodnosti, libida a erekce pomáhají snížit krevní tlak, zlepšit prokrvení celého těla a okysličení krve. Pomáhají produkci červených krvinek, snižují záněty v těle. Podporují imunitu.
Kolik ústřic mohu sníst najednou?
Záleží na velikosti, ale za slušnou porci se považuje 5 až 10 kusů. Existují různé druhy, některé malinké jako drobný kamínek, jiné veliké jako lidská dlaň.
Mají ústřice negativní vedlejší účinky?
Otázkou je hlavně čerstvost. Zkažené ústřice mohou vyvolat nevolnost, zvracení, otravu jídlem, průjem slabost a podrážděnost.

Pokud nepocházejí z kvalitního zdroje, mohou přenášet infekce nebo žloutenku.

Kdy bych neměl ústřice jíst?
Ústřice jsou zdravé a bezpečné, takže vhodné nejsou pouze v případě, že jste alergický na mořské plody.
Jsou ústřice prospěšné pro sexuální zdraví?
Prokrvují celé tělo a díky tomu podporují erekci, posilňují produkci vlastního testosteronu, vyživují varlata a podporují tvorbu spermií, upravují hormonální rovnováhu, posilňují libido.
Která potravina má nejsilnější afrodiziakální účinek?
Podle studií se silné afrodiziakální účinky přiřazují červenému ženšenu a také dalším druhům ženšene.
Mohu jíst ústřice každý den?
Nedoporučuje se. Kvůli vysokému obsahu zinku by mohlo dojít ke snížení vstřebávání jiných důležitých minerálů (železo, měď). Vhodná je proto pestrá strava a ústřice pouze občasně jako povzbudivou delikatesu.
Proč jsou ústřice tak drahé?
Protože poptávka po nich je mnohem větší, než jejich výroba. Za poslední století se jejich počty rapidně snížily. Během přepravy a skladování musí být ústřice naživu, co značně prodražuje jejich distribuci.

Z ústřic si proto udělejte slavnostní jídlo na důležité události, případně zvažte nákup doplňků z extraktem z ústřic, který doplní cenné látky bez nutnosti shánět se po čerstvých.

Proč se ústřice konzumují živé?
Aby gurmán cítil jejich plnou přírodní chuť. Jsou plné šťáv a mořské vody se železitou chutí. Tato delikátní chuť a aroma by se varem či jinou úpravou znehodnotily.
Jak mám doma ústřice servírovat?
Syrové nebo podle video receptů výše. Škebli je potřeba opatrně otevřít, uvolnit maso a servírovat je na polovině lastury. Podávejte k nim citronovou šťávu, vinný ocet, tabasko a na jemno nakrájenou šalotku. Každý strávník si je dochutí podle sebe.
Mám ústřice polykat nebo žvýkat?
Pravděpodobně jste v televizi viděl, jak lidé vysrkli celou ústřici najednou a polkli. Pokud si na ní ale chcete skutečně pochutnat a poznat její zajímavý chuťový profil, doporučujeme je jednou, dvakrát požvýkat.
Jak chutnají ústřice?
Chuť syrové ústřice je silně mořská, cítit slanost, maso chutná po rybách, ale je delikátní a nasládlé, s náznaky kovové chuti.

 

Co jsme zjistili o ústřicích jako o afrodiziaku?

 • Mají skutečně sílu ovlivnit erotické libido, ale také kvalitu spermií, produkci testosteronu a prokrvení organismu pro pevnou erekci.
 • Obsahují prospěšný zinek a omega-3 mastné kyseliny. Nedostatek těchto látek snižuje plodnost a produkci testosteronu.
 • Omega-3 zlepšují prokrvení organismu a průtok krve, takže podporují i pevnost erekce a chrání před erektilní dysfunkcí.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply