Chirurgická léčba erektilní dysfunkce: Jaké jsou možnosti a co se bude řezat?

Chirurgická léčba erektilní dysfunkce (operace ED) je jednou z několika možností léčby nepříjemného zdravotního problému. K operaci ED se přistupuje v případě, že žádné jiné méně invazivní metody nezaberou a pacient pořád trpí slabou nebo zcela žádnou erekcí.

Pokud tedy léky na erektilní dysfunkci či pomůcky jako vakuové pumpy a erekční kroužky nezaberou, přistupuje se k chirurgické léčbě. Nejčastěji se používá tzv. penilní implantát, penilní protéza. Méně často a spíše ojediněle je to rekonstrukce poškozených cév.

Zde upozorňuji, že nejde o přioperování jiného cizího penisu. Implantuje se zařízení, které erekci pouze simuluje, pokud ji není schopný dosáhnout penis.

Nejde tedy o léčbu v pravém smyslu slova, ale pouze o jakousi užitečnou „napodobeninu“ penisu v erekci. I díky ní ale lze opět vést uspokojivý sexuální život. Na implantát je každopádně potřeba zvyknout si a naučit se jej používat.

chirurgická léčba erektilní dysfunkce, operace ED

 

Kdy lékař přistoupí k chirurgické léčbě erektilní dysfunkce?

Většina lékařů přistupuje k operaci až jako k poslední možnosti léčby erektilní dysfunkce. Léčbu totiž obvykle zahájí předepsáním léků proti erektilní dysfunkci. O jejich účincích i rizicích píšeme podrobně v tomto článku pod odkazem.

Léky jsou vždy přísně na lékařský předpis a nelze je bez něj volně sehnat. Možná jste se potkal s různými reklamami a to hlavně na internetu, které slibují, že vás zásobí Viagrou či jinými léky. Jde ale o zlodějské stránky, které jednají protiprávně, a pokud by se vám kvůli lékům cokoliv stalo, neměl byste se na koho obrátit a nikdo by za vaši ujmu nenesl zodpovědnost. Detailně se k tomu vyjadřuje sexuoložka MUDr. Taťána Šrámková, PHDr. v článku Viagra bez receptu – kde ji koupit bez problémů? (zkrácená odpověď – NIKDE).

Pokud pacientovi léky nezaberou, lékař může doporučit injekční léčbu ED, kdy se léčivo vstřikuje přímo do penisu. Lékař pacienta naučí injekci aplikovat, takže nemusí opakovaně dojíždět do ambulance.

Pokud lékař doporučí vakuovou pumpu nebo erekční kroužky, ty lze jednoduše používat i osamotě po seznámení s návodem na použití.

Pokud se stav nepovede zlepšit ani po vyzkoušení těchto možností, lékař vám může navrhnout operaci erektilní dysfunkce. Samozřejmě ji můžete odmítnout, takže se nebojte, že by vás někdo řezal bez vašeho svolení.

Nejčastější chirurgickou léčbou ED je právě penilní implantát. Většina zařízení funguje na principu nafouknutí vzduchem nebo naplnění tekutinou. Pro dosažení erekce se implantovaný balonek či nádržka uvnitř penisu zvětší a imituje tak erekci. Po sexu se vyprázdní a penis ochabne. Nejde tedy o skutečnou erekci a tedy silné prokrvení penisu na základě erotického vzrušení. Penis s erektilní dysfunkcí se krví reálně nenaplní a onu očekávanou „tvrdost“ supluje vzduch nebo tekutina v implantované nádobce.

Druhou možností operace ED je rekonstrukce cév v penisu a cév, které do něj přivádějí krev. K této metodě se přistupuje spíše ojediněle.

Dále se budu v článku věnovat průběhu operace ED, očekávaným přínosům a výsledkům, ale také rizikům, které doprovázejí každou operaci.

 

Skutečně dovede chirurgický zákrok vyléčit erektilní dysfunkci?

Cílem léčby erektilní dysfunkce je zabezpečit pacientům erekci dostatečně pevnou pro zvládnutí pohlavního styku. Americká urologická asociace tvrdí, že operace ED poskytuje nejvyšší míru spokojenosti ze všech druhů léčby. Zdůrazňuji ale, že jde o výzkum mezi Američany. V Česku použití penilních implantátů zatím není natolik rozšířené. Mnozí muži tuto možnost ani neznají.

Jak jsem psal, operace je až poslední možností léčby ED. Pacient by ji měl důkladně zvážit a lékaře se zeptat na všechny očekávané účinky i negativa.

 • Penilní implantát je primárním chirurgickým řešením erektilní dysfunkce.
 • Cévní rekonstrukce je nezbytná pouze ve vzácných případech, typicky po úrazech penisu, pánve a cév, které jinak zdravý penis zásobují krví.

Bez ohledu na závažnost erektilní dysfunkce vám lékař současně doporučí klasické zásady zdravé životosprávy a to okamžitě přestat kouřit, přestat pít nebo aspoň výrazně snížit konzumaci alkoholu, začít pravidelně sportovat, tím zhubnout a udržet si zdravou váhu. Kdo užívá drogy, i ty je odteď potřeba úplně ignorovat.

NAUČTE SE: Krev a dostatečné prokrvení celého organismu je pro pevnou erekci naprosto nezbytné.

Jak získat pevnou erekci díky podpoře prokrvení penisu a celého organismu přehledně informuje (naše velmi oblíbená) stránka Proerecta.cz.

podpora prokrvení těla a penisu

 

Penilní implantát jako první možnost chirurgické léčby erektilní dysfunkce

V tomto odseku se budu věnovat druhům penilních implantátů, jejich výhodám a samozřejmě také negativům a možným rizikům.

I pokud pacient trpí závažnou ED, obvykle má pořád dostatečně citlivý penis i žalud. Penilní protéza citlivosti penisu neubírá, takže i pacient s dysfunkcí se pořád dovede skoro dokonale uspokojit.

Za zmínku stojí upozornění, že penilní protéza je poměrně drahý zákrok v ceně mezi 100 000 až 300 000 Kč. Možná i kvůli tomu je v Česku nepříliš populární. Zdravotní pojišťovny totiž penilní implantáty neproplácí. Nejde o životně důležitý zákrok a cílem je spíše zlepšení erekce a sexuální výkonnosti. To bohužel nejsou důvody, kvůli kterým by pojišťovna operaci dobrovolně uhradila.

 

Pružný polotuhý penilní implantát

Polotuhé implantáty jsou jednodušší na implantaci i obsluhu. Jde o silikonové kusy, které si může pacient vymodelovat do potřebného tvaru napodobujícího erekci.

Jelikož do penisu pořád neproudí dostatek krve, polotuhý implantát chápejte spíše jako jakousi „kostru nebo lešení“ pro jinak ochablý penis. Penis tedy reálnou erekci nedosáhne a na dotek bude pořád měkký, i když bude vypadat ztopořený.

Polotuhý implantát je vhodný pro muže, kterým jde hlavně o jednoduché použití.

VIDEO (anglicky, YouTube): Implantace polotuhé penilní protézy v rámci chirurgické léčby erektilní dysfunkce

 

Nafukovací nebo hydraulický penilní implantát

Nafukovací penilní protéza je již trošku složitější, než polotuhá.

Zařízení se skládá z dvou válců napojených na vzduchovou pumpu. Dva válce chirurg vloží do těla penisu. Pumpu vloží do šourku. Nafukovací implantát je díky tomu velmi diskrétní, a někdy ani partnerka postiženého netuší, že v sobě takový mechanismus ukrývá.

Před začetím sexu pacient pomocí pumpy nafoukne válce v penisu a může souložit. Po skončení sexu válce vyfoukne a penis ochabne.

Ještě o něco složitější je naplňovací hydraulická protéza, protože kromě dutých válců a pumpy musí chirurg do těla vložit i zásobník s tekutinou, typicky do břišní dutiny. Jinak je princip stejný. Tekutina naplní válce, stimuluje erekci a po sexu se tekutina přepumpuje do zásobníku.

Opět sáhnu po americké statistice. Až 85 % prodaných penilních implantátů je právě hydraulických, a tedy těch, které se plní tekutinou ze zásobníku. Pokud implantát zvažujete, vždy se na dostupné možnosti ptejte lékaře, který řeší vaši ED.

 

Výhody a nevýhody penilních protéz

Výhody a pozitiva: Nevýhody a rizika:
Pacienti je dobře snášejí a jsou s nimi až na 90 % spokojení (statistika amerických uživatelů). Zvýšené riziko infekcí a zánětů. Ne kvůli neodborné implantaci, ale kvůli nesprávnému zacházení.
Opakovaná „erekce“ a schopnost souložit prakticky kdykoliv a to i pokud muž není právě vzrušený. Pokud by implantát neměl a nebyl by vzrušený, k erekci by nemohlo dojít. Nespokojenost s vzhledem nebo délkou penisu po operaci. Lékař vás na přibližný vzhled penisu připraví a pomůže vám také vyrovnat se se změnami.
Dlouhá životnost až přibližně 15 let. Nutnost zvyknout si na implantát a naučit se jej správně používat.

Výhody a nevýhody penilních protéz v rámci chirurgické léčby erektilní dysfunkce

 

Cévní rekonstrukce jako méně častá chirurgická léčba erektilní dysfunkce

Cílem rekonstrukce cév je obnova průtoku krve přes ně. Rekonstrukce penilních a okolních cév přichází na řadu v případě, že nějaký úraz přerušil cévní zásobení penisu krví. Nemusí jít pouze o poranění cév v penisu. Poškodit se může i céva, která do penisu vede a kvůli tomu není dostatečně prokrvený. Příčinou může být i vrozená vada, takže ne vždy jde o poranění později v průběhu života.

Cévy ohrožují také civilizační nemoci jako vysoký krevní tlak (hypertenze), cukrovka (diabetes) a další. Kvůli nim do penisu nevtéká potřebná krev. V takovém případě lékař nebude cévu rekonstruovat a operaci nedoporučí. V první řadě se bude snažit léčit primární onemocnění, které ED vyvolalo. Vždy proto poslouchejte doporučení lékaře, a pokud vám operaci sám nenavrhne, nemusíte se o rekonstrukci cév vůbec zajímat.

 

Výhody a nevýhody cévní rekonstrukce

Výhody a pozitiva: Nevýhody a rizika:
Rekonstrukce je účinná hlavně u jinak zdravých mladých mužů s poškozenými cévami. Zákrok je rizikový a s poměrně nejasnými výsledky.
Pokud rekonstrukce funguje, není potřeba užívání dalších léků, injekcí, implantátů ani použití zdravotních pomůcek. Krev může po zákroku protékat tam, kde být nemá a způsobit další komplikace.
Možný je vznik krevních sraženin nebo zavedení infekce a následné záněty.

Výhody a nevýhody rekonstrukce cév rámci chirurgické léčby erektilní dysfunkce

 

Za jak dlouho se pacient po operaci erektilní dysfunkce zotaví?

Většina operací ED je ambulantní, a pokud nevzniknou komplikace, pacient je po zákroku propuštěn domů. Jako po každé operaci se mohu objevit bolesti, proti kterým lékař předepíše léky proti bolesti.

 • Operace rovněž způsobí bolest a nepohodlí, modřiny, podráždění a otoky. Pokud se do rány dostanou nečistoty, může vzniknout infekce a zánět, který může migrovat a dostat se i do jiných částí reprodukční či močové soustavy.
 • Běžné stopy po operaci by měly zmizet za pár týdnů. Pacient by se měl aspoň měsíc vyhýbat náročnější fyzické aktivitě. Logicky vám bude zakázán také sex a masturbace.
 • Pozor musí dávat při koupání a sprchování, protože by se minimálně do čerstvé rány neměla dostat voda ani kosmetické přípravky.

Plné zotavení po operaci erektilní dysfunkce očekávejte zhruba do 6 týdnů. Pokud by se objevily nějaké komplikace, pro vlastní bezpečí je ihned hlaste ošetřujícímu lékaři.

 

Co jsme zjistili o chirurgické léčbě erektilní dysfunkce?

 • Operace erektilní dysfunkce připadá v úvahu jako poslední možnost, když jiné léčebné metody nezaberou nebo pacientovi nějakým způsobem vadí.
 • Penilní protézy jsou dostupné ve dvou verzích: Polotuhý tvarovatelný implantát a nafukovací/hydraulický implantát, který se naplňuje vzduchem nebo tekutinou.
 • Penilní implantát může stát až 300 000 Kč a české zdravotní pojišťovny je nepřeplácejí ani na ně nepřispívají.
 • Přispět mohou na cévní rekonstrukci, protože poškozené cévy již jsou život ohrožujícím stavem.
 • Pokud nedojde ke komplikacím, chirurgická léčba erektilní dysfunkce nevyžaduje pobyt v nemocnici a je hotová za několik hodin.
 • Po operaci počítejte s několika týdny klidu bez fyzické námahy, sexu a mytí intimní oblasti ve vodě. Rány se musí zahojit, čehož součástí může být podráždění, modřiny a bolesti.
 • K aktivnímu sexuálnímu životu se budete moci vrátit zpravidla do 8 týdnů.
 • Pokud si všimnete jakýchkoliv problémů před nebo po operaci, vždy je hlaste lékaři.

Podstoupil jste jako pacient chirurgickou léčbu erektilní dysfunkce? Máte zkušenosti s penilními implantáty nebo s rekonstrukcí cév? Jak je na tom vaše erekce dnes?

Na vaše zkušenosti a případné dotazy jsme zvědaví v komentářích pod článkem. Děkuji vám za ně a za celou redakci Erekce.cz přeji vždy co nejpevnější erekci a uspokojivý sex 🙂

 

Leave a Reply