Zinek a plodnost muže: Zlepšuje počet a kvalitu spermií, zvedá hladinu testosteronu. Mějte zinku vždy dostatek

Zinek má příznivý vliv na plodnost mužů. Je proto nutné mít dostatek zinku ve stravě nebo jej aspoň před snahou oplodnit ženu doplňovat formou doplňků stravy.

Zinek pomáhá správné tvorbě spermií a produkci testosteronu. Optimální hladinu zinku by si měli hlídat všichni muži, kteří se snaží oplodnit partnerku a potřebují jistotu kvalitních a vitálních spermií. Snížená hladina zinku může způsobit problémy ve vývoji spermií, a zároveň sníženou hladinu testosteronu, který je pro spermie rovněž nezbytný.

Přirozeným způsobem, jak získat dostatek zinku, je přijímat dostatek přímo ve stravě, která by měla být pestrá, čerstvá a vydatná. Spolehnout se lze i na doplňky pro podporu mužské plodnosti, které obsahují denní doporučenu dávku zinku společně s dalšími prospěšnými látkami.

zinek a plodnost

 

Zinek a plodnost muže

Zinek je minerál, který je nezbytný pro normální plodnost muže a správné fungování celé reprodukční soustavy. Doplnění zinku do organismu významně zvyšuje množství spermií, jejich pohyblivost (motilitu) a správný tvar a velikost (morfologii) u mužů, kteří mají zinku nedostatek.

Zároveň je zinek důležitý pro normální hladinu testosteronu, díky kterému se mohou spermie produkovat ve varlatech.

Je proto důležité přijímat zinek přirozeně v potravinách a během snažení se o dítě je rozumné zapojit i doplněk stravy. Ten zaručí, že příjem zinku se stane bude dostatečný a nezávislý na množství přijatém ve stravě.

 

Zinek v semenné tekutině

Semenná tekutina (plazma) je součástí ejakulátu. Zinek se v ní vyskytuje ve větším množství, než v jiných částech těla. Množství zinku v semenné plazmě zvyšuje vývoj spermií, protože bez něj by se nevyvíjely správně. Podle výsledků studií platí, že normální hladina zinku v semenné plazmě má pozitivní vliv na celkovou plodnost muže. Nedostatek zinku kvalitu spermií bohužel snižuje.

 

Doplňování zinku a spermie

Zinek má důležitý úkol ve správném vývoji spermií a trvale optimální hladina zinku prospívá množství a kvalitě spermií. Zinek se přirozeně vyskytuje v některých potravinách, ale odborníci doporučují zinek cíleně doplňovat i formou doplňků stravy, které zabezpečí vždy optimální množství.

Zinek má příznivý vliv na různé vlastnosti spermií a to:

  • celkový objem spermií – vysoký počet spermií zvyšuje šance, že se dostanou k vajíčku a oplodní jej
  • správnou pohyblivost – progresivně pohyblivé spermie směrují přímo k vajíčku, díky čemu opět roste šance na oplodnění
  • normální morfologii – spermie má správný tvar, oválnou hlavu a dlouhý silný bičík, díky čemu plave přímo k vajíčku

Zinek potřebují všichni muži usilující o dítě. Zvlášť významný je pro muže s asthenozoospermií (pomalé spermie, které se nemusí dostat až k vajíčku) a oligozoospermií (snížený počet spermií). Tyto poruchy produkce a vlastnosti spermií pomůže zjistit vyšetření spermiogram, který provede sexuolog.

TIP: Čtěte, jak spermiogram probíhá a které vlastnosti spermií z něj lékař zjišťuje.

jak probíhá spermiogram?

 

Zinek vhodný pro muže kuřáky

Kouření je častou příčinou zhoršené mužské plodnosti i celkové neplodnosti. Kouření do organismu vpravuje škodlivé toxiny a nebezpečné látky, které působí také na varlata a ostatní části rozmnožovací soustavy. Zinek má antioxidační vlastnosti. Dostatek zinku, ale i jiných antioxidantů tak pomáhá chránit buňky včetně spermií před poškozením a pomáhá opravovat ty poškozené.

Studie porovnala kuřáky s dostatečným příjmem zinku a kuřáky se sníženou hladinou zinku. Spermie kuřáků s dostatkem zinku dosáhly výrazně nižšího poškození a snížení kvality kvůli kouření než sledovaní muži s nízkou hladinou zinku.

Kouření zvyšuje hladinu škodlivých reaktivních forem kyslíku (zkr. ROS) v organismu, které zvyšují oxidační stres, který negativně působí na spermie. Zinek díky antioxidačním vlastnostem chrání spermie před působením oxidačního stresu. Zároveň je zinek potřebný pro kuřáky a nekuřáky v rámci tvorby spermií – spermatogeneze. Ideální je samozřejmě nekouřit, protože kromě škodlivých vlivů na plodnost škodí kouření celkovému zdraví.

Ušetřené peníze lze utratit třeba na kvalitní potraviny nebo doplňky s obsahem zinku (dostatek zinku obsahují české kapsle Blendea Man’s Vitality), které plodnosti pouze prospějí a ochrání spermie před dalším poškozováním.

složení Blendea Man's Vitality

 

Zinek vhodný pro sportovce s nízkým testosteronem a zátěžové sportovce

Zinek je velmi důležitý pro normální produkci testosteronu. Prospěšné je zinek doplňovat i během pravidelného sportu pomocí stravy a doplňků. Kromě hormonu roste také množství a kvalita spermií.

Upozorňujeme nadměrně trénující muže, že příliš silná sportovní zátěž a výkon může hladinu testosteronu snižovat. Častý mýtus, že čím více sportu, tím vyšší hladina testosteronu bohužel neplatí. Nadměrná zátěž organismu škodí, proto je vhodné cvičit s rozumem, nezatěžovat tělo nadměrně a po trénincích odpočívat. Zinek může zvýšit testosteron u nadměrně sportujících mužů, ale vhodné je míru zátěže snížit na snesitelnou úroveň.

 

Denní doporučená dávka zinku

denní doporučená dávka zinku

Zdravým dospělým mužům bezpečně stačí 11 mg zinku denně z potravin nebo doplňků stravy

Pro zdravé dospělé muže, kteří netrpí deficitem, je denní dávka 9 až 11 mg. Toto množství lze přijmout z běžné stravy. Pokud lékař zjistí deficit zinku kvůli nějaké poruše nebo nemoci, množství může na nějakou dobu zvýšit. Vždy proto poslechněte doporučení lékaře, který nedostatek zinku a jeho příčinu zjistí.

Pro úplnost uvádíme i doporučené dávky pro ženy a děti, protože i jejich organismus potřebuje denní dávku zinku. Ten má kromě plodnosti důležitý vliv i na další tělesné funkce a deficit je ohrožuje.

Dospělí muži: 11 mg
Chlapci pod 18 let: 11 mg
Chlapci pod 18 let: 8 mg
Dospělé ženy: 8 mg
Dívky pod 18 let: 9 mg
Těhotné a kojící ženy: 11 – 12 mg

Tabulka denních doporučených dávek zinku

 

Zdroje zinku

Největšími zdroji zinku v potravinách je maso a živočišné výrobky. Rostlinné zdroje obsahují méně zinku. Právě proto zinek často schází vegetariánům, veganům, lidem na dietách, lidem s intolerancí nebo alergiemi a lidem, kteří tyto přirozené zdroje nejedí záměrně. Deficit způsobují i nemoci, často cukrovka. Celosvětově trpí nedostatkem zinku přes 17 % lidí, takže jde o poměrně často chybějící minerál.

Opět zdůrazňujeme vhodnost doplňků stravy s obsahem zinku. Pokud ale máte jistotu, že je váš jídelníček bohatý na zinek, doplňky nejsou nezbytné. Pokud vám na spermiogramu zjistili zhoršenou kvalitu spermií nebo snížený testosteron, pokuste se na několik měsíců zařadit i doplněk stravy. Doporučujeme český doplněk Blendea Man’s Vitality s doporučenými 15 miligramy zinku v denní dávce pro podporu produkce spermií.

ZAJÍMAVOST: Část zásob zinku z těla muž vyloučí ejakulací i pocením, takže částečně o zinek přicházíme kvůli sexu, masturbaci a vyvrcholení. Mějte proto dostatek zinku ze stravy nebo doplňku.

 

Zinek v potravinách

Kromě masa a ryb obsahují zinek i mléčné výrobky, luštěniny, semínka, ořechy a houby. Pestrý jídelníček, který obsahuje všechny skupiny potravin, je proto důležitý pro dostatečný příjem. Pestrá strava zaručuje jistotu, že každý den přijmete dostatek zinku i bez doplňků.

V tabulce je pouze několik zdrojů, proto jezte všechny skupiny potravin. Určitý obsah zinku obsahuje skoro každá potravina, proto je různě kombinujte a často střídejte. Nevyhýbejte se masu ani mléčným výrobkům.

Potravina (100 g): Procento denní doporučené dávky zinku:
ústřice přes 500 %
červené maso (vč. vnitřností) 100 %
konopná semínka 90 %
kuřecí maso 20 %
vepřové maso 20 %
mléčné výrobky 9 – 28%
houby 10 %
luštěniny 10 %
ořechy 40 %
vejce 5 % na kus
zelenina 3 – 9 %

Zdroje zinku v potravinách

 

Doplňování zinku

V tabulce výše vidíte, že nejvyšší obsah zinku mají živočišné potraviny a maso. Doporučenou dávku je možné získat i z pouhé zeleniny, bylo by ale potřeba sníst velký objem rostlinných potravin, co nemusí být vždy možné.

Přesně tehdy je vhodný okamžik popřemýšlet nad doplňováním zinku pomocí doplňku stravy. Existují i doplňky pro cílenou podporu mužské plodnosti (Blendea Man’s Vitality s dostatečnými 15 mg zinku v denní dávce), které kombinují zinek s dalšími prospěšnými látkami. Obsažené látky vzájemně posilují své účinky a působí tzv. synergicky. Prospěšný účinek látek společně je tak silnější, než účinky látek samostatně.

Blendea Man's Vitality

Tlačítko vás přesměruje do e-shopu Blendea.cz k podrobným účinkům Blendea Man’s Vitality se zinkem. Objednávku dostanete do 2 dnů. Man’s Vitality užívejte 1 až 3 měsíce před snahou oplodnit partnerku nebo kdykoliv jindy pro cílenou podporu plodnosti.

 

Zinek, mužská plodnost a často kladené otázky FAQ

Zvyšuje zinek kvalitu a množství spermií?
Cílené doplňování zinku mimo stravu pomáhá zvýšit počet, pohyblivost (motilitu) spermií a množství spermií se zhoršeným tvarem (morfologií). Studie zjistily tyto výsledky u neplodných mužů, takže zinek zlepšuje plodnost i u nich.
Jak dlouho potrvá, než zinek zvýší množství spermií?
Průměrně se množství spermií zvýší po 3 až 6 měsících se stravou nebo doplňky bohatými na zinek.
Kolik zinku denně mám užívat pro zvýšení množství spermií?
Doporučené denní minimum je 11 miligramů zinku ideálně ze stravy, ale účinné jsou i doplňky stravy se zinkem.
Zvyšuje zinek hladinu testosteronu?
Ano a to u mužů, kteří mají hladinu testosteronu sníženou kvůli nedostatku zinku nebo i kvůli nadměrnému cvičení a fyzické zátěži.
Jaká je maximální dávka zinku za den?
Pro dospělé muže je denní dávka 11 mg. Obecně je horní hranice bezpečná pro dospělé muže 40 mg. Lidé do 18 let by neměli překročit 34 mg za den. V některých případech ale může vyšší dávky doporučit i lékař. V tom případě vždy dodržujte předepsané dávkování.
Kolik zinku denně mám užívat pro podporu tvorby testosteronu?
Odborníci za bezpečné množství považují 50 až 100 mg zinku denně. Toto množství ale doporučujeme konzultovat s lékařem, který vám sníženou hladinu testosteronu naměří ze vzorku krve.
Jak nedostatek zinku ohrožuje mužskou plodnost?
Snížené množství nebo rizikový nedostatek zinku zhoršuje kvalitu spermií, snižuje hladinu testosteronu a zvyšuje riziko mužské neplodnosti.

 

Co jsme zjistili o vlivu zinku na plodnost?

  • zinek patří mezi základní látky, které ovlivňují a stimulují mužskou plodnost
  • díky zinku varlata produkují dostatek spermií
  • zinek ovlivňuje i rychlost a tvar spermií (motilitu a morfologii)
  • zinek přispívá normální tvorbě testosteronu, který varlata potřebují pro produkci spermií
  • nedostatek zinku zhoršuje kvalitu spermií i hladinu testosteronu
  • Češi přijímají dostatek zinku ve stravě
  • během snahy o početí doporučujeme mužskou plodnost stimulovat doplňkem Blendea Man’s Vitality s 15 mg zinku v denní dávce

DÁLE VÁM PORADÍME 16 tipů pro podporu mužské plodnosti včetně stravování a prospěšných změn životosprávy.

podpora plodnosti muže

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

 

Leave a Reply