Jak často ejakulovat? Existuje nějaké maximum? A co pokud ejakulovat nebudu?

Jak často ejakulovat se ptáte pravděpodobně kvůli domněnce, že zadržování spermií škodí plodnosti, stavu a funkcím varlat, erotickému libidu, zdraví prostaty a celkovému sexuálnímu zdraví. Odumřelé i živé spermie byste měl pravidelně vylučovat.

Pokud právě nemáte partnerku, nevadí. Partnerský sex lze jednoduše vyměnit za masturbaci.

jak často ejakulovat?

 

Jak často bych měl ejakulovat?

Možná jste někde slyšel, že za optimum se považuje 21 ejakulací měsíčně. Žádné konkrétní číslo ale neexistuje. Zároveň nemusíte ejakulovat každý den. Jde pouze o hrubé doporučení. Pokud máte za měsíc méně ejakulací, obvykle žádný problém nehrozí. Důležité je, že máte pravidelný sex nebo masturbaci.

Doporučení ejkaulovat 21x za měsíc pochází z výsledků vědecké studie. Ta sledovala vliv pravidelné ejakulace na zdraví prostaty u 31 925 evropských mužů. Studie naznačila, že existuje přímý souvis mezi četností ejakulací a sníženým rizikem vzniku rakoviny prostaty. Vědci ale potřebují další studie, aby se tento předpoklad potvrdil.

Studie probíhala formou dotazníků, které sledovaní muži vyplňovali od roku 1992 do roku 2010. Udávali, kolik ejakulací za měsíc měli a zda se u nich vyvinula rakovina prostaty. Kvůli tomu mohly být výsledky zkreslené, protože ne každý muž si na počty svých ejakulací vzpomněl a poznačil si je. Zároveň studie nespecifikovala, zda muž ejakuloval během partnerského sexu nebo sám během masturbace.

 

Snižuje častá ejakulace riziko rakoviny prostaty?

Podle vědců zatím důkazy nejsou dokonale přesvědčivé. Studie sice zkoumala téměř 32 000 ejakulujících mužů, ale opírala se pouze o informace, které sami poskytli. Nešlo tedy o laboratorně potvrzené údaje. Vzpomínky sledovaných mohly být zkreslené, nepřesné či dokonce neupřímné.

Jiné studii z roku 2004 se nepovedlo zjistit významný rozdíl v riziku vzniku rakoviny prostaty. Používala podobnou výzkumnou metodu, takže výsledky mohly být stejně zkreslené.

Třetí studie z roku 2003 se účastnilo přes 1000 mužů, kteří již rakovinou prostaty trpěli. Sledovala tedy onkologické pacienty. I tito muži vyplňovali dotazník s otázkami, na které ale nemuseli všichni sledovaní znát odpovědi. Vědci se mužů ptali:

  • jak staří byli, když ejakulovali poprvé,
  • kolik sexuálních partnerek měli před a po třicítce,
  • ve kterém desetiletí ejakulovali průměrně nejčastěji.

Pro vědce bylo náročné určit, jakou roli měla ejakulace na riziko vzniku rakoviny prostaty. Vědci totiž neznali zdravotní stav všech pacientů před onemocněním rakovinou.

 

Má pravidelná ejakulace jiné zdravotní účinky?

I když to může znít zvláštně, zatím neexistuje vědecký výzkum, který by spojoval pravidelnou ejakulaci s konkrétními zdravotními účinky.

Pravidelný sex, masturbace a samotná ejakulace je úzce spjata se schopností vzrušit se. Ejakulace zvyšuje hladiny hormonů, konkrétně dopaminu a oxytocinu. Pod prokliky najdete podrobné profily hormonů a jejich zdravotních účinků. Ejakulace je jedním z přirozených způsobů, jak podpořit jejich uvolňování.

Dopamin pomáhá prožívat velmi příjemné pocity. Vyplavíte jej i díky fyzické zátěži, kdy je sex nebo masturbace samozřejmě tím příjemnějším a méně náročným způsobem. Díky dopaminu zažíváte po zátěži příjemný pocit „odměny“ a silněji vás motivuje příjemné činnosti opakovat. K ejakulaci (a jiným příjemným činnostem) se tak vracíte opakovaně a s radostí.

S pozitivními emocemi se spojuje rovněž oxytocin. Navozuje sociální pohodu a také pohodu ve vztahu. Pomáhá snížit stres.

 

Je rozdíl v přínosech ejakulace dosažené sexem a masturbací?

I zde potřebujeme více výzkumu, protože dostatek vědeckých důkazů zatím chybí.

Obecně ale platí, že pravidelná ejakulace bez ohledu na to, zda ji dosáhnete sám nebo při sexu s partnerkou přispívá ke:

  • zkvalitnění spánku, takže pomáhá získat více energie
  • zvýšení kvality a celkového množství spermií, takže prospívá plodnosti
  • posílení přirozené obranychopnosti, takže se budete lépe chránit různým nemocem a zánětům
  • zlepšení příznaků migrény, takže vás nebude bolet hlava tak často a výrazně
  • snížení rizika vzniku onemocnění srdce, takže vám pomůže prodloužit život

 

Má smysl kontrolovat, jak často ejakuluji?

Tato oblast je plná různých ezoterických, či dokonce náboženských dohadů, které se ale nezakládají na vědeckém poznání.

Podle staré taoistické víry sledovaní toho, jak často ejakulujete, pomáhá zvýšit celkové množství psychické i tělesné energie. Taoisté věří, že pokud se ejakulace naopak zdržíte, energie obsažená v ejakulátu se vrátí do mozku.

Tato stará praxe dokonce doporučuje ejakulovat pouze 24x za rok. Případně ejakulaci zadržovat a naplno ejakulovat pouze ve 20 až 30 % případů. To jsou 2 až 3 ejakulace z každých deseti souloží nebo masturbací.

Opakuji, že tyto „babské rady“ nepotvrzuje žádný seriozní výzkum. Z pohledu redaktora Erekce.cz vám mohu doporučit ejakulovat dle libosti jak často se vám zachce a budete mít potřebu nebo možnost. Pokud se cítíte dobře a zvládáte sex nebo masturbaci, neomezujte se.

 

Může mi kvůli časté ejakulaci dojít ejakulát nebo spermie?

Pokud jste zdravý, nemusíte se bát, že by vám ejakulát došel. Varlata zdravého muže produkují dostatečné množství spermií. Každou sekundu vaše tělo vyprodukuje kolem 1500 spermií. Za celý den je to několik milionů nových spermií.

Prakticky neexistuje riziko, že byste toto množství dovedl za den vyejakulovat a ejakulát vám došel.

 

Existuje důvod, kvůli kterému se mám ejakulaci vyhýbat úplně?

Z hlediska zdraví neexistuje. Jediným omezením mohou být náboženské důvody a dobrovolný celibát nebo porucha s názvem asexualita, kdy byste neměl na sex chuť vůbec.

Pokud je pro vás vyhýbání se ejakulaci přirozené nebo pohodlné, klidně se jí vyhněte. Dlouhodobě ale sexuální abstinence žádné zdravotní výhody neposkytuje, proto vám nedoporučuji vyhýbat se ejakulaci úplně.

Ve světě existuje hnutí No Fap. Členové hnutí se cíleně vyhýbají ejakulaci dosažené masturbací. Někteří se rozhodnou vzdát se všech forem ejakulace, a tedy i té dosažené partnerským sexem.

Dále existují muži, kteří si myslí, že díky vyhýbání se ejakulaci mohou zvýšit hladinu testosteronu. Žádný vědecký důkaz tento názor nepodporuje. Pravidelné procvičování funkcí varlat správnou produkci testosteronu naopak podporuje.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie? (nic závažného, ale normální to není).

vedlejší účinky neuvolňování spermií

 

Co se stane se spermiemi, pokud je pravidelně nevyejakuluji?

Ejakulace nebo její zadržování nemá zásadní vliv na celkovou sexuální touhu ani plodnost. Spermie, které nevyloučíte v ejakulátu, tělo rozloží a stavební látky využije na výrobu nových spermií.

Malá část se může dostat z těla během samovolných nočních ejakulací (polucí neboli mokrých snů), které se nejčastěji objevují u mladých kluků a chlapců v pubertě. S vyšším věkem začnou být poluce ojedinělé.

 

Jak často ejakulovat a často kladené otázky FAQ

Jak často by měl muž ejakulovat?
Neexistuje žádná lékařsky ani vědecky definovaná frekvence ejakulací. Ejakulace dosažená při sexu má stejnou váhu jako ejakulace po masturbaci. Častá ejakulace může zmírňovat riziko vzniku rakoviny prostaty.
Je pro muže bezpečné a normální ejakulovat každý den?
Ano, lékaři i vědci doporučují ejakulovat dle chuti a potřeby, ale ideálně co nejčastěji, aby byly pohlavní a reprodukční orgány dlouhodobě aktivní.

Masturbace nebo sex každý den jsou bezpečné a úplně normální.

Kolikrát za den je ejakulace bezpečná?
Žádný předepsaný počet ejakulací neexistuje. Ejakulace je závislá na zdravotním stavu, věku, sexuálním zdraví a soudržnosti vztahu. Čím častěji ejakulujete, tím lépe.
Co se může stát, když nebudete ejakulovat každý den?
Spermie, které nevyejakulujete, se reabsorbují zpět do těla. Část tělo vyloučí během nočních polucí, a tedy mokrých snů.
Kdy je vhodná doba na druhé kolo ejakulace?
Mužská refrakterní perioda (doba potřebná pro schopnost ejakulovat opakovaně) trvá od několika minut až po několik hodin. U starších mužů a seniorů to může být až několik dnů.
Proč mi po první ejakulaci selhává erekce?
Muž se potřebuje po ejakulaci zotavit a doba potřebná na zotavení se nazývá refrakterní období. Slabá a nespolehlivá erekce je v čase několika minut až hodin po první ejakulaci zcela normální a obvykle nepředstavuje zdravotní riziko.

 

Jaká je tedy odpověď na otázku jak často ejakulovat?

Pokud přemýšlíte, zda ejakulovat často nebo pouze někdy, poslouchejte své vlastní tělo. Pokud chce ejakulovat několikrát za den, dopřejte mu sexuální uvolnění. Pokud na vás přijdou choutky jednou za měsíc a stačí vám to, ejakulujte pouze jednou za měsíc.

Nedržte se žádných vymyšlených čísel jako 21krát za měsíc a podobně. Pokud by se vám číslo nepovedlo dosáhnout, mohla by vás začít trápit nervozita, stres až úzkost ze slabého sexuálního výkonu a také sexuální frustrace. Dělejte to, co je vám příjemné a přirozené.

Všímejte si, zda se cítíte lépe po sexu nebo po masturbaci a to, co je vám příjemnější, dělejte častěji. Pokud se naopak necítíte dobře ani po sexu ani po masturbaci, zažíváte silnou únavu či dokonce bolest (dyspareunii), souložte méně často nebo vůbec. Nikdo nemá nejmenší právo zasahovat do vašich sexuálních potřeb a preferencí.

V komentáři pod článkem se nám můžete pochlubit, jak často ejakulujete vy a který způsob je vám příjemnější. Za redakci Erekce.cz vám děkuji, přeji pevné zdraví a vždy uspokojivý sexuální život 🙂

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply