5 mýtů o rakovině prostaty, kvůli kterým muži odkládají preventivní prohlídky. Nedejte na dojmy a nechte se vyšetřit.

Rakovina prostaty je v Česku velice rozšířená. Jde o nejčastější typ rakoviny, která naše muže postihuje. Každý rok lékaři odhalí přes 8000 nových případů. Je jasné, že čísla jsou ještě vyšší. Ne všichni muži se totiž nechávají pravidelně vyšetřit a jejich karcinom se tak může rozvíjet bez jejich vědomí. Vyšetření přitom není nijak háklivé ani bolestivé.

Bohužel muži věří různým mýtům, dezinformacím a polopravdám, kvůli kterým se do ordinací urologů příliš nehrnou. Zde jsou nejčastější z nich.

mýty o rakovině prostaty

 

CO BOHUŽEL NENÍ MÝTUS?

  • 8000 zachycených případů rakoviny prostaty ročně (jenom v ČR!!)
  • 3x větší výskyt než před 20 lety
  • 60 000 žijících Čechů, kteří rakovinou prostaty trpělo v minulosti
  • 1500 úmrtí ročně

 

Rakovina prostaty přeci hrozí jenom starým dědkům!

Statisticky se riziko vzniku rakoviny prostaty objevuje kolem 50. roku života. Kvůli špatné životosprávě naprosto běžně postihuje i mladé muže kolem 30ti let. Na věk se tedy nelze spoléhat. Prostatu je nutno chránit a preventivně kontrolovat nejpozději od 30tky.

FAKT: V Česku je něco přes 2 miliony mužů nad 50 let. Preventivní prohlídky však pravidelně podstupují pouhé desítky tisíc z nich. Mnozí tak přicházejí příliš pozdě v pokročilém stadiu, kdy už jsou projevy rakoviny nesnesitelné.

Zvlášť opatrní musí být muži, u kterých se rakovina prostaty (nebo jiná) objevila v rodině. Ti by měli na preventivky začít chodit nejpozději po 40. roce.

To, že se rakovina objevuje až někdy po druhé polovině života je tedy nebezpečný mýtus, na který se nesmí nikdo spoléhat.

 

Nic mě nebolí, takže uuuuurčitě nemůžu mít rakovinu!

Velmi nebezpečný mýtus, který je hlavním důvodem, proč se „nebojácní“ muži nenechají vyšetřit. Prvotní stadia růstu karcinomu jsou často zcela bez příznaků, nebo jsou příznaky tak slabé, že si je postižený nevšimne. Podle lékařů je právě rakovina prostaty nejvíce asymptomatická, a tedy bezpříznaková.

Důležité je sledovat hladinu PSA v krvi. Jde o „prostatický specifický antigen„, kterého koncentrace v krvi stoupá právě s rozvojem rakoviny prostaty. Když se hladina nebezpečně zvýší, lékař provede další, odbornější vyšetření. Nejčastěji přistupuje k různým zobrazovacím metodám, ale také ke klasickému vyšetření pohmatem prstu přes konečník.

 

V krvi mi našli antigen PSA! Určitě mám raka!

Ano, PSA je hodnota, která může poukazovat na přítomnost karcinomu prostaty. Lékaři se proto podle hodnot PSA orientují, když zvažují, zda přistoupí k dalším vyšetřením.

Zvýšená hodnota PSA se ale může objevit i v řadě jiných případů a bez podrobnějších testů tak není zaručeným důkazem přítomnosti rakoviny. Hodnoty zvýší třeba zánět někde v těle i v prostatě, různé infekce (třeba močových cest), zvětšená prostata a podobně.

Velice ojediněle se stává, že má pacient s rakovinou hodnoty nízké. V takovém případě je důležité vyšetření přes konečník.

 

Mám raka! Teď určitě umřu!

Uznáváme, že statistiky na článku začátku vás mohly vystrašit. Rakovina prostaty se ale obvykle rozvíjí pomalu, díky čemu má lékař poměrně dost času na odhalení. I zde ale platí, že vás lékař musí reálně vídat v ordinaci a to pravidelně.

Léčebné postupy se navíc pořád modernizují a zefektivňují. Existuje již řada léků. Šance na vyléčení jsou vysoké. Více v rozhovorech níže.

JAKÉ JSOU NOVÉ METODY LÉČBY RAKOVINY PROSTATY?

 

S rakovinou nebudu mít žádný sex a bude mi ukapávat moč 🙁

Diagnóza rakovina prostaty automaticky neznamená, že intimní život skončil. K jistým komplikacím s erekcí dojít může, ale možnosti pro její zlepšení existují. Lékaři mají účinná léčiva i terapeutické metody pro záchranu erekce. Sex si tak dovedou užít i pacienti v pokročilých stadiích rakoviny.

Zároveň může po operaci prostaty dojít k inkontinenci, a tedy samovolnému úniku malého množství moči. I pro inkontinentní pacienty existují možnosti nápravy v podobě cviků na posílení pánevního dna (Kegelovy cviky) a vhodné péči o prostatu.

Zde doporučíme české tablety Proerecta PROSTATE pro správnou funkcí prostaty a močových cest. Klikněte a čtěte o všech účincích.

Proerecta PROSTATE tobolky

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

 

Leave a Reply