Silné libido: Proč jsou někteří muži pořád nadržení a jiní ne? Ne vždy je to důkaz zdraví.

Kolísání libida během života a vztahů je zcela normální. Pokud na sex chuť nemáte, ale jste ve vztahu, kde jej od vás partnerka vyžaduje, vzniká problém. Pokud ale na sex chuť máte doslova pořád, budíte se se „stanem“, v práci sotva vydržíte a večer usínáte po 4 kolech sexu s tím, že vám je pořád málo, nastává další problém. Právě tuto žíznivost možná potřebujete tlumit.

Pokud vám sexuální chtíč komplikuje každodenní život a nedejbože ohrožuje i vztahy, jste zde správně. Vše vysvětlíme.

Neexistuje definice „normálního“ libida. To, co se zdá jednomu „až moc“ je pro druhého pouze rozcvička. Mnozí muži jsou zvědaví, v čem tkví síla jejich libida.

Článek vysvětlí, odkud se bere tolik sexuálního apetitu a poradí pár tipů ke snížení přemrštěného libida.

proč jsou někteří muži pořád tak nadržení?

 

Co je to sexuální apetit?

(také sexuální apetence, sexuální libido nebo sexuální chtíč)

Sexuální touha známá jako libido je potřeba a touha člověka souložit, věnovat se sexuálním praktikám nebo masturbaci. Je to základní biologická potřeba, kterou nás příroda vybavila, abychom se množili a lidský rod nevyhynul.

Libido vás ale požene do sexu i tehdy, pokud po dítěti právě netoužíte. Tělo koná naprogramovaně a podvědomí pořád vysílá signál, že je čas na množení.

Libido může mít různou sílu a to od žádné touhy po sexu až po velmi častý zájem o sex a vyhledávání každé možné příležitosti.

Vysoké libido není problém, pokud člověka nadměrně neobtěžuje a nemyslí pouze na sex. Muži se mohou snažit o snížení chtíče, pokud:

 • je vyrušuje nebo znemožnuje vykonávat práci, studium, společenský život nebo dokonce spánek
 • negativně ovlivňuje jejich duševní zdraví (mají pocit, že je ovládá jenom chtíč)
 • nejsou dokonale sexuálně uspokojeni a to ani pokud mají dostatek sexu (nejsou sexuálně naplněni)
 • ovlivňuje jejich vztahy (muž je nevěrný, sex s partnerkou mu nestačí)
 • kvůli němu riskují své zdraví, souloží s kýmkoliv a vzniká riziko pohlavní nákazy

ZDÁ SE VÁM, ŽE LIBIDO POTŘEBUJETE NAOPAK NAKOPNOUT?

Doporučujeme český bylinný nápoj Proerecta SHOT, který kromě libida zajistí také pevnou a odolnou erekci. 

Proerecta SHOT

 

Důvody, proč má každý jinak silné libido

Libido se mění v každé etapě života a věkem se obvykle snižuje. Jeho síla se mění na základě:

 • věku
 • fyzickém zdraví a prodělaných nemocech
 • aktuální léčby nemocí
 • energetické hladiny
 • atmosféry ve vztahu
 • sociálního statusu
 • užívání drog a alkoholu

 

Libido vzhledem k věku a hormonální rovnováze

Hormonální změny a kolísání hormonů mají na libido zásadní vliv. U mládenců puberta způsobuje rapidní nárůst hladiny androgenů, které probouzejí silný sexuální chtíč. Mládenci zažívají noční erekce a četné nečekané, často nechtěné erekce v momentech, kdy se jim vůbec nehodí.

Mladíkům ale můžeme tiše závidět a vzpomínat na vlastní „staré dobré časy“. Přibývajícím věkem libido klesá. Často i pánové kolem 50 let o sex vůbec zájem nejeví a i tehdy jde o vliv hormonů, nejčastěji nedostatku testosteronu.

Studie o vlivu vysoké hladiny hladiny testosteronu na silné libido dávno existují.

 

Duševní kondice a rozpoložení

Libido snižují negativní emoce jako stres, smutek a žal, deprese, dlouhodobá úzkost. Muž tehdy nemyslí na souložení, protože řeší důležitější problémy, které jej stresují a vyčerpávají. Sex a libido jsou druhořadé.

Zajímavé ale je, že u některých mužů stres naopak libido posilňuje. Sexem se snaží utišit a překrýt negativní myšlenky. Poměry mezi těmito dvěma skupinami ale neznáme.

 

Tělesná zdatnost a hladina energie

Silní, fyzicky zdatní a aktivní muži si podle studie udržují vydatný sexuální život a mají libida na rozdávání. Také prožívají silnější sexuální stimulaci a intenzivnější orgasmy.

 

Kvalita vztahu

Dobrý sexuální život, důvěra a společná intimita, která vyhovuje oběma partnerům, obvykle zvyšuje jejich apetit vzájemně. Naopak pokud je sex ve vztahu mizerný nebo žena sex odmítá, libido může velice rychle klesnout a to už za pár měsíců.

I zde je ale vývoj nepředvítatelný. Ve vztahu neuspokojený muž může být poháněn svým chtíčem a hledat si známost i mimo ložnici. Nelze tedy předpovědět, jaký přesný dopad bude mít kvalita vztahu na sexuální chtíč.

 

Konzumace nevhodných látek

Libido by mělo být vždy odrazem střízlivé mysli. Muži by si neměli zvykat na „podpůrné látky“. Aktuálně se však posilňují alkoholem nebo drogami. Existuje dokonce disciplína chemsex, a tedy sex výhradně na drogách a stimulantech. Tím si ale libido v dlouhodobém horizontu oslabují. Tyto škodliviny neoslabují jenom libido, ale také pevnost erekce a sexuální výdrž.

Navíc sex pod vlivem drog je mnohem více rizikový na přenos pohlavních nemocí a nechtěná otěhotnění. Souložit je vhodné s čistou hlavou.

 

Kdy jsou muži nejvíce nadržení?

S vysokým libidem se spojuje vysoká hladina testosteronu. Produkce vrcholí zhruba kolem 17. roku života mládence. Jeho hladina zůstává na podobné úrovni dalších zhruba 20 let.

Bohužel jakmile muž dosáhne 30 let, bez ohledu zda je zdravý nebo ne, hladina se začne každoročně snižovat o přibližně 1 %. I starší muži tedy mají nějakou přirozenbou hladinu, a právě zde záleží na věku, o kolik % se již hladina snížila.

 

Je vůbec možné mít až příliš vysokou sexuální apetenci?

Pokud je váš chtíč tak nezvladatelný, že vás omezuje na denní bázi a zasahuje do života, jde o kompulzivní, nutkavé sexuální chování a hypersexualitu, a tedy závislost na sexu.

Zde často dochází k rozchodům nebo rozvodům. Méně žádostivý partner nevydrží ve vztahu s někým, kdo ani zdaleka nedovede uspokojit všechny jeho chutě v takové míře, aby jej naplnily. Jsou případy, kdy si tato závislost vyžádá léčbu, ale ne vždy si je postižený vědomý, že závislý, a tedy nemocný je.

MĚJTE PŘEHLED: Kompulzivní sexuální chování: Kdo je ohrožen a proč je to závažný problém?

kompulzivní sexuální chování

 

Jak snížit libido, když mi začíná překážet?

Samozřejmě existují terapie a metody, které pomohou sexuální apetit ztlumit.

 

Terapie u psychologa

Odborník posoudí vaše myšlenky, pocity a potřeby, pokud vás nadměrné libido dělá nešťastným. Pomůže zaměřit se na situace, které chtíč spouštějí, pochopit své pocity a navést vás na jiné myšlenky, které budou překrývat ty sexuální.

 

Zvažte léky, které vám psycholog nabídne

Pokud navržené strategie nezareagují, lékař může doporučit i léky, které libido oslabí. Libido rychle snižují třeba antidepresiva. Pokud aktuálně užíváte léky, které působí na vaše libido, lze je vyměnit za jiné nebo změnit dávkování.

ČTĚTE TAKÉ: Sexuolog Jaroslav Zvěřina: „Touhu na sex vám mohou snížit i léky“.

léky, které oslabují libido

 

Rozptylte se něčím jiným

Pokud často souložíte nebo masturbujete, myslíte v těchto situacích hlavně na sex. Možná bude vhodné vyzkoušet snížit četnost sexu a masturbací a ve volném čase si najít koníčky nebo více pracovat. Existují také relaxační cvičení, kdy neděláte vůbec nic, pouze odpočíváte sám se svými myšlenkami.

Ne vždy, když je partnerka ve vaší blízkosti, je nutné reagovat sexuálně. Ne každé vzrušení musí nutně vést k masturbaci. Tyto pocity se snažte potlačit.

 

Dejte více prostoru vztahu

Vztah není pouze o sexu. Každá chvilka s partnerem nemusí být vyplněna sexem. Povídejte si, smějte se společně, věnujte se aktivitám a koníčkům, sportujte. Dávejte si vzájemné neerotické masáže. Jděte do společnosti nebo za rodinou. Vyskytujte se spolu v prostředí, kde je sex nepřípustný. Plánujte společnou budoucnost a pracujte na něčem spolu.

 

Co jsme zjistili?

Většina lidí vnímá vysoké libido jako pozitivní a žádoucí sexuální energii. Jeho síla se mění během života a má tendenci věkem slábnout. Tak je to zcela přirozené.

Problém příliš vysokého libida nastává, když muže omezuje v běžném fungování, zasahuje do jeho činností, brání mu ve výkonu svých povinností a doslova krade všechny myšlenky pouze pro sebe. Metody pro snížení libida existují.

 

Další články o ztrátě libida a jeho rychlé, bezpečné podpoře

Nízké libido u mužů – všechny příčiny a instantní rady pro zvýšení
Proč libido slábne a jak ho rychle nakopnout?
15 zabijáků libida, které je potřeba eliminovat
14 zlepšováků libida
STUDIE DOKÁZALA: Nedostatek testosteronu významně oslabuje libido
Libido vaší ženy je i vaše vizitka. Co jí pomůže?
Nechuť k sexu - seznam 20ti zlodějů sexu ve vztazích
Hormonální nerovnováha spolehlivě oslabuje libido

erekce_cz na facebooku

 

 

Leave a Reply