Škornice šípolistá (horny goat weed) – profil účinné látky na podporu erekce a testosteronu

V podrobném profilu horny goat weed zjistíte:

  • jak přesně vám může horny goat weed zlepšit sexuální život;
  • jaké je doporučené dávkování horny goat weed;
  • jaké jsou nežádoucí účinky horny goat weed;
  • kdo by neměl horny goat weed užívat.

škornice šípolistá, horny goat weed a účinek na erekci a testosteron

 

Horny goat weed – „bylina prostopášného kozla“

Přírodních afrodiziak či bylinek pro podporu libida existuje na světě nepřeberné množství. Prakticky každý národ na světě má takové přírodní pomocníčky, kteří posílí jejich mužnost a sexuální apetit.

V Evropě například věříme v zázračnou sílu ústřic, v Asii zase sází na prastarý ženšen a Ameriku teď dobývá maca peruánská. Každý zkrátka věří v něco jiného.

Jednou z dalších takových přírodních podpůrných prostředků je i horny goat weed, neboli bylina prostopášného kozla. Rostlinka pocházející z tradiční čínské medicíny.

Pokud jste o této bylině ještě nikdy neslyšeli, vůbec se za to nemusíte stydět. V tomto článku vám přesně popíšu, o co se jedná, co horny goat weed umí, s čím vám pomůže a jak se správně užívá.

Podle mnohých odborníků by právě v nejbližších letech měla horny goat weed dobít světový trh s doplňky stravy a vystoupat na první žebříčky v oblíbenosti. Jestli pak ale na tuto kartu vsadíte i svůj sexuální chtíč, to už bude jen na vás.

REDAKCE DOPORUČUJE: Český bylinný doplněk Primulus, který spolehlivě normalizuje hladinu testosteronu.  Klikněte a podívejte se na hodnocení po 30ti dnech pravidelného užívání

primulus

 

 

Co je horny goat weed?

Horny goat weed je vytrvalá bylina se stále zelenými nebo opadavými listy rostoucí buďto v trsech nebo z plazivých rozvětvených oddenků. V češtině má název Škornice a v latině Epimedium.

Ale nejedná se jen o jednu rostlinu. Škornice je nejpočetnějším rodem rostlin z čeledě dřišťálovitých, který obsahuje okolo 55 druhů vyrůstajících hlavně v mírném podnebném pásmu.

Většina druhů Škornice se pěstuje v Číně, Japonsku a v některých dalších asijských oblastech. Některé druhy této rostliny pocházejí i ze Severní Ameriky.

Epimedium je tradičně využíván jako afrodiziakum a proerektilní doplněk v tradiční čínské medicíně. Horny goat weed je znám tím, že zvyšuje v mužském těle hladinu testosteronu a tím podporuje mužské libido, posiluje sexuální chtíč a zpevňuje erekci.

Může mít ale také další prospěšné účinky, jako posílení kognitivní činnosti, zvýšení kostní hmoty či jako ochrana srdce a neuronů. Moderní věda dokonce prokázala příznivý vliv horny goat weed při léčbě osteoporózy, oparů a chronicky nemocných ledvin.

Extrakt z horny goat weed obsahuje spoustu unikátních zdraví prospěšných látek. Najdete v něm například fytoestrogeny. Tyto látky působí v těle jako estrogen, tedy jako ženský pohlavní hormon, a pomáhají zvyšovat průtok krve v těle. A to už je jen krůček k pevné a kvalitní erekci.

Dále se v horny goat weed nachází látka s názvem Icariin. Právě ta může dle mnohých odborníků za zvyšování mužské hladiny testosteronu a větší erotický apetit.

horny goat weed

 

Užívání horny goat weed

Výtažky z horny goat weed najdete nejčastěji ve formě tablet. Pro posílení erekce se využívají zejména výtažky z listů rostliny, které jsou bohaté na flavonoidy.

Podle daného výrobce a druhu doplňku stravy se užívají 1 až 3 tabletky denně. Vždy se tedy řiďte pokyny na obalu. Tabletky horny goat weed se užívají vždy s jídlem, a to kvůli jejich lepší vstřebatelnosti.

Kromě tablet se můžete setkat také s práškem či čajem z horny goat weed. Tato forma výtažků ze škornice se užívá dle pokynů na obalu. Doporučená denní dávka horny goat weed je 750 mg denně.

 

Správné dávkování horny goat weed

Jak jsem již zmínila, doporučená denní dávka horny goat weed činí 750 mg denně. Avšak zatím proběhlo jen pár odborných studií, kde by tuto hodnotu podrobili detailnímu testování. U některých doplňků stravy se proto setkáte i s dávkou 1 000 mg denně. Záleží na obsahu a daném výrobci.

Podle odborných studií by měla denní dávka horny goat weed být 1,5 až 10 mg/kg. To znamená, že pokud vážíte 80 kg, pak byste měl užít 800 mg horny goat weed za den. Pokud vážíte více, pak by vaše denní dávka Škornice měla být o to vyšší.

Zde je přehledná tabulka doporučeného denního dávkování horny goat weed podle váhy:

Váha Doporučená denní dávka horny goat weed
70 kg 700 mg/denně
75 kg 750 mg/denně
80 kg 800 mg/denně
85 kg 850 mg/denně
90 kg 900 mg/denně
95 kg 950 mg/denně
100 kg 1 000 mg/denně
120 kg 1 200 mg/denně

 

Účinky horny goat weed potvrzené vědci

Ač se bylina horny goat weed, neboli Epimedium, užívá v tradiční čínské medicíně již několik stovek let, příliš mnoho pozornosti v oblasti vědy zatím nevyvovala. Jinými slovy zatím proběhlo jen pár vědeckých studií, které by se sledovaly účinky této rostlinky na člověka.

Jednou z těch nejprůkaznějších a nejzajímavějších z nich je studie z roku 2013 kolektivu autorů s názvem „Erectogenic and Neurotrophic Effects of Icariin, a Purified Extract of Horny Goat Weed (Epimedium spp.) In Vitro and In Vivo”. Ač v této studii nestudovali vědci účinky horny goat weed na člověka, ale pouze na krysách, přinesla natolik zajímavé a průkazné výsledky, že ji zde musím zmínit.

Během studie byly sledovány krysy po dobu 4 týdnů. Během této doby jim byl podáván extrakt z horny goat weed právě ve výše zmíněném dávkování, tedy 1,5 až 10 mg/kg. Testována byla nejen jejich vzrušivost, ale také množství testosteronu v těle.

A výsledek? Krysy, které dostávaly dávku extraktu z horny goat weed vykazovaly výrazně vyšší množství testosteronu v těle a zároveň mnohem vyšší vzrušivost, než krysy, které dostávaly pouze placebo.

Jiná studie zase sledovala účinky horny goat weed při použití u potkanů. Během 7 dní vědci zaznamenali, že v chemicky kastrované skupině potkanů (průměrná hladina testosteronu 0,78 +/- 0,44 ng / ml) došlo ke zvýšení hladiny testosteronu na téměř trojnásobek (10,93 +/- 2,03 ng / ml).

Jsou to zatím však jen dvě nejprůkaznější vědecké studie. Aby bylo možné o horny goat weed potvrdit právě výše zmíněné, bude nutné, aby proběhlo více odborných studií, a to nejen na zvířatech, ale zejména na lidech.

škornice šípolistá

 

Co dělat pokud horny goat weed neúčinkuje?

Užíváte horny goat weed přesně podle návodu? Zobete pilulky každý den a přesto se nic moc neděje? Erekce je stále stejná, libido se vám nijak nezvýšilo a ani více energie na sobě nepociťujete? Ano, bohužel i to se může stát.

Ač se horny goat weed jeví jako zázračná rostlinka, která dokáže zázraky, pořád je to jen bylinka, nikoliv lék pro podporu erekce. Reálně se tedy může stát, že ani po několika týdnech užívání na vás nebude mít Škornice žádný nebo alespoň sledovatelný účinek.

Tak to bohužel s doplňky stravy na přírodní bázi je. Nikdo nemůže garantovat jejich slibovaný účinek a nikdo vám nemůže zaručit, že na vás bude skutečně účinkovat tak, jak čekáte.

Pokud jsou tedy vaše potíže v posteli hodně závažné a neočekáváte od horny goat weed pouze tonizaci svého libida, ale doslova vyléčení svých problémů s erekcí, pak se raději obraťte na odborníka, který vám předepíše skutečné léky pro podporu erekce. Horny goat weed vám bohužel erektilní dysfunkci nevyléčí.

REDAKCE DOPORUČUJE: Český bylinný doplněk Primulus, který spolehlivě normalizuje hladinu testosteronu.  

Klikněte a podívejte se na hodnocení po 30ti dnech pravidelného užívání

primulus

 

 

Rizika užívání horny goat weed

Ač jsou bylinné doplňky stravy, jako například právě horny goat weed, rostlinného původu a jsou obecně vnímány jako zcela bezpečné a bez vedlejších účinků, vědecká práce z roku 2014 s názvem „Sexual Enhancement Products for Sale Online: Raising Awareness of the Psychoactive Effects of Yohimbine, Maca, Horny Goat Weed, and Ginkgo biloba” upozornila na možné nežádoucí účinky i u těchto přípravků.

Tyto produkty jsou na internetu inzerovány jako „přírodní“ a „bezpečnější“ alternativy k farmaceutickým výrobkům, jako je například zlatý standard pro léčbu erektilní dysfunkce – inhibitory fosfodiesterázy typu 5 (PDE5) (např. sildenafil, tadalafil a vardenafil), často však obsahují silné aktivní složky, které na obalu ani nenajdete. Účinky výše uvedených přípravků pak zůstávají často dokonce zcela neznámé.

Již několikrát bylo hlášeno pár případů vedlejších účinků po požití bylinek a rostlinných produktů. Jednalo se sice o banální případy, které neohrožovaly život daného člověka, ale rozhodně nelze říct, že by doplňky stravy na přírodní bázi byly zcela bez vedlejších účinků.

Samozřejmě je ale obtížné určit skutečnou frekvenci vedlejších účinků takových rostlinných produktů, protože systémy dohledu jsou mnohem méně rozsáhlé než systémy zavedené pro farmaceutické léky. Odhaduje se, že se současnými kontrolami se zaznamenává méně než 1 % vedlejších účinků rostlinných přípravků.

Některé z nežádoucích účinků způsobených požitím bylin a rostlinných produktů souvisejí s jejich působením na centrální nervový systém a mohou se projevovat jako změny nálady, úzkost, mánie, deprese, halucinace a neobvyklé chování.

Na druhou stranu se ale užívání horny goat weed nemusíte bát. Nechci zde šířit paniku ani poplašné zprávy. Horny goat weed je pro většinu lidí naprosto bezpečné.

To znamená, že velká část populace může horny goat weed užívat naprosto bez omezení. Většinou jeho užívání nepřináší lidem žádné nežádoucí účinky.

Pouze se pro jistotu pravidelně sledujte, a pokud byste na sobě zpozorovali nějaké nežádoucí účinky nebo nepřirozené změny, pak se raději obraťte na svého lékaře. Zároveň se vždy poraďte před užíváním podobných doplňků stravy, nejen s výtažky z horny goat weed, o jejich vhodnosti, pokud užíváte nějaké léky nebo máte vážný zdravotní stav, včetně srdečních a plicních onemocnění.

 

Pro koho není Horny goat weed vhodná?

Ač zatím nebyl horny goat weed testován ani na dětech, ani na těhotných či kojících ženách, rozhodně ale není vhodný k užívání právě u těchto osob. Nemusí se vám sice při jeho užívání nic stát, ale raději to v takovou chvíli neriskujte.

Jelikož lékaři zatím neví, co by to mohlo s vaším dítětem udělat, raději to nezkoušejte a horny goat weed neužívejte. Stejně tak se poraďte o vhodnosti horny goat weed se svým lékařem v případě, že trpíte nějakým závažným onemocněním, anebo užíváte nějaké další léky.

 

Horny goat weed a sex

Horny goat weed je pouze rostlina, která má blahodárné účinky na mužskou potenci. Rozhodně ale nemůže sloužit jako lék na erektilní dysfunkci, nebo dokonce jako antikoncepční metoda.

Pokud jsou tedy vaše problémy závažné, anebo pokud se snažíte vyhnout početí, zvolte jinou metodu. V prvním případě oslovte lékaře, který vám předepíše léky k léčbě erektilní dysfunkce. Ve druhém případě potom sáhněte buď po hormonální antikoncepci, nebo po klasickém kondomu.

 

Horny goat weed a těhotenství

Jak už jsem zmínila, horny goat weed není vhodný pro těhotné či kojící ženy. Zároveň se nejedná o žádnou formu antikoncepce.

 epimedium

 

Přípravky obsahující Horny goat weed:

Extrakt z horny goat weed najdete v řadě doplňcích stravy. Zde jsou některé z nich:

HORNY GOAT WEED (ŠKORNICE) EXTRAKT 750MG, 90 TABLET
NOW Foods Horny Goat Weed 90 tablet
Lonsdale Horny Goat Weed 90 Caps
Organic Horny Goat Weed Extract Powder Epimedium Extra Strength Premium 100 Gram

To je ale jen malý výčet doplňků stravy, ve kterých horny goat weed najdete. Na trhu se můžete setkat se spoustou dalších doplňků stravy, ve kterých se horny goat weed nachází. Stačí se podívat na internet nebo oslovit svého lékárníka.

 

Horny goat weed bez předpisu

Jak už jsem několikrát zmínila, horny goat weed je pouze rostlina, jejíž extrakt se užívá k podpoře chuti na sex a tonizaci erekce. Tím pádem jsou veškeré přípravky s touto rostlinou volně k prodeji a nepotřebujete k ní žádný předpis či lékařský recept.

Ovšem i přesto nakupujte doplňky stravy s touto rostlinou jen od ověřených prodejců a z důvěryhodných e-shopů. Jen tak budete mít skutečně jistotu, že se v daném přípravku nachází slibované množství účinných látek.

Docentka Radka Opatřilová z brněnské Farmaceutické fakulty VFU radí:

Rozdíl mezi léčivým přípravkem a doplňkem stravy je však možné poznat i podle toho, že každý léčivý přípravek má své registrační číslo, které si můžeme ověřit a najdeme ho na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SUKL).

 

SLOVO AUTORKY: 

Natálie Markovská

Horny goat weed je skutečně unikátní rostlina, o které dozajista brzy uslyšíme mnohem víc. Dokáže nejen podpořit chuť na sex, ale také zvýšit hladinu testosteronu v těle, což má za následek celou plejádu dalších pozitivních účinků na mužskou sexualitu.

Pokud chcete vyzkoušet něco nového a ne příliš známého, je horny goat weed to pravé pro vás.

primulus pro zvýšení testosteronu

 

Použité zdroje:

 

Přírodní látky, rostliny a byliny pro podporu erekce

L-Citrulin – volně dostupný bez předpisu
Kotvičník zemní - volně dostupný bez předpisu
L-arginin - volně dostupný bez předpisu
Maca peruánská - volně dostupná bez předpisu
Ginkgo biloba - volně dostupný bez předpisu
Pískavice řecké seno - bez lékařského předpisu

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply