Během zimních měsíců můžete zcela přirozeně trpět oslabením erekce až mírnou erektilní dysfunkcí. Tyto poruchy nemusí souviset se zhoršeným zdravotním stavem. Příčinou jsou obvykle změny, které sebou zima a chladné počasí přináší. Vždy má ale smysl nechat se zkontrolovat sexuologem nebo urologem, který zjistí, zda za slabou erekcí stojí pouze nízké teploty nebo vážnější problém.
Zimní problematická erekce může způsobovat sexuální frustraci. V zimě muž tráví více času doma s partnerkou a rád by ho vyplňoval kvalitním sexem.
V článku jmenuji vlivy, kterými může zima vyvolat potíže s erekcí, a zároveň způsoby, jak erekci zlepšit a nenechat se zimou omezovat.
Zima má vazokonstrikční účinek na cévy
Vazokonstrikce je přirozenou reakcí na chlad. Cévy (a tedy žíly, tepny a vlásečnice) se stahují, zužují a vzdalují od povrchu kůže, aby se chladu bránily.
K vazokonstrikci běžně dochází i z dalších důvodů:
- pro stabilizaci nebo zvýšení krevního tlaku,
- pro podporu prokrvení celého těla,
- pro zlepšení přísunu kyslíku a živin do orgánů,
- pro ochranu organismu před ztrátou krve nebo tekutin.
Hlavním cílem vazokonstrikce je ochrana před ztrátou tělesného tepla. Pokud by byly cévy příliš rozšířené a nacházely se blíže povrchu pokožky, organismus by se rychleji ochlazoval. Právě vazokonstrikce se snaží nechtěné ztrátě tepla zabránit.
Nejrychleji si toho všimnete na končetinách, které vás zebou, ale také na ochablém a menším penisu. Penis se chová a scvrkává podobně jako ve studené vodě. Kvůli vazokonstrikci dochází ke snížení prokrvení končetin a pro přežití méně důležitých částí těla. Krev se soustřeďuje ve středu těla v okolí srdce, jater a dalších životně důležitých orgánů, mezi které končetiny ani penis nepatří.
Tento proces je přirozený a je tak logické, že kvůli úspoře tepla a energie může docházet k problému s dosažením erekce nebo i dočasné erektilní dysfunkci.
VÍTE, ŽE nejvíc tepla uniká kromě končetin i přes hlavu? Chraňte se před zbytečnými úniky čepicí, rukavicemi a teplými ponožkami v dobrých botách. Zároveň se nevystavujte chladu s mokrými vlasy.
Mohu se před vazokonstrikcí bránit?
Ano. Zahřejte se a co nejméně se vystavujte chladu. Uznávám, že současná energetická krize a vysoká cena energií tomuto postupu příliš nenahrává. Pokud si ale kvůli zimě v ložnici nemůžete pořádně zasouložit, zatopte si. Případně noste dva teplé svetry, jak nám „v dobré víře“ doporučila předsedkyně poslanecké sněmovny Pekarová Adamová 🙂
Sex v teplých ponožkách a teplém prostředí navíc usnadňuje dosažení orgasmu. Podle vědců dosáhlo orgasmu 80% lidí s ponožkami oproti pouhým 50% lidí, kteří v zimě souložili bez ponožek.
Sezónní afektivní porucha blokuje vjemy potřebné pro vznik erekce
Tato porucha trápí přibližně 3 % mužů a vyvolává ji dlouhá tma, chlad, sychravé počasí a nedostatek slunečního světla. Muži jsou pokleslí, unavení, se špatnou náladou a roste u nich riziko vzniku deprese.
Tyto negativní nálady vyvolávají stres a odklánějí pozornost od vzrušujících vjemů. Pokud je sezónní afektivní porucha těžší, muži mohou užívat i antidepresiva, které zhoršují erekci, libido i sexuální výkonnost. Sezónní afektivní porucha zhoršuje také sexuální libido, jak jsem vysvětloval v minulém článku.
Mohu se před sezónní afektivní poruchou bránit?
Pokud se budete na podzim, v zimě a na jaře cítit psychicky špatně, promluvte si s praktickým lékařem. Doporučí další kroky, třeba fototerapii – léčbu světlem.
Samozřejmě se snažte během chladných měsíců trávit co nejvíce času na slunečním světle a volný čas věnujte procházkám nebo turistice. Do domácnosti si můžete koupit lampu imitující sluneční světlo.
Světlo dodává dostatečnou hladinu vitaminu D, který je nezbytný i pro pevnou erekci. Muži s nedostatkem Déčka mají o 32% vyšší riziko vzniku erektilní dysfunkce. Vitamin D do organismu dodáte i ve stravě (ryby, vnitřnosti, houby) nebo v doplňcích stravy. Nejpřirozenějším zdrojem je ale pořád sluneční záření, které zásobu Déčka v těle udrží až 2x déle. Na světle byste měl denně pobýt minimálně 15 minut, ideálně mnohem déle.
TIP NA ZDROJ VITAMINU D: České rostlinné kapsle Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu erekce, libida a hladiny testosteronu.
Užívají se denně a společně s dalšími složkami podporují erekci i během chladných dnů s nedostatkem světla.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí LONG na stránce Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin. Ihned tak můžete cíleně doplnit vitamin D a spolehlivě podpořit erekci.
Snížená hladina testosteronu zhoršuje erekci
Testosteron je nezbytný pro vznik erekce, protože právě díky němu se dovede muž sexuálně vzrušit. Poté na základě vzrušení dochází k erekci. Snížený testosteron zhoršuje schopnost muže vzrušit se a dosáhnout tak spolehlivou erekci.
V lednu, únoru a chladných měsících obecně mají muži mnohem nižší libido, než v červnu nebo srpnu. Tento pokles je přirozený a hladina obvykle zůstává v normálním rozmezí.
Vědci předpokládají, že příčinou může být obtížnější přežití našich předků během zimy. Tehdy se museli starat o udržení ohně a shánění potravy. Erekce, sex nebo erotické libido tehdy byly méně důležité.
Jak v zimě udržet optimální hladinu testosteronu?
Pokud máte pocit snížené hladiny testosteronu, promluvte si s praktickým lékařem, sexuologem, andrologem nebo endokrinologem. Hladinu hormonu změří z krve. Pokud bude nízká, poradí udržitelné způsoby, jak hladinu zvýšit.
Sám testosteron zvýšíte pravidelným pohybem a dobrou stravou (testosteron si tělo vytváří z cholesterolu) a vyhýbáním se stresu.
NAUČTE SE: Jak zvýšit hladinu testosteronu, a proč to vůbec dělat?
Jak jste na tom s erekcí během zimy vy, vážení čtenáři? Je horší nebo stejná jako v létě? Podělte se se zkušenostmi v komentářích. Děkujme 🙂
Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce