Dočasná erektilní dysfunkce – příčiny náhlého selhání erekce a metody zlepšení

Dočasná erektilní dysfunkce, která trvá kratší dobu a objevuje se nahodile, má obvykle jiné příčiny než trvalá a chronická dysfunkce. Má ale stejně nepříjemné důsledky a to neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci dostatečně dlouho pro uspokojivý pohlavní styk.

Při dočasné erektilní dysfunkci může být pevnost a vydatnost erekce opět obnovena. Problém je tedy reverzibilní a lze jej zvrátit. Existují různé příčiny krátkodobé erektilní dysfunkce. Způsobují je náhodné situace nebo škodlivé faktory životního stylu.

V článku vyjmenuji možné příčiny dočasné erektilní dysfunkce a vysvětlím, jak problém diagnostikovat a jak si pomoct k pevné a spolehlivé erekci.

dočasná erektilní dysfunkce

 

Příznaky dočasné erektilní dysfunkce

Příznaky dočasné dysfunkce jsou obvykle stejné nebo velmi podobné ostatním typům erektilní dysfunkce. Nejviditelnějším příznakem je neschopnost dosáhnout erekci, kvůli čemu není možné souložit.

Odhadem až 43% mužů se někdy v životě setká s problematickou erekcí. Podle lékařů erektilní dysfunkce není závažným problémem u 20% postižených a tehdy nevyžaduje léčbu. Mužům ale doporučují navštívit lékaře vždy, pokud kvůli selhání erekce končí neúspěšně víc než polovina případů snahy o sex.

Pro vlastní klid jděte na sexuologii nebo andrologii při jakémkoliv selhání erekce. Nikdy není na škodu znát přesnou příčinu a vyloučit rizika.

Erektilní dysfunkce ale neovlivňuje schopnost dosáhnout orgasmus, takže i bez erekce se lze sexuálně uspokojit. Penis je citlivý i pokud je právě povadlý. O druzích mužského orgasmu i bez erekce jsem psal v samostatném článku.

 

Rozdíl mezi dočasnou a chronickou ED

Dočasná erektilní dysfunkce se vyskytuje náhle, obvykle bez předešlých problémů s erekcí. Postihuje dokonce i mladé a jinak zdravé muže, u kterých je nízká pravděpodobnost výskytu dysfunkce.

 

Příčiny dočasné erektilní dysfunkce

Dočasná erektilní dysfunkce může mít mnoho různých příčin. Ty se dělí na fyziologické (týkající se těla) a psychogenní (týkající se mysli). Tyto příčiny se navíc mohou vzájemně různě kombinovat.

Chronické formy dysfunkce obvykle postihují muže starších 40 let. Krátkodobou erektilní dysfunkci můžeme rozdělit na situační a dočasnou.

Situační ED Dočasná ED
 

 • příčiny obvykle zahrnují faktory životního stylu, které ale lze změnit k lepšímu
 • nemusí mít vždy konkrétní příčinu

TIP: Právě s občasnou erektilní dysfunkcí je vhodné užívat rostlinné doplňky stravy pro podporu erekce. Ty nemají léčivé účinky, takže dysfunkci neléčí.

Pomáhají ale rozšířit cévy (mají vazodilatační účinky), takže podporují prokrvení penisu a navozují spolehlivou erekci. Klikněte a podívejte se na řebříček TOP 10 volně dostupných doplňků.

 

Příčiny situační erektilní dysfunkce

Již podle názvu lze poznat, že situační ED se objevuje pouze v určitých situacích. Příčiny jsou nejčastěji psychogenní a zahrnují negativní pocity únavy, úzkosti, stresu, výčitek nebo deprese. Roli hraje také strach o svůj sexuální výkon a o dostatečné uspokojení partnerky.

Tyto pocity může vyvolávat i negativní sexuální minulost, a tedy minulé nebo aktuální problémy ve vztahu či dokonce sexuální násilí a zneužívání.

Postižený muž přistupuje k sexuálním setkáním a aktivitám se strachem, protože již předem předpokládá, že erekce opět selže a partnerku tak neuspokojí.

Jiní muži jsou ve stresu a strachu již kvůli samotnému sexu a intimitě, kterých se mohou bát a stydět se. Tyto negativní emoce tlumí a blokují sexuální vzrušení. Bez dostatečného vzrušení a erotické stimulace ale není možné erekci dosáhnout, protože mozek nevysílá signál pro její navození.

Situační ED se tak může objevit pouze v některých situacích, za různých okolností a pouze s některými partnerkami. K situační ED přispívá i pití alkoholu nebo užívání drog.

NAUČTE SE: Jak zvládat stres pro zachování silné erekce a její podporu? Doslova se změníte.

jak zvládat stres?

 

Příčiny dočasné erektilní dysfunkce

Dočasná erektilní dysfunkce může mít různé příčiny a je obtížnější ji definovat. Obvykle ji ale lze zvrátit vyhýbáním se rizikovým faktorům. Patří mezi ně rizikové faktory životního stylu, které zhoršují průtok krve penisem nebo ovlivňují kontrakci svalů v okolí pánevního dna zodpovědných za dosažení erekce.

Roli hraje také snížení hladiny testosteronu a nedostatek oxidu dusnatého, který umožňuje krvi protékat penisem pro dosažení erekce.

Rizikové vlivy sice mohou působit pouze dočasně, ale pokud se jich pacient nezbaví, dysfunkce přeroste až do chronického stádia a trvalé erektilní dysfunkce. Tehdy již jde o diagnostikovanou nemoc, kterou je potřeba odborně léčit za účasti sexuologa nebo jiného specialistu (androlog, psycholog, endokrinolog).

Nejčastějšími příčinami dočasné ED jsou:

 • nadváha a obezita, které způsobují ucpávání cév a hormonální nerovnováhu
 • kouření tabáku a jeho náhrad, který zužuje a ucpává cévy, zvyšuje krevní tlak a zhoršuje nasycení krve kyslíkem
 • nadměrné pití alkoholu, který poškozuje cévy a zvyšuje krevní tlak
 • nedostatek fyzické aktivity, který zhoršuje zdraví srdce a cév, snižuje tělesnou výkonnost
 • silný stres, který poškozuje oběhový systém a hormonální rovnováhu
 • metabolický syndrom, který zhoršuje produkci testosteronu a krevní oběh

Jedinou pomocí je začít žít zdravý život a snažit se léčit všechny nemoci, které mohou nyní erekci škodit. Většinu uvedených příčin mohou zejména mladí muži bez závažnějších kardiovaskulárních problémů zvrátit a opět dosáhnout pevnou a spolehlivou erekci. Chce to pevnou vůli, trpělivost a vytrvalost. V redakci vám držíme pěsti.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Ztráta erekce při sexu – proč selhává v tom nejdůležitějším okamžiku? A jak vám pomůže partnerka?

ztráta erekce při sexu

 

Jak se dočasná erektilní dysfunkce vyšetřuje a diagnostikuje?

Dočasnou dysfunkci sexuolog nebo jiný specialista vyšetřuje stejně jako ostatní formy erektilní dysfunkce. Specialistou na mužské sexuální zdraví je sexuolog. V případě problémů s erekcí se k němu objednejte přímo nebo se nechte doporučit praktickým lékařem.

Dočasná erektilní dysfunkce je podezřelá, pokud jsou příznaky náhlé, objevují se nepravidelně a u mužů, u kterých je riziko ED nízké. Lékař se bude zajímat o celkový zdravotní stav a sexuální život, aby zhodnotil rizikové faktory pro vznik ED.

Následně přistoupí k některému z vyšetření:

 

Léčba dočasné erektilní dysfunkce

Léčba se musí odvíjet od základní příčiny, takže se slabou erekcí vždy vyhledejte lékaře. Pokud je příčina situační a psychogenní, vhodným postupem je poradenství nebo psychoterapie.

Pokud bude dysfunkce přetrvávat, lékař doporučí změny životosprávy a vyhýbání se škodlivým vlivům. Pokud se erekci nepovede zlepšit, lékař předepíše léky.

Metody léčby a zlepšení dočasné erektilní dysfunkce:

 • Inhibitory fosfodiesterázy typu 5 jsou první linií léčby ED. V Česku pacienti dostávají předpis nejčastěji na Viagru se sildenafilem nebo Cialis s tadalafilem. Tyto léky nejsou vhodné pro každého pacienta kvůli případným vedlejším účinkům, proto na ně nemusí dostat předpis každý postižený.
 • Redukce hmotnosti. Zhubnutí a udržení hmotnosti snižuje riziko výskytu ED ve srovnání s muži s nadváhou nebo obezitou.
 • Změna jídelníčku. Strava by měla být bohatá na zeleninu a ovoce, ryby a dietní maso, ořechy, luštěniny. Neucpává cévy, takže neohrožuje průtok krve penisem.
 • Pravidelná fyzická aktivita. Podle studií by měl minimální pohyb zahrnovat aspoň 160 minut pohybu za týden po dobu aspoň půl roku. Ve studii tato doba zlepšila dočasnou ED mužům s obezitou a metabolickým syndromem.
 • Konec kouření. Průtok krve a erekci lze zlepšit již po 12 týdnech bez cigarety. Výsledky jsou rychlejší u mladých kuřáků, kteří zatím nekouří tak dlouho. Odvyknout si ale má smysl i pokud kouříte dlouhá léta.
 • Minimalizace pití alkoholu. Pravidelné a nadměrné pití rapidně zvyšuje riziko dočasné i chronické ED. Čím méně alkoholu vypijete, o to pevnější erekci budete mít. Alkohol škodí i mužské plodnosti a produkci zdravých spermií.
 • Zvládání stresu. Ideálně zařaďte některou z technik relaxace, pokud ED způsobuje zhoršený duševní stav. Pomáhá hluboké a pomalé dýchání, meditace, jóga nebo koníčky.
 • V případě těžších případů ED vyhledejte pomoc psychologa nebo sexuálního terapeuta.

Vždy dodržujte léčbu, kterou vám doporučí lékař a snažte se zařadit co nejvíce pozitivních změn životosprávy. Strava, pohyb a udržení si zdravé váhy bez zlozvyků zlepšuje endoteliální funkce cév, takže se dovedou správně stáhnout a uvolnit. To je základním předpokladem pro prokrvení penisu a dosažení erekce.

 

Jak zvládat dočasnou erektilní dysfunkci?

Erektilní dysfunkce může být pro postiženého velmi nepříjemná, zvlášť pokud se objevuje nepravidelně a pouze občas. Pacient tehdy nemá žádnou jistotu v tom, zda může nebo nemůže souložit. Kvůli tomu se dostává do stresu, strachu, smutku nebo sexuální frustrace, které problém dále zhoršují.

Zapojte proto tyto změny:

 • Komunikujte s partnerkou. Problém neskrývejte ani nezlehčujte. Partnerka by totiž nechápala, co se s vámi děje a byla by nervózní také. Partnerce svoji diagnózu prozraďte. Může se tak stát součástí pomoci a nebude od vás očekávat skálopevnou erekci na zavolání. Navíc můžete vyzkoušet nové a jiné formy sexuálního uspokojení, které lze praktikovat i bez erekce.
 • Usilujte o celkově lepší zdraví. Být zdravý znamená být ve skvělé formě, připravený na sex s pevnou erekcí, silným libidem a povzbuzeným sebevědomím. Udržte si zdravou váhu, mějte pravidelný pohyb a vzdejte se zlozvyků.
 • Využijte každou erekci. Pokud se u vás střídají momenty dobré a špatné erekce, naplánujte si sex na dobu, kdy souložit zvládnete. Ideálnější pro vás může být ranní sex, kdy je zároveň hladina testosteronu nejvyšší a ranní erekce pevná.
 • Vztahové problémy nechte na odborníka. Pokud se s partnerkou často hádáte a nerozumíte si dobře, vztahový poradce vám může pomoct nalézt a udržet klid v domácnosti. Snížení stresu a hněvu prospěje erekci i samotnému vztahu.
 • Častěji relaxujte. Ve volném čase si najděte chvilku jenom sám pro sebe. Čtěte knížku, poslouchejte hudbu nebo se věnujte koníčkům. Důležité je nemyslet na nepříjemnosti, uklidnit se, zlepšit si náladu a odpočinout si.

NAUČTE SE: Sex bez erekce: Jak intimně žít a užít si i s erektilní dysfunkcí?

sex bez erekce

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce – příčiny, příznaky a léčba
Vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce
Jak sledování porna způsobuje erektilní dysfunkci?
Ateroskleróza (ucpané cévy) a erektilní dysfunkce
Rázová vlna a léčba erektilní dysfunkce

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply