Testosteron se testuje z krve, zjistí, zda nemáte nebezpečně nízkou nebo vysokou hladinu

Testosteronový test je speciální krevní test pro zjištění hladiny vlastního testosteronu. Testosteron je pohlavní hormon. Nachází se v mužském a v menší míře i v ženském těle. Je to hlavní androgen. Ovlivňuje růst svaloviny, nabývání typicky mužských rysů, podílí se na produkci spermií a tedy plodnosti a závisí na něm také pevnost erekce.

Testosteronu v ženském těle je mnohem méně a pomáhá jim udržovat hladiny jiných hormonů. Ovlivňuje některé ženské funkce v organismu a také libido.

Existují 2 druhy testosteronu. První je vázán na bílkoviny, druhý je volný.

testosteron test

 

Jak testování testosteronu probíhá?

Jde o jednoduchý krevní odběr. Lékař se také bude ptát na celkový zdravotní stav a bude se snažit zjistit, zda se náhodou neprojevuje snížená hladina. Zajímat se může i o léky a pacientovu anamnézu.

Doporučeno je provádět test ráno s nejvyšší hladinou testosteronu v krvi. Krev se odebírá drobným vpichem injekční stříkačky obvykle z paže. Celá návštěva lékaře zabere maximálně pár minut.

Jelikož hladinu mohou negativně ovlivňovat i některé léky na předpis, lékař vás může požádat o o dočasné vysazení, aby hladina nebyla zkreslená. To samé platí o doplňcích stravy bez předpisu. Různé byliny a látky dovedou hladinu zvyšovat a snižovat, takže pro potřeby měření je nutné vysadit je také.

V některých případech může být odběr krve opakovaný, aby lékař zjistil přesnější čísla, než pouze z jednoho odběru. Pokud se potvrdí snížená hladina, lékař vás může doporučit na různé jiné testy a vyšetření, aby vyloučil riziko komplikací a nemocí z nedostatku hormonu.

DOPORUČENÍ: 

Hladinu testosteronu přirozeně zvýšíte pomocí tobolek Proerecta LONG. 

Upozorníme, že pokud se právě chystáte na testosteronový test, aspoň 7 dnů před odběrem je vysaďte, aby nebyly výsledky zkreslené.

Jinak je můžete užívat bezpečně bez omezení a cíleně tak optimalizovat svou hormonální rovnováhu.

Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu erekce a zvýšení testosteronu

 

Domácí test hladiny testosteronu

Krev si sami doma samozřejmě odebírat nebudete. Pro domácí měření existují domácí soupravy pro odběr vzorků ze slin. Tampon se olízne nebo se ním vytře ústní dutina a zabalí se do obalu. Vzorek lze poslat nebo přinést do laboratoře.

Domácí testy ze slin ale nejsou celkem přesné a vždy je vhodnější vyšetření z krve. Slinný test je sice rychlejší a jednodušší, lékaři ale pro jasné výsledky stačit nebude. Domácí test navíc neprokáže žádné jiné nemoci ani komplikace, které snížený testosteron může způsobit, nebo které naopak mohou snížení hladiny způsobovat.

Až vás lékař bude po testu informovat o příliš nízké nebo vysoké hladině, stejně budete muset jeho ambulanci navštívit pro další postup.

 

Co přesně je testosteronový test?

Jde o odběr krve pro rozbor. Lékař bude zjišťovat, zda má člověk nízkou, normální nebo vysokou hladinu testosteronu. Díky tomu může lépe pochopit případné nemoci a komplikace, které nedostatek testosteronu způsobuje.

I testy jsou 2. Jeden měří celkový obsah testosteronu v krvi, a tedy volný i vázaný, druhý test měří pouze volný testosteron. Příčiny snížené hladiny testosteronu jsou různé a není jich málo. Pokud lékař usoudí, že nízká hladina může způsobovat zdravotní komplikace, pošle vás na další vyšetření.

Aktuálně se za optimální hladinu považuje hodnota 300 až 1000 nanogramů na decilitr krve (ng/dl). Za rizikově nízkou se považuje množství pod 264 ng/dl.

Správnou hladinu ohrožují různé vlivy. Některé nás ohrožují proti naší vůli, jiné si způsobujeme nesprávnou životosprávou dlouhodobě sami.

 • stres, kvůli kterému stresové hormony doslova vytlačují testosteron a omezují jeho produkci
 • komorbidní stav postiženého, což je stav, kdy se v těle vyskytuje více nemocí současně
 • věk – produkce hormonu přirozeně klesá věkem a je jasné, že 30letý mladík ho bude mít rapidně více, než 70letý senior.

Mužskými hormony silně cloumá i puberta a u žen menstruační cyklus. Hladina testosteronu se navíc mění v průběhu dne. Nejvyšší je vždy ráno po probuzení, protože tělo hormon vytváří během noci. Nejnižší je hladina večer.

Hladina u žen se pohybuje od 8 do 49 ng/dl krve. Tato čísla jsou však pouze statistická a mění se od člověka k člověku.

 

Proč se vlastně snažit o zjištění hladiny testosteronu?

Znalost hladiny testosteronu je důležitá pro lékaře, který podle ní zjistí riziko vzniku nebo potvrdí existenci některých zdravotních stavů. Již samotná hormonální nerovnováha je negativním zdravotním stavem.

Nedostatek testosteronu může způsobit tyto nemoci a komplikace:

 

Časté příznaky snížené hladiny testosteronu

Lékař vám může test doporučit i pokud se u vás projevují následující příznaky:

 • únava a vyčerpání a to i to psychické, žádná energie do života
 • nízké libido, nezájem o sex a vyhýbání se sexu
 • oslabená erekce nebo přímo eretkilní dysfunkce
 • řídnutí a padání vlasů
 • úbytek svaloviny
 • křehké, řídké a lámavé kosti
 • snížená plodnost a neplodnost
 • růst prsou u mužů (gynekomastie)

Pokud se snížená hladina prokáže, lékař vám předepíše tzv. substituční testosteronovou terapii, a tedy doplňování hormonu do těla. To se děje pomocí injekcí, gelů a krémů nebo náplastí s pomalým uvolňováním nebo léků.

Úřady tuto léčbu schválily pouze pro pacienty, kterých zdravotní komplikace jsou právě důsledkem sníženého testosteronu. Pokud jimi trpíte, ale testosteron máte v normě, léčba pro vás nebude vhodná.

V takovém případě má smysl užívat volně dostupný doplněk pro zvýšení tesosteronu. Díky výborné redakční zkušenosti můžeme doporučit české tobolky Proerecta LONG.

 

Příznaky nadměrně zvýšené hladiny testosteronu

Ani nadměrná hladina není bezpečná a zcela bez komplikací. Přesně proto je důležité usilovat o hormonální rovnováhu. Nedostatek a nadbytek je nežádoucí.

U žen dlouhodobě zvýšená hladina zvyšuje riziko rakoviny vaječníků a syndromu polycystických ovarií (PCOS). S podezřením na vysokou hladinu kontaktujte lékaře.

 

Co jsme o testosteronovém testu zjistili?

Ani vysoká ani nízká hladina testosteronu není žádoucí a způsobuje různé komplikace nebo přímo nemoci.

Testosteronový test zjistí hladinu volného nebo volného a vázaného testosteronu. Zjištěná hodnota je pro lékaře důležitou informací pro další postup.

Test se provádí odběrem a rozborem krve. Lékař může vyžadovat více odběrů v různých částech dne pro přesnější měření. Se svým podezřením vždy na test zajděte.

Proerecta LONG koupit

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply