Amputace penisu (penektomie): Kdy je nezbytné uříznutí penisu?

Amputace penisu (lékařsky penektomie nebo falektomie, lidově uříznutí penisu) je chirurgický zákrok pro odstranění penisu. V určitých případech se s penisem amputují i varlata (chirurgické odstranění pouze samotných varlat se nazývá orchiektomie).

Penis se nejčastěji amputuje kvůli rakovině penisu nebo úrazům natolik závažným, že penisu nedovolují normálně fungovat.

Dále se penis amputuje v případě jeho odumření (nekróza), ke kterému může dojít rovněž kvůli úrazům nebo Peyronieho nemoci (stav, kdy z penisu neodtéká krev a nepřitéká čerstvá, kvůli čemu odumírá).

Amputace penisu se aktuálně provádí i v rámci změny pohlaví. Tehdy ale nejde o řešení úrazu ani nemoci a klient si nechá penis uříznout zcela dobrovolně.

V článku vysvětluji, jak amputace penisu probíhá, jaké jsou její důsledky a jaká rizika může vyvolat.

amputace penisu, uříznutí penisu. penektomie

 

Co přesně je amputace penisu?

Amputace penisu je chirurgické uříznutí penisu.

 • Pokud varlata zůstávají zdravá a funkční, přičemž pacient si je rozhodne ponechat a je mu odstraněn pouze penis, mluvíme o částečné penektomii (částečná resp parciální amputace penisu).
 • Pokud je rozsah poškození závažný, chirurg s penisem odstraní i varlata a tehdy jde o celkovou penektomii (celkovou resp totální amputaci penisu).

Amputace penisu je nejčastější metodou léčby rakoviny penisu. Aktuálně získává na oblibě i cílená změna pohlaví (kterou z korektních důvodů nebudeme hodnotit, ale v komentářích pod článkem nám můžete zanechat svůj názor).

částečná amputace penisu

Částečná amputace penisu, kdy se odebral pouze žalud kvůli napadení rakovinou. Se zbylou částí penisu může pacient normálně močit, masturbovat a dokonce mít penetrativní sex (zdroj obrázku)

celková amputace penisu

Celková amputace penisu, kdy se odebral celý penis i s kořenem, šourkem a varlaty. Po tomto zákroku již muž neprodukuje spermie a stává se neplodným. Močová trubice se z těla vyvede v místě hráze (zdroj obrázku)

 

Amputace penisu v rámci léčby rakoviny

V Česku potažmo celé Evropě je rakovina penisu velice vzácný druh rakoviny. Statisticky postihuje pouze 1 muže ze 100 000. Penilní rakovina je častější v Asii, Africe a Jižní Americe.

Rakovinou penisu jsou nejčastěji ohroženi muži, kteří:

 

Amputace penisu v rámci změny pohlaví

Lidé narození jako muži si nechávají uříznout penis v rámci změny pohlaví. Po amputaci penisu se z nich stane buď trans žena (pokud si to přejí) nebo nebinární osoba, která se neidentifikuje se žádným pohlavím, kvůli čemu žádný penis nechce.

Nebudeme zde rozebírat ničí motivaci pro tento zákrok, protože každý má právo identifikovat se jak chce a dělat si se svým tělem co chce. Jsme ale otevřeni diskuzi v komentářích pod článkem. V redakci nás upřímně zajímá, co lidi vede ke změně pohlaví a proč se neidentifikují s tím, se kterým se narodili.

Typy amputace penisu mohou být v těchto případech různé. Někdo se spokojí s amputací pouze těla penisu, jiný si nechá odstranit i obě varlata a šourek. Někdo si genitál ponechá, aby z něj později chirurg vytvořil vagínu a pochvu. Opakuji, že redakčně pro tento krok máme pochopení a nemůžeme si dovolit kohokoliv odsuzovat.

 

Výhody a rizika amputace penisu

 • V případě amputace v rámci léčby rakoviny penisu je výhoda jasná. Mnohdy jde o jedinou možnost, jak zachovat zdraví a život onkologického pacienta. V některých případech lze zachovat aspoň část penisu pro normální močení.
 • V případě amputace v rámci změny pohlaví je výhodou skutečnost, že tělo člověka vypadá jako genderová identita, se kterou se ztotožňuje.

Amputace penisu sebou nese i různá zdravotní rizika jako každá jiná operace:

 • infekce v místě operace,
 • rozšiřující se infekce močových cest,
 • nadměrné krvácení,
 • otoky a podráždění.

 

Postup a průběh amputace penisu

O veškerých podrobnostech vás bude informovat lékař, který si vás vezme na starost. Uvedený postup berte pouze jako vzorový příklad, který se může měnit případ od případu.

Videa z amputací penisu najdete na YouTube, fotografie zas na Google. Do článku jsem je neumístil kvůli choulostivé povaze tématu. Hledejte výraz „penectomy„.

 

Co se děje před amputací penisu?

Lékař s vámi bude před penektomií mluvit o všech očekávaných přínosech a rizicích. Je velmi důležité spolupracovat s lékařem, který za sebou již amputace penisu má a nejde o nezkušeného nováčka.

Pokud je důvodem amputace rakovina penisu, celkový rozsah operace závisí na rozsahu rakoviny. Pokud je karcinom zatím malý, v mnoha případech lékař odstraní pouze postižené části a zbytek ponechá. Celkovou amputaci penisu vyžadují až závažnější případy rakoviny. Nechte si vše dopodrobna vysvětlit a ptejte se na vše, co vás bude zajímat.

 

Co se děje během amputace penisu?

Přesný průběh amputace penisu závisí na tom, zda jde o léčbu rakoviny penisu nebo změnu pohlaví.

 

Amputace penisu v rámci léčby rakoviny penisu

Celková amputace penisu je až poslední možností léčby rakoviny. Přistupuje se k ní v případě velmi velkých a agresivních invazivních nádorů (karcinomů), které mají tendenci šířit se a růst. V méně závažných případech lékař odstraní pouze postižené části, ale bude se snažit zachovat maximum „použitelného materiálu“.

Pokud rakovina zasáhla pouze žalud, lékař provede glansektomii a tedy amputaci žaludu. Ta poskytuje ve srovnání s odstraněním celého penisu lepší kosmetický, ale i psychologický efekt. Zachová totiž maximum délky penisu i většinu sexuálních funkcí.

Pokud lékař provede pouze částečnou amputaci penisu, posnaží se zachovat co největší část, aby pacient dovedl normálně močit bez větších problémů.

Pokud provede celkovou amputaci, odstraní celý penis společně s jeho kořenem. To je část penisu, kterou muž nevidí a leží uvnitř těla v pánvi. Aby pacientovi zůstala schopnost močit, močová trubice bude přesměrovaná do hráze (perinea – místa mezi konečníkem a původními varlaty). Pacient bude po amputaci sedět při močení.

Při rakovině penisu je někdy nutné odstranit i lymfatické uzliny v blízkém okolí. Zákrok se vykonává pro snížení rizika, že by se rakovina přes lymfatický systém šířila jinam do těla.

Amputace penisu pro změnu nebo zrušení pohlaví

Při změně nebo anulaci pohlaví záleží hlavně na pacientovi, jak si přeje, aby ve výsledku genitálie vypadaly.

 • Vulvoplastika: Chirurg vulvu vytvoří z tkání, se kterými se pacient původně narodil. Z tkání vymodeluje vnější stydké pysky a klitoris. Klitoris je strukturou velice podobný žaludu a právě proto chirurg klitoris vymodeluje ze žaludu.
 • Vaginoplastika: Chirurg zde vytvoří vagínu v prostoru mezi měchýřem a konečníkem. Z původních tkání lékař vymodeluje vaginální kanál a stydké pysky.
 • Lidé, kteří nechtějí žádný viditelný genitál, podstupují anulaci čili zrušení pohlaví. Po původním penisu zůstává oblast hladká a „prázdná“. Tuto možnost volí jedinci, kteří se identifikují jako nebinární a tedy ani jako muž, ani jako žena.

Někdy si pacient operaci po čase rozmyslí a s novým pohlavím se nesmíří. Sice to není možné v každém případě, ale pokud ano, lze provést faloplastiku, což je vymodelování nového penisu nebo rekonstrukci penisu, kdy jej chirurg vymodeluje ze zbytků tkání.

 

Co se bude dít po amputaci penisu?

Konkrétní další kroky budou záviset od důvodu, pro který jste se pro amputaci rozhodli.

Standardně budete mít po amputaci penisu:

 • pobyt na lůžku v nemocnici aspoň 3 dny,
 • zavedený katetr pro odvod moči zhruba 14 dnů,
 • zavedenou hadičku pro odtok krve z rány (pokud bude krvácení silnější),
 • případné omezení jídelníčku a pitného režimu v rámci pooperační diety,
 • bolesti, otoky a pooperační jizvy, které se budou nějakou dobu hojit.

 

Jaká je doba zotavení po amputaci penisu?

Každý pacient se zotavuje jinak dlouho. Lékaře se ptejte ještě před zákrokem, jaká jsou jeho očekávání.

Zde je několik základních rad pro co nejrychlejší rekonvalescenci:

 • V nemocnici si po amputaci poležíte asi 3 dny. Pokud lékař doporučí delší dobu, určitě jej poslechněte.
 • Otoky a pocity nepohodlí by se měly ztratit do několika týdnů.
 • Počítejte s minimálně měsíční pracovní neschopností.
 • Asi 6 týdnů byste se měli vyhýbat zvedání těžkých předmětů a náročné fyzické aktivitě.
 • V rámci prevence vzniku krevních sraženin můžete nosit kompresní spodní prádlo a pokud je lékař předepíše, také užívat léky na ředění krve.

V závislosti od rozsahu operace můžete dostat od lékaře další pokyny. Při vaginoplastice vám bude do nové pochvy umístěn speciální nástroj, který bude udržovat její tvar. Lékař vám vysvětlí, jak o sebe po zákroku pečovat. Zároveň vám může být doporučený vaginální dilatátor, který zajistí, že nová vagina zůstane rozevřená.

Samozřejmě absolvujte všechna další vyšetření a lékařské kontroly, aby měl lékař dokonalý přehled o vašem zotavování.

 

Jak amputace penisu ovlivní moji sexualitu?

I otázka sexuality závisí na konkrétním typu zákroku, který jste podstoupili.

 • Pokud vám byl odstraněn pouze žalud (glansektomie) nebo byla penektomie pouze částečná a část penisu byla zachována, pořád můžete normálně močit a dokonce se věnovat pronikavému sexu. Penis se bude logicky jevit menší. Pokud budete chtít po operaci podpořit erekci, vyberte si některý z volně dostupných přírodních doplňků pro podporu erekce (seznam redakčně zhodnocených TOP 10 doplňků najdete pod tímto odkazem).
 • Pokud vám byla provedena kompletní penektomie, penetrativnímu sexu se již nebudete moct věnovat. Existují však různé jiné sexuální techniky a stimulace erotogenních zón, kterými pořád můžete partnerům dokázat lásku a přitažlivost. Několik týdnů po amputaci začněte přemýšlet, co vám dělá dobře a zkoumejte, čeho jste schopní. Informujte partnery a snažte se obnovit pozastavený sexuální život, aby nedocházelo k sexuální frustraci. Lékař vám navíc může doporučit další služby jako poradenství a celkovou podporu.

 

Kdy je vhodné jít po amputaci penisu za lékařem?

Lékař vám doporučí pravidelné kontroly, takže je všechny absolvujte dle rozpisu.

Po operaci se mohou objevit rizikové stavy, se kterými byste měli zajít do pohotovostí ambulance:

 • horečka nebo naopak zimnice,
 • nadměrné krvácení nebo krvácení, které nedovedete zastavit,
 • bolesti, proti kterým nepomohou ani volně dostupná analgetika,
 • rány se nehojí a zhoršují se,
 • objeví se jakékoliv jiné nečekané a nepříjemné příznaky.

 

Amputace penisu a často kladené dotazy FAQ

Proč se vlastně penis amputuje?
Penis se amputuje v případě, že je napadený karcinomem nebo je jinak závažně poškozený a dále již nemůže plnit svou funkci. V důsledku zablokování odtoku krve může penis odumřít a je potřeba jej amputovat.

Penisy si nechávají amputovat také muži v rámci změny pohlaví. Tehdy ale nejde o úraz ani život ohrožující příčinu, takže si pacient hradí veškeré zákroky sám.

Co se děje při amputaci penisu?
Při amputaci penisu se odstraňuje celý penis s kořenem, šourkem a varlaty (celková amputace) nebo pouze jeho část (částečná amputace), kdy se typicky odstraňuje pouze žalud (glansektomie).

Při celkové amputaci penisu se močová trubice přesměruje do oblasti hráze.

Jaké jsou výhody amputace penisu?
Hlavní výhodou je zvrácení rakoviny penisu, která jej již celý zničila. Nemůže se tak šířit jinam do těla.
Jak dlouho trvá amputace penisu?
Samotná amputace zabere zhruba 3 hodiny. Pacient bude pod celkovou anestezií a během operace nebude nic cítit.

Hojení a rekonvalescence zabere minimálně 4 týdny, v případech náročnějších operací až několik měsíců.

Mohu mít po amputaci penisu pořád vlastní děti?
Pokud vám budou při amputaci penisu odstraněny i varlata (orchiektomie) a semenné váčky, již nebudete produkovat spermie a oplodnění partnerky nebude možné. Pacient se po amputaci stává neplodným.

Pokud vám lékař odebere pouze postižené části penisu, ale varlata ponechá, pořád můžete ženu oplodnit svými vlastními spermiemi.

Je amputace penisu bolestivá?
Bolesti několik týdnů po amputaci jsou zcela přirozené. Sežeňte si volně dostupné léky proti bolesti, a pokud by nezabíraly, lékaře poproste o předpis silnějších anestetických léků.
Může amputace penisu vyvolat duševní komplikace?
Ano, může. 6 % pacientů po amputaci hlásilo depresivní stavy a až 31 % hlásilo úzkosti.

Duševní komplikace se mohou objevit po částečné i celkové amputaci penisu.

Máte vlastní zkušenost s amputací penisu? Jaký zdravotní problém vás trápil případně proč jste se rozhodli pro změnu pohlaví? A jak se cítíte dnes?

Na vaše reakce jsme zvědaví v komentářích pod článkem. Děkuji vám za ně jménem celé redakce Erekce.cz a přeji hlavně pevné zdraví a již žádné komplikace 🙂

 

Další články o zvětšování penisu - pamatujte, žádné tablety ani krémy vám penis NIKDY nezvětší

Zvětšit lze pouze OBJEM penisu, ne délku. Jak na to?
Augmentace penisu – zvětšení obvodu až o 3cm díky tuku, silikonu nebo kyselině hyaluronové. Jak se provádí?
Chirurg zvětší penis pouze opticky, opravdové centimetry nepřidá
Lživé sliby a nereálné výsledky prodejců doplňků a tablet
Lživé sliby a nereálné výsledky prodejců gelů, krémů a mastí
O nesplnitelném prodloužení penisu
Velký penis – ujistíme vás, že je váš penis dostatečný a naprosto v pořádku

 

Leave a Reply