Léto, horko a erektilní dysfunkce. Je pravděpodobná? Existuje vůbec souvislost?

Bohužel je pravda, že někteří muži řeší během léta namísto koupání, opalování a grilování na zahrádce problémy s erekcí a někdy dokonce erektilní dysfunkci.

Jejímu vzniku nahrává právě letní vedro, které letos dosahuje astronomických výšek a ani v Česku není problém naměřit přes 36 °C. Teploty máme tropické, bohužel horko erekci neprospívá. Existují ale muži, kterým vedra problém nedělají a mají erekci pevnou a chuť na sex vydatnou i v létě.

V článku se podíváme na souvislosti mezi vysokými teplotami a erekcí, potažmo erektilní dysfunkcí. Hned na začátek poradím vyhýbat se silnému slunci, hledat stín, pořádně pít vodu a chladit se ve sprše, bazénu nebo v moři.

teplo, horko a erektilní dysfunkce

 

Proč letní vedra oslabují erekci a způsobují dysfunkci?

Není to pouze vysoká teplota, která na muže působí. Důležité je také to, co děláme (nebo neděláme).

 

Slabý pitný režim a dehydratace

Není těžké zapomenout si lahev vody nebo ji v teple vypít až moc rychle, a pokud jste třeba na výletě, prakticky se nemáte kde napít. Dehydratace může způsobit dočasnou erektilní dysfunkci, takže erekce může selhávat právě když si to budete chtít s partnerkou rozdat někde na mýtince.

Organismus se bude snažit ochladit, takže se začnete se potit a ztrácet zásoby cenné vody. V dehydratovaném organismu stoupá hladina specifického enzymu angiotenzinu II. Ten způsobí nechtěné důsledky:

  • Zúžení krevních cév, přes které bude krev hůře proudit. Úbytek vody krev zároveň zahustí, takže bude o to hůře vtékat do penisu. Výsledkem je měkká a slabá erekce.
  • Zvýšení krevního tlaku. Aby krev nepřestala proudit do orgánů, srdce musí pracovat rychleji. Zúžením cév dochází ke zvýšení tlaku. Zvýšený tlak dále poškozuje cévy, což je dalším rizikovým vlivem pro vznik erektilní dysfunkce.
  • Stimuluje reabsorpci vody z těla, což není žádoucí, protože může do organismu uvolňovat i vodu s odpadními látkami.
  • Zadržuje vodu v ledvinách.
  • Stimuluje nervy, které vyvolávají pocit žízně, aby se muž co nejrychleji napil.

Dehydrataci na sobě poznáte velmi rychle podle silné žízně, sucha v ústech, motání hlavy, závratí a tmavé moči, která se může jevit hustější.

Určitě se snažte co nejrychleji napít, pitný režim dodržujte pravidelně a noste vodu všude s sebou. Krátkodobé selhání erekce se spraví do několika minut.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNKY: Může dehydratace způsobit erektilní dysfunkci? Studie dokazují, že ano a Dehydratace a erekce – hustá krev bez vody neproudí do penisu.

 

Únava a vyčerpání

Horko je pro organismus zátěží a umí jej rychle vyčerpat. Pokud během teplého dnes sportujete a fyzicky se namáháte (což je pro dlouhodobou erekci samozřejmě prospěšné), únava bude ještě větší.

Únava bohužel zhoršuje některé tělesné funkce včetně erekce. Pro organismus je důležitější odpočinek, regenerace a udržení životně důležitých procesů, mezi které erekce nepatří. Organismus potřebuje udržet dostatek energie pro funkci mozku, srdce, plic, metabolismu a erekci odklání na druhou kolej. Kromě erekce může kvůli únavě klesat i erotické libido.

Dlouhodobá únava omezuje i produkci hormonů, konkrétně testosteronu a dopaminu. Oba hormony jsou důležité pro vznik erekci a erotické libido. Únava dále zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu, který sexuální kondici rovněž škodí.

Proti únavě platí jednoduchá rada – pořádně se vyspat, spát dostatečné dlouho, jít spát dříve a klidně si pospat i během dne, pokud to potřebujete.

Upozorňuji, že jak dlouhodobá únava, tak erektilní dysfunkce může být i důsledkem dlouhodobě snížené hladiny testosteronu. Pokud spíte dostatečně, dobře jíte, nepijete alkohol, ale pořád jste unavený, ideální je nechat si hladinu testosteronu změřit.

Hladinu testosteronu přirozeně zvýšíte cvičením, zdravou stravou a zhubnutím. Pokud je příčinou nemoc, lékař může předepsat i hormonální terapii.

ČTĚTE TAKÉ: Jak zjistit hladinu testosteronu? Jde to i doma?

 

Popíjení alkoholu

Pro mnohé muže je pivko nebo panáček nedílnou součástí letní pohody. Když se ale napijete na silném slunci unavený a dehydratovaný, je prakticky zázrak, pokud nějakou erekci vůbec dosáhnete. Vychlazené pivko na chuť k jídlu není problém, ale nemělo by ho být moc a nemělo by nahrazovat pitný režim. Čím silnější alkohol v létě vypijete, tím horší bude erekce.

Britská Národní zdravotní služba označuje za maximální příjem alkoholu 14 dávek týdenně. Jedna dávka je jedno malé pivo, deci vína nebo jeden malý panák. Pití by nemělo být nárazové, ale spíše si dávky alkoholu rozložte na několik dnů.

Vzhledem k erekci nedoporučujeme pít žádný alkohol, i když je nám jasné, že v Česku je takové doporučení spíše nereálné. Muži, kteří nepijí vůbec, mají mnohem pevnější a spolehlivější erekci než pravidelní pijáci, i když nepijí nadměrně.

Alkohol zužuje cévy, dehydratuje organismus, otupuje citlivost nervů a chuť na sex oslabuje i po psychické stránce.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNKY: Erekce a alkohol – pivko nebo panáček denně a s erekcí se můžete rozloučit a Alkohol před sexem. Kdy se jedná o dobrý nápad a kdy jej naopak vynechat?

 

Další příčiny erektilní dysfunkce

Výše uvedené příčiny způsobují erektilní dysfunkci spíše dočasně, než dlouhodobě. Dlouhodobé příčiny jsou mnohdy nebezpečnější, přičemž kromě erekce ohrožují přímo život postiženého.

Je důležité chodit na pravidelné preventivní prohlídky, poznat případné nemoci a vždy je začít rychle léčit.

Nemoc způsobující erektilní dysfunkci: Procento případů:
Nemoci srdce a cév 40%
Cukrovka (diabetes) 33%
Hormonální nerovnováha a snížený testosteron 11%
Neurologické poruchy (poškození nervů) 10%
Úrazy a operace v oblasti genitálu a pánve 5%
Deformace a vývojové vady penisu 3%

VÍTE, ŽE slabou erekci a erektilní dysfunkci může vyvolat i zima a chlad?

zima a erektilní dysfunkce

 

Horko a erekce – často kladené dotazy FAQ

Může horké počasí způsobit erektilní dysfunkci?
Ano, může způsobit krátkodobou erektilní dysfunkci kvůli dehydrataci, která zahušťuje krev a únavě, které erekci ubírá na síle.
Má slunce pozitivní vliv na erektilní dysfunkci?
Sluneční záření prospívá erekci, protože obohacuje organismus o vitamin D a souvisí s produkcí oxidu dusnatého, který je pro navození erekce nezbytný.
Může teplo naopak zlepšit erekci?
Ano, je to možné, pokud muž dostatečně pije a není unavený. Teplo roztahuje cévy v penisu, díky čemu může podpořit erekci a penis může vypadat napohled větší.

Bohužel nelze předpovědět, jak na horko bude reagovat vaše tělo a erekce.

Jaká teplota je ideální pro získání a udržení erekce?
Pro erekci je ideální teplota kolem 21 °C. Příliš chladné prostředí penis stahuje a příliš teplé může erekci škodit jak jsem vysvětlil v článku.

Proerecta KLASIK pro podporu erekce

TIP PRO VAŠI PEVNOU EREKCI: Lepší prokrvení penisu a pevnou erekci pomohou navodit přírodní doplňky stravy. Rozšiřuji cévy a zlepšují průtok krve do penisu.

Deset nejlepších na českém trhu jsme seřadili do přehledného řebříčku. Klikněte a podívejte se na ně.

E-shopy vám je doručí již do 2 pracovních dnů.

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce – příčiny, příznaky a léčba
Vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce
Jak sledování porna způsobuje erektilní dysfunkci?
Ateroskleróza (ucpané cévy) a erektilní dysfunkce
Rázová vlna a léčba erektilní dysfunkce

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply