Vyšetření erektilní dysfunkce: Co přesně se bude dít v ambulanci lékaře?

Pokud jste zaznamenal nějaké problémy s erekcí, možná si myslíte, že trpíte přímo erektilní dysfunkcí (ED). Nepodléhejte panice. Občasné i opakované selhání erekce je poměrně běžné a po 35 roce života se objevuje u více než poloviny mužů.

To, zda skutečně trpíte erektilní dysfunkcí, zjistí až lékař na základě vyšetření erektilní dysfunkce. Do té doby můžete pouze předpokládat, zda trpíte ED a lékař vám může obavu vyvrátit. Může se jednat i o příznak jiného zdravotního problému, který s erekcí nijak jinak nesouvisí.

Aby erekce fungovala správně a spolehlivě, je nezbytná součinnost několika tělesných procesů a orgánů. Zejména jde o bezproblémovou funkci mozku, žláz produkujících hormony, srdce a cév. Erektilní dysfunkce se může rozvinout kdykoliv některá z těchto součástí nefunguje správně. Kromě tělesných komplikací mohou ED vyvolat i ty duševní, a tehdy mluvíme o psychogenní erektilní dysfunkci.

Tělesnými faktory vzniku ED jsou nejčastěji nemoci srdce a cév, cukrovka (diabetes), vysoký krevní tlak (hypertenze) a obezita, poškozené cévy nebo nervy a špatná životospráva. Nejčastějším duševním faktorem je úzkost, stres, deprese, duševní nemoci, které z nich vycházejí a také problémy ve vztahu.

Nyní vyjmenuji několik metod vyšetření erektilní dysfunkce, které můžete podstoupit v českých ambulancích. O tom, který pro vás bude nejvhodnější, vždy rozhodne lékař. Zároveň vás může poslat na více, než jedno vyšetření, takže počítejte s tím, že se u lékaře můžete zdržet déle.

vyšetření erektilní dysfunkce

 

Zdravotní a sexuální anamnéza pro posouzení rizika erektilní dysfunkce

Ještě před samotným vyšetřením erektilní dysfunkce se bude lékař snažit zjistit co nejvíce informací o vašem aktuálním i dosavadním zdravotním stavu, zároveň o vašem vztahu a sexuálním životě v něm.

Anamnéza je soubor otázek a odpovědí, pomocí kterých lékař lépe pochopí, zda vám vlastně riziko vzniku erektilní dysfunkce hrozí nebo si to pouze myslíte. Pomocí otázek lépe odhadne pravděpodobnou příčinu ED. Na vztah a sexuální život se bude ptát, protože i negativní situace ve vztahu je velmi častou příčinou problémů s erekcí.

Lékař se vás bude ptát na onemocnění, kterými jste trpěl nebo trpíte, léky, které jste užíval nebo užíváte, operace a jiné léčebné metody, a také celkový životní styl a vaše návyky. I zde se bude snažit identifikovat pravděpodobné příčiny.

Až se vás zeptá na sílu erotického libida, celkovou atmosféru ve vztahu a sexuální kondici, určitě nic nezatajujte. Lékař vám chce pomoct, proto musíte být za každou cenu upřímný. Zde lékař zjistí, zda je erektilní dysfunkce důsledkem tělesné nebo duševní komplikace. Pokud byste něco zatajoval, odborníkovi byste znesnadnil vyšetřování.

VIDEO (anglicky): Jak lékař diagnostikuje erektilní dysfunkci?

 

Tělesná prohlídka pro vyšetření erektilní dysfunkce

Zde se již připravte na doteky na intimních místech. Bez prohlídky a hmatového vyšetření lékař nemůže pokračovat, takže pokud jsou vám jeho doteky nepříjemné nebo se stydíte, „zatněte zuby“ a tu chvilku vydržte. Jde o vaše zdraví a lékař vás nevyšetřuje pro radost. Chce vám pomoct.

V první řadě lékař prohlédne penis a varlata. Bude sledovat, zda vypadají zdravě a „normálně“ a není na nich nic podezřelého. Pohmatem se bude snažit ověřit, zda fungují normálně i penilní nervy. Jsou nezbytné pro komunikaci mezi penisem a mozkem, zároveň v plné míře ovlivňují kvalitu erekce.

Nelekejte se, když se vám lékař podívá i na hrudník nebo hlavu a vlasy. Chce posoudit, zda netrpíte nadměrným vypadáváním vlasů nebo zda se vám nezvětšily prsní žlázy, což by byl příznak gynekomastie. Tyto příznaky obvykle prokazují hormonální problém a nerovnováhu.

Dále se podívá na distribuci krve ve vašem těle a to kontrolou pulsu na zápěstích nebo na kotnících. Pomocí fonendoskopu si poslechne vaše srdce a tlakoměrem ověří váš krevní tlak.

Tato prohlídka není bolestivá, i když některým pánům nemusí být zrovna příjemná.

 

Odběr vzorku krve a moči

Pokud lékař během vyhodnocování anamnézy získá podezření na erktilní dysfunkci, může vás doporučit na testy krve a moči. Díky vzorkům získá o vašem zraví lepší přehled, než z pouhé anamnézy.

Test krve nebo moči může zjistit další příčiny erektilní dysfunkce, konkrétně:

  • cukrovku (diabetes), která poškozuje cévy a nervy,
  • nemoci srdce a cév, kvůli kterým memusí fungovat správně,
  • funkce štítné žlázy, která produkuje velkou část hormonů,
  • onemocnění ledvin, které zužuje cévy a nedovoluje krvi vtékat do penisu,
  • hormonální profil, primárně hladinu testosteronu a dalších androgenů.

Krevní testy jsou rychlé, nebolí a kromě erektilní dysfunkce mohou odhalit i jiná zdravotní rizika.

 

Noční test erektilní dysfunkce, který si můžete udělat i doma

Zdravý dospělý muž má během jedné noci 3 až 5 spontánních erekcí. Ve spánku mozek kontroluje, zda v těle vše funguje správně. Erekce může být i důsledkem „mokrých“ erotických snů a tak je to normální.

Pokud u sebe ale po probuzení nepozorujete žádnou přítomnost ranní erekce, lékař ji potřebuje ověřit jinak. Doporučí vám jednoduchý noční test erekce. Test je zcela bezbolestný.

Noční erekci lze otestovat velmi jednoduše pomocí proužku papírové lepící pásky omotané kolem penisu. Pokud bude po ránu roztržená, k erekci během noci pravděpodobně došlo.

Existuje i složitější technika (typicky zařízení RigiScan nebo podobné), které měří počet nočních erekcí a míru prokrvení penisu.

Pokud oba testy prokážou, že erekci skutečně dosahujete, vzniká riziko, že erektilní dysfunkci ve skutečnosti způsobuje duševní problém a jde o tzv. psychogenní erektilní dysfunkci.

Pokud se vám doma nepovede erekci prokázat, určitě jděte co nejrychleji na odborné vyšetření k sexuologovi, urologovi, endokrinologovi nebo k praktickému lékaři, který vás k odborníkovi doporučí.

ČTĚTE TAKÉ: Chcete znát příčinu erektilní dysfunkce? Zkuste doma erekční autotest.

test příčin erektilní dysfunkce

 

Vyšetření erektilní dysfunkce pomocí ultrazvuku

Cílem ultrazvukového vyšetření ED je kontrola průtoku krve penisem. Vyšetřující pomocí speciálního zařízení působí ultrazvukovými vlnami na penis.

Vyšetření je bezbolestné. Zvukové vlny v počítači vytvoří obraz penilních cév, díky čemu lékař uvidí, zda a kde je případná překážka v průtoku krve.

VIDEO (anglicky): Dopplerův ultrazvukový test pro vyšetření erektilní dysfunkce

 

Vyšetření a test erektilní dysfunkce pomocí injekční aplikace léku

Léky proti erektilní dysfunkci slouží pro rychlé navození erekce i pokud průtoku krve něco brání. Při intrakavernózním testu erektilní dysfunkce lékař vstříkne léčivou látku přímo do penisu a sleduje, zda erekci reálně dosáhnete.

Konkrétní léky záměrně nejmenuji, protože to, zda je pro vás bezpečný a který je pro vás nejvhodnější vždy určuje lékař.

 

Vyšetření erektilní dysfunkce pomocí testu duševního zdraví

Duševní problémy, které vyvolávají erektilní dysfunkci, nejsou vůbec ojedinělé. Případnou duševní příčinu dovede odhadnout i lékař, pokud ale sám víte, že u vás dysfunkci způsobuje zhoršený mentální stav, objednejte se na psychologické vyšetření.

Lékař se bude následně ptát na to, jak se právě cítíte a čím si přesně procházíte. Posoudí, zda se u vás neobjevuje stres, úzkost nebo deprese, a pokud ano, nasměruje vás ke vhodnému specialistovi.

Upozorním, že lékař může předpokládat i to, že máte problémy doma a ve vztahu. Tehdy si může do ambulance pozvat i partnerku a doporučit vám párovou terapii. Není nic výjimečného, když žena tlačí na muže, má nereálná nebo nesplnitelná očekávání, kvůli kterým muž vyhoří, přestane pečovat o vztah i o sebe a začne se vyhýbat sexu. Odborníci takové ženy přezdívají jako kastrační partnerky.

ČTĚTE TAKÉ: „Za erektilní dysfunkcí někdy může i tzv. kastrační partnerka,“ tvrdí urolog MUDr. Monika Purmová.

erektilní dysfunkce, rozhovor

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce – příčiny, příznaky a léčba
Vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce
Jak sledování porna způsobuje erektilní dysfunkci?
Ateroskleróza (ucpané cévy) a erektilní dysfunkce
Rázová vlna a léčba erektilní dysfunkce

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply