Kryptozoospermie: Méně než 100 000 spermií na ml ejakulátu ohrožuje mužskou plodnost

Kryptozoospermie je lékařské označení pro extrémně nízkou koncentraci spermií v ejakulátu. Počet spermií se po měření může dokonce rovnat nule. Kryptozoospermie tedy je příčinou problematické plodnosti až neplodnosti u mužů. Příliš nízký počet spermií logicky zvyšuje riziko, že se vám partnerku nepovede oplodnit.

V článku vysvětluji časté příčiny kryptozoospermie, metody léčby a šance zplodit vlastní zdravé dítě.

kryptozoospermie

 

Základní informace o kryptozoospermii

 

Co přesně je kryptozoospermie?

kryptozoospermie pod 100000 spermií na mililitr ejakulátu

Muž trpí krytptozoospermií, pokud je v mililitru ejakulátu 100 000 nebo méně spermií

V číslech je kryptozoospermie definována jako méně než 100 000 spermií na jeden mililitr ejakulátu. Testy mohou dokonce naměřit nulu, a tedy nepřítomnost spermií v ejakulátu.

Při testování a měření se vzorek ejakulátu vloží do odstředivky. Spermie lze nalézt a spočítat pod mikroskopem až po jejich odstředění.

Podle výsledků turecké studie stojí kryptozoospermie až za 27,2% případů mužské neplodnosti. Vědci poznamenali, že výskyt problémů se liší v závislosti na životním stylu, věku, původu, rase a genetice.

DOPLNĚK PRO PODPORU MUŽSKÉ PLODNOSTI:

Rostlinné tobolky Proerecta FERTIL. Nejsou to léky, takže nedovedou vyléčit kryptozoospermii, ale pokud varlata pořád produkují spermie, FERTIL tvorbu zrychlí a zlepší jejich kvalitu.

Lékař vám doporučí vhodnou léčbu kryptozoospermie. FERTIL je bez lékařského předpisu a s jeho pomocí doplníte látky, které pro tvorbu spermií potřebujete.

Proerecta FERTIL

Klikněte na tlačítko a dostanete se do e-shopu Proerecta.cz k podrobným účinkům. Pokud si FERTIL objednáte, balíček dostanete do 2 dnů.

 

Příčiny kryptozoospermie

Na vzniku kryptozoospermie se obvykle podílí genetická porucha, aktuální nebo prodělané nemoci či nezdravý životní styl.

 

Genetická kryptozoospermie

Studie na 997 pacientech zjistila, že v až 28,4% případů způsobily kryptozoospermii chromozomální abnormality. Nejčastěji se objevoval Klinefelterův syndrom (přítomnost nadpočetného chromozomu X u muže). Syndrom způsobuje mužskou neplodnost.

 

Lékařské příčiny kryptozoospermie

Ze zdravotních komplikací mohou kryptozoospermii způsobovat tyto:

Pokud je muž aktuálně zdravý, jeho plodnost mohou ohrožovat nezdravé životní návyky. Muži často kouří a pijí alkohol, což jsou velmi rizikové faktory. Časté a nadměrné popíjení alkoholu vedlo u sledovaných mužů ke kryptozoospermii, a pokud pít nepřestali, stav se zhoršil až do azoospermie. Stejné negativní účinky má i kouření, takže se zlozvyků vzdejte ideálně ihned. Množství a stav spermií se může opět zlepšit.

 

Srovnání kryptozoospermie s oligozoospermií a azoospermií

Všechny 3 poruchy odkazují na různé stupně rizikově sníženého nebo žádného počtu spermií. Pacienti s těmito poruchami mají často přidružený problém a to sníženou motilitu a morfologii spermií. Tehdy jsou spermie příliš pomalé, mají různé deformace a neplavou správným směrem.

Oligozoospermie je stav, kdy mililitr ejakulátu obsahuje méně než 15 milionů spermií.

  • Mírná oligozoospermie: 10-15 milionů spermií na mililitr.
  • Střední oligozoospermie: 5-10 milionů spermií na mililitr.
  • Těžká oligozoospermie: 0-5 milionů spermií na mililitr.

Počty spermií v milionech jsou vždy vyšší než u kryptozoospermie, kdy množství nepřesáhne 100 000 spermií na mililitr.

Azoospermie označuje stav, kdy v ejakulátu nejsou žádné spermie. Problém trápí až 20% neplodných mužů a celkově se vyskytuje u přibližně 1% všech mužů.

Muži s azoospermií a krypozoospermií obvykle potřebují metody asistované reprodukce. Muži s oligozoospermií obvykle dovedou ženu oplodnit přirozeně, i když to může trvat déle, než u zdravých mužů. Oligozoospermie dokonce postihuje až 5% plodných mužů.

Podle těchto číselných definicí se mohou problémy vzájemně překrývat a pro lékaře je někdy problematické rozlišit, kterou poruchou pacient přesně trpí. Andrologové mají někdy problém rozlišit kryptozoospermii a těžkou oligozoospermii. Měření zkresluje skutečnost, že se počty spermií v průběhu času přirozeně mění, stoupají a zase klesají. Měření na spermiogramu je proto vhodné opakovat několikrát. Ve studii až 24,6% mužů s těžkou oligozoospermií nakonec degradovalo až do azoospermie.

 

Jak lékař kryptozoospermii diagnostikuje?

Lékař, konkrétně sexuolog nebo androlog zjistí množství spermií pomocí vyšetření spermiogram. Vzorek ejakulátu muž získá masturbací a odevzdá jej v ambulanci. Až vzorek zkapalní, lékař jej prozkoumá pod mikroskopem. V některých případech je možné přinést vzorek z domova. Vždy dodržujte doporučení lékaře.

Kromě celkového počtu se bude zajímat i o procento živých a zdravých spermií, a zároveň těch pomalých, zdeformovaných nebo mrtvých. Zkontroluje pohyblivost a tvar.

Za kryptozoospermika vás lékař vyhlásí, pokud ze vzorku ejakulátu naměří méně než 100 000 spermií na ml. Pokud máte velmi nízký počet spermií, lékař může vzorek ejakulátu vložit do centrifugy. V zařízení dojde k oddělení spermií od semenné tekutiny pro jejich lepší analýzu. Parametry spermií se mohou v rychlém čase měnit, takže někdy je potřeba opakovat analýzu víckrát.

MĚJTE PREHLED: Do pražské ambulance jsme vyslali redaktora. Čtěte, jaké hodnoty mu spermiogram naměřil.

jak probíhá spermiogram?

 

Léčba kryptozoospermie

Léčba musí vždy zohledňovat konkrétní příčinu.

Pokud problém způsobila třeba varikokéla, lékař doporučí operaci. Ve studii na 14 kryptozoospermických mužích se díky operaci varikokély povedlo zlepšit parametry spermií až o 85,7% a třem z nich se dokonce povedlo oplodnit partnerky.

Proti kryptozoospermii není účinná substituční léčba testosteronem v případě hypognadismu (oslabená funkce varlat). Testosteron dodávaný do těla může omezovat produkci spermií, protože ani příliš vysoká hladina není pro plodnost bezpečná. Jako účinná léčba se využívá léčba lidským choriovým gonadotropinem.

V případě nesestouplého varlete pomůže opět operace, při které se postižené varle přesune na své místo do šourku. Tento postup je obvykle vhodnější u mladých pacientů do přibližně 26 let. Studie zjistila, že do 2 měsíců od operace se kryptozoospermie pořád objevovala, ale po 6 měsících došlo k významnému zlepšení produkce spermií.

Je velice rozumné změnit svou životosprávu k lepšímu. Ve studiích se povedlo pacientům získat normální parametry spermií již po 3 měsících bez alkoholu. Obézním mužům pomůže s kvalitou a počtem spermií zhubnutí a udržení zdravé váhy.

 

Může muž s kryptozoospermií pořád oplodnit ženu?

Bohužel přirozené otěhotnění je s diagnostikovanou kryptozoospermií velmi nepravděpodobné. Důvodem je výrazně nízký počet spermií, které mají navíc často zhoršenou pohyblivost. V naprosté většině případů jsou nezbytné metody asistované reprodukce.

Postiženému muži se odebere 1 zdravá spermie a ta se v laboratoři zavede přímo do ženského vajíčka. Metoda se liší od in vitro oplodnění (ve zkumavce), kdy se spermie umístí do misky společně s vajíčkem. Spermie do něj pronikne a oplodní jej sama.

Pokud se spermie v ejakulátu nevyskytují vůbec, spermii lze získat přímo z varlat. Metoda je vhodná u spermií, které jsou poškozené nebo se nepohybují správně. Podle výzkumů takto odebrané spermie statisticky zvyšují počet otěhotnění. I zde je ale potřebné myslet na věk, protože spermie si zachovávají optimální vlastnosti do cca 35 let. Odběr spermií přímo z varlat je vhodnější pro pacienty starší 35 let.

Pokud máte podezření, že také trpíte kryptozoospermií, zajděte na sexuologické vyšetření. Nestrachujte se zbytečně a předčasně. Problém s početím dítěte může být i na straně ženy. Pokud se vám déle nedaří, na vyšetření ke gynekologovi pošlete i svou partnerku.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply