L-karnitin: Zdravotní účinky, zdroje v potravinách a bezpečné dávkování v doplňcích

L-karnitin (anglicky l-carnitine) je chemická látka, která se tvoří v játrech, ledvinách a mozku. Hlavním úkolem je proměna mastných kyselin (tuků) na energii. L-karnitin má i další prospěšné účinky, ze kterých za velmi důležitý považujeme podporu mužské plodnosti, kondice a kvality spermií.

L-karnitin je zároveň nezbytný pro správnou činnost mozku, srdce, sílu a pohyblivost svalů a mnohých dalších tělesných procesů.

Významným zdrojem v potravinách je maso a živočišné výrobky. L-karnitin lze užívat i ve volně dostupných doplňcích stravy nebo v lécích na předpis. Léky předepisuje vždy lékař.

l-karnitin

 

Co je to l-karnitin?

L-karnitin je derivát aminokyseliny, který si v malém množství tělo dovede vyrobit samo. Pro jeho výrobu je potřebný dostatek aminokyselin lysinu a methioninu, vitamínů B3 (niacinu), B6, C a železa ze stravy.

Hlavním úkolem je přenos tuků do mitochondrií buněk, které fungují jako „spalovací motory“ a vytvářejí energii pro chod celého organismu. Dále je l-karnitin důležitý pro správnou funkci mozku, srdce, svalů a dalších důležitých tělesných funkcí.

Doplňování l-karnitinu je vhodné pro lidi s jeho nedostatkem nebo pro zlepšení účinků různých léčeb, které jeho zvýšená hladina přináší.

l-karnitin, chemická značka

Chemický vzorec l-karnitinu

 

Další formy l-karnitinu

  • Acetyl-L-karnitin: forma velmi účinná pro mozek, která je podle studií vhodná pro pacienty s poškozením nervů. Doporučená dávka je 600 až 2500 mg denně.
  • Propionyl-l-karnitin: účinný pro poruchy oběhového systému, nemoci cév, vysoký krevní tlak. Pomáhá zvýšit oxid dusnatý, který zlepšuje prokrvení organismu včetně penisu. Podílí se tak i na pevné erekci. Doporučených je 400 až 1000 mg za den.
  • L-karnitin L-tartrát: Pomáhá snižovat bolest svalů u sportovců a rychleji je regeneruje po zvýšené námaze. Často se objevuje v doplňcích stravy pro sportovce díky rychlé účinnosti. Sportovcům se doporučuje 1000 až 4000 mg denně.
  • D-karnitin: neaktivní forma, která může bránit vstřebávání ostatních účinnějších forem.

Obecně lze za nejprospěšnější pro zdraví považovat l-karnitin a acetyl-l-karnitin. Získáte je díky pestrému a zdravému jídelníčku, případně v konkrétních doplňcích stravy pro dosažení konkrétních cílů. Užívejte je vždy dle příbalového letáku.

 

Význam l-karnitinu v organismu

Hlavním úkolem l-karnitinu je udržet funkce mitochondrií a v nich proměnu tuků na energii. Na buněčné úrovni distribuuje mastné kyseliny, které se mění na energii pro pohon organismu. Tato podpora je vítaná, protože nesprávná funkce mitochondrií podporuje vznik nemocí a urychluje stárnutí organismu.

L-karnitin se aktuálně zkouší i při nemocech srdce a mozku. Sám se ale nikdy nesnažte léčit pomocí l-karnitinu a vždy dodržujte pouze doporučení či předpisy, které vám dá lékař.

Největší procento l-karnitinu se nachází ve svalech (až 98%), zbytek pak v játrech a krvi.

 

L-karnitin a mužská plodnost

Obsah karnitinu v semenné tekutině ovlivňuje množství a pohyblivost spermií. Dostatek l-karnitinu je velmi důležitý i při léčbě mužské neplodnosti. Již 2 měsíce užívání l-karnitinu zlepší kvalitu a množství spermií, co rapidně zvyšuje šance na oplodnění partnerky.

L-karnitin zároveň chrání spermie před buněčnou smrtí ještě ve varlatech, díky čemu neumírají předčasně dřív, než se ejakulací dostanou ven z těla.

L-karnitin zároveň pomohl zlepšit vlastnosti a zrychlit pohyb spermií u mužů, které byly nějakým způsobem poškozené (pomalé, nesprávně tvarované, se špatnou pohyblivostí nebo směrem pohybu a pod.).

DOPLNĚK STRAVY PRO PODPORU PLODNOSTI:

České kapsle Blendea Man’s Vitality pro podporu mužské plodnosti. Obsahují vitamíny, minerály a extrakty z bylin, které podporují normální funkce varlat a správnou produkci spermií.

Blendea Man’s Vitality bezpečně zlepšuje kvalitu spermií a pomáhá zvýšit hladinu testosteronu, díky čemu je vhodná pro muže se sníženým počtem nebo slabou pohyblivostí spermií.

složení Blendea Man's Vitality

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích Man’s Vitality. Případnou objednávku vám e-shop Blendea.cz doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s bezpečnou podporou plodnosti pro spolehlivé oplodnění partnerky.

 

L-karnitin a mozkové funkce

L-karnitin pomáhá udržet správnou funkci mozku i u starších lidí a pomáhá k lepšímu učení. Zpomaluje mentální úpadek, který se věkem přirozeně prohlubuje. Zároveň l-karnitin pomáhá před poklesem mozkové aktivity kvůli Alzheimerově nemoci a jiným poruchám mozku způsobených věkem. Pro tyto výsledky je důležité každodenní užívání.

Další studie potvrdila výrazné zlepšení mozkových funkcí u léčených alkoholiků při dávkování 2 g acetyl-l-karnitinu denně.

L-karnitin je tedy prospěšný pro mozkové funkce u starších lidí a pacientů s degenerativními nemocemi. Opět doporučujeme dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře.

 

L-karnitin a zdraví srdce

Podle důkazů může l-karnitin snižovat krevní tlak a záněty, které mohou srdce poškodit. Díky 2 gramům acetyl-l-karnitinu se zkoumaným lidem povedlo snížit systolický krevní tlak až o 10 jednotek. L-karnitin pomáhá i pacientům s ischemickou chorobou srdce a selháváním srdce.

 

L-karnitin a sportovní výkonnost

Podle studií má na sportovní výkon pozitivní vliv dlouhodobé užívání l-karnitinu. Nelze ale předpokládat, zda se zlepšení výsledků projeví po týdnech nebo měsících užívání. Proto pokud sportujete, nejlepší přehled si uděláte vyzkoušením doplňku s l-karnitinem na sobě.

Pro sportovce může l-karnitin:

  • zrychlit regeneraci a zotavení po trénincích
  • snížit únavu po zátěži
  • zvýšit okysličení svalů a produkci červených krvinek, které přenášejí kyslík po organismu
  • zlepšit výdrž

 

L-karnitin a hubnutí

L-karnitin užívají v doplňcích mnozí lidé, často sportovci, kteří se snaží rychleji zhubnout. Očekávání ztráty váhy má logiku, protože díky l-karnitinu se mastné kyseliny (tuky) mění v mitochondriích na energii.

Bohužel výsledky studií jsou smíšené a nelze jednoznačně tvrdit, že člověk zhubne pouze díky l-karnitinu. V této studii 38 lidí, kteří cvičili 4x za týden ve výsledku zhublo stejnou váhu s l-karnitinem i bez něj. U pěti účastníků se navíc objevily negativní účinky v podobě průjmů a nevolností.

Jiná studie sledovala lidi cvičící na stacionárních kolech. Bohužel ani po 4 týdnech se nezjistilo, že by díky l-karnitinu zhubli více, než kdyby l-karnitin neužívali.

Úspěšná byla studie na obézních lidech a starších lidech, kteří během sledování zhubli až o 1,3 kg více. Součástí ale byla také správná strava a zařazení pohybu.

Výsledky studií jsou proto různé. Nejlépe účinnost ověříte sami na sobě, pokud cvičíte a zařadíte některý volně dostupný výrobek. Účinek l-karnitinu na váhu bohužel nelze předpovědět předem.

 

L-karnitin a diabetes

L-karnitin může pomoct zmírňovat negativní příznaky cukrovky a oslabit rizikové faktory. Podle studie doplňky s l-karnitinem významně snížily hladinu krevního cukru. Zároveň zvýšily hladinu specifického enzymu, který umožňuje tělu správně zpracovávat sacharidy.

 

Bezpečné dávkování l-karnitinu

doporučená dávka l-karnitinu

Pro zdravé lidi je bezpečná dávka až 2 gramů l-karnitinu za den.

L-karnitin nemá pro zdravé lidi doporučené dávkování. Pro zdravé lidi je bezpečná dávka 2 gramy l-karnitinu a neměla by způsobovat vážné komplikace. S tímto množstvím se ale mohou objevit zažívací komplikace a žaludeční nevolnost.

Upozorňujeme ale na dlouhodobé užívání většího množství l-karnitinu. Časem zvyšuje hladinu látek, které zvyšují riziko ucpávání tepen a mohou způsobit nemoc tepen aterosklerózu (ucpané a zúžené tepny).

Předávkování l-karnitinem z běžné stravy nehrozí. Doplňky stravy užívejte vždy podle doporučeného dávkování. Jakékoliv předepsané léky s obsahem l-karnitinu a jeho forem užívejte vždy podle doporučení lékaře a nahlaste mu i případné negativní účinky.

 

Zdroje l-karnitinu v potravinách

Malé množství si tělo vyrobí samo, ale důležité je l-karnitin přijímat také ve stravě. Nachází se hlavně v živočišných zdrojích, a tedy mase, rybách a mléčných výrobcích.

Uvádíme 5 bohatých zdrojů z každé skupiny potravin. L-karnitin v potravinách má lepší vstřebatelnost než ten z doplňků. Z potravin si tělo umí vzít až 84% l-karnitinu, z doplňků pouhých 18%. Doplňky proto doporučujeme pouze pro dosažení specifického cíle (plodnost, výkonnost, snížení váhy, podpora činnosti mozku a pod.) nebo jako součást předepsané léčby. Pro zdravé lidi obvykle nemá větší smysl doplňky užívat.

V menším množství se l-karnitin nachází i v dalších potravinách, proto nepodceňujte důležitost pestrého a vyváženého jídelníčku.

Maso: L-karnitin na 100 g: Ryby a mořské plody: L-karnitin na 100 g:
pštrosí 128 mg humr 27 mg
králičí 39 mg ústřice 24 mg
kachní 29 mg treska 13 mg
vepřové 24 mg krevety 7 mg
klobásy a uzeniny 12 – 24 mg uzené ryby 6 mg
Mléčné výrobky: L-karnitin na 100 g: Ovoce a zelenina: L-karnitin na 100 g:
feta sýr 6,5 mg houby 2,6 mg
cottage sýr 5,3 mg mandle 0,7 mg
bílý jogurt 4,1 mg brokolice 0,5 mg
zakysaná smetana 3,8 mg květák 0,4 mg
hermelín 1,8 mg třešně 0,3 mg

Tabulka zdrojů l-karnitinu v potravinách

 

Kdo by měl l-karnitin doplňovat?

Velmi často nedostatkem trpí vegani nebo vegetariáni, kteří nekonzumují živočišné potraviny. Dále pak lidé, kteří mají problém se vstřebáním některých živin, lidé na dietách nebo s poruchou příjmu potravy.

Schopnost vytvářet l-karnitin se přirozeně snižuje věkem, takže doplňky mohou být vhodné i pro seniory.

Nedostatek l-karnitinu ohrožuje pacienty s nemocemi ledvin a jater. Případné doplňky je rozumné konzultovat s lékařem.

 

L-karnitin: Často kladené otázky

Je l-karnitin dobrý pro plodnost?
Ano, pomáhá zpomalovat stárnutí reprodukčního systému. Díky antioxidačním vlastnostem chrání buňky včetně spermií.
Jak l-karnitin ovlivňuje spermie?
Podle studií l-karnitin zlepšuje koncentraci (množství) spermií, morfologii (tvar a velikost) a motilitu (pohyblivost). Zároveň zvyšuje množství pohyblivých spermií, které jsou pro oplodnění nejdůležitější. L-karnitin je pro zdraví a kondici spermií velmi prospěšný.
Zvyšuje l-karnitin hladinu testosteronu?
Ano, ve studii užívali siloví sportovci 2 gramy l-karnitinu denně. Tato dávka pomohla zvýšit hladinu testosteronu mnohem lépe, než placebo.

Stejná dávka se doporučuje i starším mužům, kterých hladina klesá přirozeně věkem.

Je l-karnitin vhodný pro muže s erektilní dysfunkcí?
Určitě ano. L-karnitin zlepšuje pevnost, trvání erekce a sexuální výkonnost díky podpoře průtoku krve pánevní oblastní.
Pomůže l-karnitin zvětšit objem svalové hmoty?
Ano, podle studií l-karnitin zvyšuje objem svaloviny, zrychluje její růst, pomáhá spalovat více uloženého tuku, čímž pomáhá snížit tělesnou hmotnost a podporuje fyzickou i psychickou energii.
Je bezpečné užívat l-karnitin každý den?
Za bezpečnou denní dávku pro zdravého dospělého člověka se považuje 500 až 2000 miligramů (až 2 gramy).

Pozor na dlouhodobé užívání, kdy může l-karnitin zvýšit riziko vzniku aterosklerózy (ucpaných cév).

Může mít l-karnitin vedlejší účinky?
Příliš vysoké dávky nad 3 gramy l-karnitinu za den mohou způsobit průjem, nevolnost, zvracení, žaludeční křeče, svalovou slabost a nepříjemný tělesný zápach po rybách.
Je l-karnitin vhodný i pro ženy s poruchou plodnosti?
Ano. L-karnitin je vhodný jako doplněk i pro ženy, které se léčí na neplodnost.

NEZAPOMEŇTE, že kondici a množství spermií pro lepší plodnost dosáhnete s doplňkem Blendea Man’s Vitality. Bez negativních účinků a společně s dalšími látkami důležitými pro zdraví muže.

složení Blendea Man's Vitality

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích Man’s Vitality. Případnou objednávku vám e-shop Blendea.cz doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s bezpečnou podporou plodnosti pro spolehlivé oplodnění partnerky.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

 

Leave a Reply