Atrofie penisu: Nechtěné zmenšení, za které si mnohdy můžeme hlavně sami

Atrofie penisu (penilní atrofie) není klasické scvrknutí penisu kvůli zimě či studené vodě. Jde o závažnější zdravotně-estetický problém, který má několik známých příčin. Scvrkávání penisu kvůli chladu je běžné a tělo se tímto způsobem chrání před úniky teploty a tělesné energie, pokud penis právě není „v akci“.

V článku ale rozebírám trvalou, a tedy chronickou atrofii penisu, kdy již jde o ryze biologické zmenšení. Tehdy zároveň vzniká důvod k obavám. Velmi běžně se penisy zmenšují starším mužům a seniorům v rámci přirozené součásti stárnutí.

Uvádím proto několik rad a tipů, co všechno můžete udělat vy sám pro to, aby se vám penis nezmenšoval. Převážně jde o zásady zdravé životosprávy, které je ideální zařadit ještě dnes. Zároveň vysvětlím, co dělat, pokud se vám již velikost penisu zmenšila.

atrofie penisu

 

Časté příčiny atrofie penisu

Překvapilo mě, že studií a statistik o průměrných velikostech penisů jsou na internetu spousty. Již znatelně méně důkazů a evidencí se věnuje statistikám atrofovaných penisů, co považuji za škodu. Muže tato rizika zajímají, ale nemají k nim tak snadný přístup. I to je důvodem, proč sepisuji tento článek.

Mnozí muži dnes věří různým mýtům a nesmyslům, podle kterých se pak řídí, přicházejí o peníze a hazardují i se svým vlastním zdravím.

Podle názoru některých odborníků se penis zkracuje kvůli pravidlu „pokud to nepoužíváš, upadne ti to„. Chápejte to jako vlivy, které ohrožují normální a zdravé fungování penisu a mohou vést k jeho atrofování.

Konkrétních příčin jsou tisíce, takže nemá smysl je zde všechny jmenovat. Zjednodušeně ale:

NEZAPOMEŇTE, že nejmenší se jeví neprokrvený penis. Problém s průtokem krve do penisu je charakteristickým znakem erektilní dysfunkce, o léčbě které je tento podrobný článek pod proklikem.

erektilní dysfunkce

 

Atrofie penisu po prodělané operaci prostaty

Zákrok chirurga může dopadnout všelijak, protože jde o velmi citlivou oblast náchylnou na poškození. Pokud se operace nepovede podle plánů, stav může vyeskalovat až do atrofie penisu. Výrazně invazivním zákrokem je prostatektomie, a tedy chirurgické odstranění prostaty a semenných váčků. Odstranění celé prostaty může vést k penilní atrofii kvůli problematickému zásobení penisu krví.

Tato studie uvádí, že atrofie penisu se objevila u všech pacientů po radikální prostatektomii. Penis se začal nejvýrazněji zmenšovat za 4 až 8 měsíců po zákroku a nešlo tedy o náhlou reakci bezprostředně po operaci. Vědci naměřili průměrné zmenšení délky i obvodu penisu o 20 %.

 

Atrofie penisu jako důsledek úrazů, nemocí a vrozených vad

Úraz přímo v oblasti penisu, poškození cév a nervů v důsledku operací, jiné nemoci a také vrozené vady mohou penis výrazně zmenšit. Zde zmíním Peyronieho chorobu, což je bolestivé zakřivení penisu v důsledku úrazů a nepovedených estetických či zdravotních zákroků. Podrobněji o problému a jeho léčbě v článku pod proklikem.

 

Atrofovaný penis jako výsledek vážné erektilní dysfunkce

Opět se vrátím k jasné informaci, že aby byl penis vztyčený a pevný, musí do něj vtékat dostatek krve. Erektilní dysfunkce označuje stav, kdy je to naopak a krev v penisu chybí.

Nelze úplně tvrdit, že ED je jednoznačným důvodem menšího penisu. Co ale lze tvrdit celkem jasně, je to, že pacienti s ED mají oproti zdravým mužům penisy typicky menší. ED lze vyhlásit za rizikový faktor pro vznik penilní atrofie.

VÍTE, ŽE do penisu se vejde objem krve srovnatelný se šálkem kávy?

 

Atrofie penisu vyvolaná hormonální nerovnováhou

Nerovnováha hormonů může vést až k penilní atrofii. Jde zejména o nedostatek specifických androgenů (mužských hormonů), a jejich supresi, a tedy potlačování jejich normálního uvolňování.

Jena studie uvedla, že se zmenšily i penisy mužů, kteří podstoupili androgenní supresi (hormonální léčbu pro snížení hladiny androgenů) a radiační terapii pro léčbu rakoviny prostaty. Přesná čísla jsem sice nedohledal, ale výzkumníci stav pojmenovali jako staticky významné zmenšení penisu. Léčba rakoviny prostaty může hrát významnou roli při vniku atrofie penisu.

Odborníci mají za to, že jde o negativní vedlejší účinek ozařování a tento důvod považují za pravděpodobnější, než že by atrofii vyvolala hormonální terapie. Studie pořád pokračují a na finální výsledky si musíme ještě počkat (situaci ale pečlivě monitorujeme).

 

Atrofovaný penis kvůli nadváze a obezitě

Nadváha s obezitou jsou pro velikost mužských penisů velmi silnými nepříteli. Posuďte sám, jelikož muži s nadváhou:

  • mají problém s prokrvením celého těla, takže do penisu nevtéká dostatek krve,
  • mají slabé erotické libido, takže může docházet k problémům s erekcí a krví nenaplněný penis se jeví menší,
  • mají hormonální nerovnováhu a nedostatek androgenů, kvůli kterému se redukují buňky hladkého svalstva a penis tak atrofuje. Nerovnováha je zároveň rizikovým faktorem pro vznik nadváhy a obezity, zároveň…
  • …mají příliš veliké břicho, které zakrývá penis, povislé kožní záhyby, které fungují jako jakási nechtěná „opona“. Penis může být v tuku uvězněn tak hluboko, že jej ani není vidět.

Zjednodušeně: Kvůli nízkým hladinám androgenů penis ztrácí stavební hmotu, kvůli čemu zcela logicky atrofuje.

 

Lze se nějak atrofii penisu vyhnout?

Určitě ano, protože již jistě chápete, že většina ze známých příčin penilní atrofie souvisí v první řadě s nezdravou životosprávou. To je pro mnohé muže prakticky nezvladatelný úkol, a obvykle nejsou příliš ochotní své návyky nijak měnit. Jelikož je ale při penilní atrofii důležitost zdravého života naprosto zásadní, pro některé odhodlance je to poslední šance na záchranu jejich původního „nádobíčka“.

Existují i jiné možnosti, které ale muže vyjdou na statisíce korun a pojišťovna je samozřejmě neproplácí. Jde o kosmetické chirurgické procedury, a tedy neléčebné metody, jelikož penilní atrofii nelze vnímat jako nemoc, ale pouze jako její negativní součást. K mání jsou dnes různé penilní protézy a implantáty (informuje o nich stránka Vimax.cz). Pomoct mohou i vakuové pumpy (TOP 5 pump za dobré peníze najdete zde pod proklikem). Další účinné metody bohužel prakticky neexistují.

Tyto speciální pomůcky se buď voperují přímo pod pokožku penisu, kde je lze v případě potřeby nafoukat nebo naplnit tekutinou. Jde tedy pouze o jakousi mechanickou simulaci erekce, než o přirozeně dosaženou erekci. Pomůcky mají smysl i v rámci pooperační péče, kde mohou bránit pozdějšímu atrofování penisu.

Existují i vlivy, kterým se jednoduše nelze vyhnout ve smyslu snahy o zachování zdraví a života. Jde o operace vrozených vad a deformit či jakékoliv jiné život zachraňující operace. Pokud máte podezření na atrofii, na jinou poruchu, která ji způsobila nebo jakékoliv další zdravotní obavy, jděte ideálně k praktickému lékaři. Následně vás doporučí k potřebnému specialistovi.

 

Jaké mám s atrofií penisu možnosti?

Za prvé si určitě promluvte s lékařem, ideálně s praktikem, sexuologem, andrologem, urologem nebo endokrinologem. Zjistí příčinu atrofie, posoudí, zda se bude stav zhoršovat nebo ne a doporučí vhodné ochranné prostředky případně léčbu základního problému.

Pokud vám penis zatím neatrofuje, ve druhé řadě se snažte začít žít zdravěji a kvalitněji. Je to ta nejúčinnější prevence před atrofovaným penisem. Cílem je zhubnout a udržet si spolehlivou hladinu androgenů.

Po celou dobu si všímejte, jak silná a pevná je vaše erekce. Pokud si všimnete její selhávání a oslabení, případně erekci neudržíte a objevuje se u vás erektilní dysfunkce, zapojte výše zmíněné zdravé návyky. Jaké léky vám lékař předepíše v redakci zatím netušíme, ale proti ED se v Česku předepisují nejčastěji ty z článku pod proklikem.

 

 

Atrofie penisu a často kladené dotazy FAQ

Lze se z atrofie penisu vyléčit?
Atrofie penisu často souvisí s věkem, zdravotním stavem, životosprávou a užívanými léky.

Je důležité osvojit si zdravé návyky, nepít alkohol, nekouřit, hýbat se a zdravě jíst. S ostatními kroky vám pomůže lékař, který léčí existující nemoci nebo sexuolog, androlog, urolog nebo endokrinolog.

Jak se penilní atrofie léčí?
Atrofii penisu po překonané operaci prostaty pomůže zmírnit penilní protéza nebo vakuových pumpa./su_spoiler]
Může pohlavně přenosná nemoc vést až k penilní atrofii?
Ano, takové zmenšení je možné. U mužů třeba kapavka nebo chlamydie způsobují zjizvení, které brání pohybu spermií pryč z varlat. Tento stav vede dále k epididymitidě (zánětu nadvarlat) a ta již způsobuje neplodnost, silné bolesti varlat, a dokonce testikulární atrofii, a tedy zmenšení varlat.
Může atrofie penisu vzniknout po poranění míchy?
Ano, je to možné, protože takový úraz může poškodit nervy, které řídí erekci. Když erekci řídit přestanou, penis se nebude naplňovat krví a muž tak získá pocit, že se mu penis zmenšuje.

Máte vlastní zkušenost s atrofií penisu? Nebo vás zajímá cokoliv dalšího spojeného s velikostí penisu nebo sílou erekce? Zeptejte se nás v komentáři pod článkem.

Na vaše dotazy se v redakci Erekce.cz těšíme společně s ostatními čtenáři. Děkujeme 🙂

 

DÁLE ČTĚTE: Zmenšování penisu: Co všechno vás obere o centimetry?

zmenšování penisu

Leave a Reply