Příčiny impotence (erektilní dysfunkce) – fyzické a psychologické

Impotenci znáte také pod odborným názvem erektilní dysfunkce. Jde o neschopnost muže dosáhnout a udržet erekci dostatečnou pro vniknutí do vagíny a uspokojivý sex. Občasný problém s impotencí, který zatím neohrožuje sexuální život, není vůbec vzácný a neměl by vzbuzovat obavy.

Naopak přetrvávající problém může značit jiný závažný zdravotní problém, ke kterému se navíc přidružuje stres nebo úzkost. Muž neví, co se s ním děje, proč erekce selhává a zda se stav nebude opakovat a zhoršovat. Proto si v posteli přestává věřit.

Příčinou impotence může být fyzický i psychologický problém.

příčiny impotence

 

Impotence a sexuální vzrušení

Proces vzniku a udržení sexuálního vzrušení je složitý a je obtížné porozumět mu. Celý mechanismus vzniku vzrušení a navození pevné erekce zahrnuje střízlivý mozek, hormony v rovnováze, ty správné emoce, dobrý stav svalů, průchodnost cév.

Impotence a problém s dosažením erekce může vznikat kdekoliv na této „cestě“. Stačí aby jedno „kolo mechanismu“ nepracovalo správně.

  • Mozek může být v stresu nebo pod vlivem alkoholu a nevyšle signál pro navození erekce.
  • Hormony jako chemické přenašeče informace a při snížené hladině neodešlou zprávu tam, kam mají.
  • Stav mysli a negativní emoce mohou bránit vzrušení.
  • Ucpané cévy nedovolí krvi dostat se do penisu.
  • A tak dále. Kterýkoliv proces může erekci oslabit a způsobit impotenci.

 

Fyzické (tělesné) příčiny impotence

Mezi nejčastější důvody patří ucpané a neprůchozí cévy (nemoc se nazývá ateroskleróza a v Česku je velice běžná). V některých případech impotence prozrazuje, že má muž náběh na kardiovaskulární onemocnění. Impotence u aterosklerotiků je naprosto běžná. Pokračovat může až do onemocnění srdce.

Dalším častým důvodem jsou neurologické problémy, a tedy poškození těch nervů, které se na mechanismu vzniku erekce podílejí. Problémy vznikají kvůli obvykle kvůli Parkinsonově a Alzheimerově nemoci, nebo jako důsledek úrazů a poranění.

Impotenci způsobují snížením libida a potlačováním nástupu erekce. V případě poranění míchy závisí rozvoj impotence na povaze, místě a celkovém rozsahu poranění. Impotence se může rozmáhat i ve stáří, protože věkem se snižuje vnímavost na erotické vjemy.

Také hormonální problémy mohou způsobovat impotenci. Androgeny jsou mužské hormony, které se podílejí na vzniku erekce, jsou potřebné i pro sexuální apetit (libido, chtíč) a také výkonnost a výdrž.

 

Psychické (duševní) příčiny impotence

Dávněji se právě psychická nepohoda a problémy považovaly za hlavní příčinu impotence. Nyní víme, že jsou „pouze“ jedním z mnoha negativních vlivů. Pokud se impotence objeví náhle a za krátký čas, příčina je pravděpodobně spíše psychologická, než fyzická.

Psychologické problémy mohou být závažné (třeba schizofrenie nebo těžká deprese) nebo méně závažné (problémy v práci, ve vztahu). Výchozím bodem pro vznik erekce je právě mozek, a proto problémy v mysli muže mohou celý proces vzniku tlumit až zastavit.

Těžké duševní problémy mají na impotenci obzvlášť silný vliv. Problém způsobuje hlavně nedostatek libida, výkonnostní úzkost či trvalá ztráta zájmu o intimitu a erotiku ve vztahu. Schizofrenici mají často velice nízké libido, které způsobuje impotenci. Některé léky k léčbě schizofrenie sice dovedou libido zvýšit, stejně ale zůstávají problémy s erekcí a dosažením orgasmu.

 

Rizikové vlivy impotence

Odhlédnouc od psychologických a fyzických příčin impotence je to dále životní styl muže a některé lékařské faktory. Ty mohou vznik příčin impotence ještě více urychlit. Kouření tabáku omezuje průtok krve cévami, zužuje je a výsledkem je impotence.

Dalším faktorem, který ale nelze ovlivnit, je věk a stárnutí. Impotentních je dnes až 40 % mužů mezi 40ti až 70ti lety a v tomto věku každým rokem riziko stoupá o 10 %. Starší muže trápí necitlivý penis, snížená hladina hormonů, problémy se srdcem a cévami se zhoršují a libido je přirozeně pokleslé kvůli věku.

Jako další impotenci způsobuje obezita, zranění nervů nebo tepen spojených s erekcí, alkoholismus a závislost na tabáku, ale třeba i těžší nachlazení, obzvlášť, pokud není správně doléčené. V tomto okamžiku je potřebné změnit svůj životní styl, přestat pít a kouřit, začat se hýbat a jíst zdravě.

V první řadě ale vždy zajděte za sexuologem nebo andrologem, aby zjistil přesný stupeň rozvoje impotence, její přesnou příčinu a navrhl adekvátní léčbu.

OTESTUJTE SE NA IMPOTENCI: 15 otázek pro rychlé zjištění stupně vašeho problému s erekcí.

test impotence

 

erekce_cz na facebooku

/ZDROJ ČLÁNKU/

Leave a Reply