Hypnóza a hypnoterapie jako léčba erektilní dysfunkce: Může být účinná?

Erektilní dysfunkce a opakované problémy s erekcí jsou pro muže zásadními zdravotními a vztahovými komplikacemi. Pokud muž pociťuje sexuální vzrušení, má erotické libido a chuť na sex, neschopnost dosáhnout a udržet pevnou a spolehlivou erekci vyvolává duševní i tělesnou sexuální frustraci. Muž je neuspokojený a trápí se tím, že nedovede uspokojit ani partnerku.

I pokud je žena chápavá a tolerantní, dlouhodobá sexuální nečinnost může vztah narušit až úplně zahubit. Erektilní dysfunkce může mít fyzikální nebo psychologické příčiny, a velmi často je kombinací obou.

Pokud muž dosahuje erekci pouze za určitých podmínek, třeba při masturbaci nebo pouze s některými partnerkami, přičemž s jinou ženou nebo v jiném prostředí erekci nedosáhne, příčina má obvykle psychologickou, a tedy duševní příčinu.

Duševní trápení v postiženém vyvolá i vědomí toho, že trpí nějakou nemocí, která erekci zhoršuje (často cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, poškození nervů, Parkinsonova nebo Alzheimerova nemoc a podobně). Pacient chápe, že mu nemoc zhoršuje erekci a stres nebo strach zhoršení ještě více prohlubuje.

Duševní stav postiženého tak hraje důležitou roli při pochopení a vypořádání se s erektilní dysfunkcí bez ohledu na základní zdravotní stav. Kromě psychoterapie a poradenství se jako další možnost pomoci nabízí hypnoterapie, která pacienta dostane do hypnózy. Díky ní je podle důkazů možné zlepšit erekci a překonat psychogenní erektilní dysfunkci.

hypnoterapie, hypnóza a erektilní dysfunkce

PRO POCHOPENÍ: Víte, jaký je rozdíl mezi hypnózou a hypnoterapií?

Hypnóza je definována jako stav mysli, do které vás hypnoterapie dostane. Hypnoterapie je tedy terapeutická metoda, cílem které je dostat vás do zhypnotizovaného stavu.

 

Fyzikální příčiny erektilní dysfunkce

Ke zdravé erekci dochází, když tepny přivádějící krev do penisu naplní krví žíly, zvětší se a v žilách krev uzavřou. Dočasně tak pozastaví odtok krve z penisu a muž je připravený na soulož. Erekci tak vytváří krev a naplněná erektilní tkáň.

Erektilní dysfunkce vzniká v případě, že do penisu z nějakého důvodu neproudí dostatek krve na to, aby byla erekce vydatná a vydržela dostatečně dlouho pro uspokojivý sex nebo masturbaci. Nějaké množství krve do penisu může vtékat, ale pevnost erekce vždy záleží na tom, kolik krve se do penisu reálně dostane.

Průtok krve ovlivňují kardiovaskulární problémy jako kornatění a zúžení tepen (ateroskleróza), vysoký tlak nebo cholesterol. Neurologické problémy přerušují nervové signály, takže dochází k problémům v komunikaci mezi mozkem se zbytkem těla. Silným nepřítelem neurologického zdraví je cukrovka, protože poškozuje jak cévy, tak nervy.

Dokonce i některé léky proti jiným nemocem přispívají vzniku ED, velmi často antidepresiva proti depresím a antihypertenziva proti vysokému tlaku. O lécích na předpis, které způsobují erektilní dysfunkci, jsme podrobně psali v tomto článku.

Riziko erektilní dysfunkce rapidně stoupá u mužů, kteří kouří tabák nebo jeho tekuté alternativy v elektronických cigaretách (vapování), nadměrně a často pijí alkohol, mají nadváhu či obezitu, nesportují a pravidelně se nepohybují nebo užívají drogy. Výskyt ED je zároveň častější se stoupajícím věkem. Více než polovina mužů po 70 letech má erektilní dysfunkci.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Kolik krve se vlastně vejde do penisu zdravého muže?

 

Jakou roli má mozek při vzniku erektilní dysfunkce?

Lze tvrdit, že erekce vniká primárně v mozku. Erektilní dysfunkci mohou vyvolat právě různé negativní duševní stavy. Velmi často jde o:

  • současné nebo bývalé negativní sexuální zkušenosti (třeba sexuální zneužívání v dětství a šikana, sex pod nátlakem ve vztahu, různé úchylky a fetiše partnerů a podobně)
  • pocity hanby při sexu
  • specifické okolnosti konkrétního sexuálního setkání
  • nedostatek partnerské intimity
  • různé stresující vlivy, které nemají se sexem nic společného (třeba hluk od sousedů, přítomnost dětí a cizích osob v bytě, strach z odhalení a pod.)

Již jedna negativní zkušenost může vyvolat opakované případy erektilní dysfunkce v budoucnosti. K erekci dochází, když vzrušivý vjem (dotek, pohled, vůně, zvuk a pod.) pronikne přes nervovou soustavu až do mozku. Následně mozek reaguje vysláním signálu do penisu pro vznik erekce. Díky hypnoterapii lze podpořit přijímání těchto vjemů a odstranit negativní emoce, které erekci brání.

 

Domácí autohypnóza pro pomoc s erektilní dysfunkcí

Odborníci doporučují začít s hypnoterapeutem nejdříve osobně nebo přes videohovor, aby pacienta naučil techniku autohypnózy. Tu může po naučení cvičit pacient sám doma.

Jednoduché autohypnotické cvičení začíná nejdříve uklidněním a relaxací. ED velmi často doprovází úzkost a stres, kterých je nutné zbavit se před cvičením. Pacient se následně soustředí na vytvoření a udržení erekce.

Pacient zavře oči, soustředí se a snaží se uvolnit tak, že mu ztěžknou víčka natolik, že nedovede otevřít oči. Pacient pokračuje v meditaci dále, až podlehne pocitu, že oči nemůže otevřít.

Následně se bude pacient několik minut soustředit a zhluboka dýchat. S každým nádechem by měl mít pocit, že padá hlouběji a hlouběji do relaxace.

Jakmile se pacient dokonale uvolní, začne se v duchu soustředit buď na svou partnerku nebo na jakoukoliv jinou osobu, která jej vzrušuje. Případně na jiné vzrušující objekty, ať už je má hypnotizovaný jakékoliv. Dovoleny jsou i ty nejtajnější erotické představy. Cílem je vzrušení a uvědomění si, jak krev proniká do penisu a naplňuje ho.

Odborník radí svou erekci vizualizovat. Navrhuje zavřít pěsti a představit si sílu erekce. Dokud budou pěsti zavřené, erekce je „uzavřená“ a neopadne. Během nejbližšího sexu může pacient silně obejmout partnerku nebo sevřít i její ruce, aby si navodil podobné pocity, jako během autohypnózy osamotě.

Hypnoterapie se nemusí vždy soustředit pouze na dosažení erekce, ale také na duševní problémy, které erekci zhoršují. Podle odborníků lze pomocí hypnózy uvolnit zažité negativní vzpomínky a zkušenosti. Cílem hypnózy je i regrese, a tedy opětovné vyvolání negativních vzpomínek a jejich uvolnění. Mozek nedovede až tak přesně rozlišovat mezi představou a realitou, takže díky hypnóze dovede vnímat věci jinak a jinak na ně reagovat.

Jelikož erektilní dysfunkce může být prvotním příznakem jiných a mnohem nebezpečnějších diagnóz, i hypnoterapeut pacientům doporučuje nejdříve se nechat vyšetřit na sexuologii nebo aspoň u praktického lékaře. Sexuolog nebo jiný lékař zjistí, co přesně je příčinou erektilní dysfunkce, a pokud odhalí dysfunkci na základě psychologických příčin, může doporučit i hypnoterapii.

 

Hypnóza, hypnoterapie, erektilní dysfunkce a často kladené otázky FAQ

Pomůže hypnoterapie s erektilní dysfunkcí?
Ano, může. Mnozí muži díky hypnoterapii hlásili zlepšení erekce a zmírnění příznaků erektilní dysfunkce.
Jaká je úspěšnost hypnózy?
U každého muže je úspěšnost jiná.

Zhruba 20 % mužů pociťuje silnou pozitivní reakci, u dalších 20 % jsou výsledky slabé. Zbylých 40 % mužů tvrdí, že účinky jsou „někde mezi“.

Kolik sezení budu potřebovat, aby hypnóza účinkovala?
Přesný počet sezení nebo hodin strávených hypnoterapií nelze přesně stanovit.

Podle výzkumu je průměrně zapotřebí přibližně 15 sezení. Některým pacientům pomůže hypnóza dříve, jiným později.

Jak poznám, že má moje erektilní dysfunkce psychologickou příčinu?
Pokud dosahujete noční erekci ve spánku nebo kdykoliv během dne, ale s partnerkou se vám penis neztopoří, příčina bude mít pravděpodobně duševní původ.
Napomáhá hypnóza intimitě?
Ano. Techniky autohypnózy lze použít k povzbuzení nízkého sebevědomí v náročných a stresujících situacích.
Jak jinak mohu povzbudit psychogenní erekci?
Pomocí postupů pro snížení úzkosti a přecitlivělosti, relaxací a meditací, technikami řízené sexuální stimulace a vztahovým poradenstvím.
Pomůže hypnóza oddálit ejakulaci a vydržet déle v posteli?
Ano, v některých případech může hypnóza pomoct mužům trpícím předčasnou ejakulací. Zároveň pomáhá ulevit od problémů a starostí, které předčasná ejakulace vyvolává.
Pro jaké cíle je hypnóza nejúčinnější?
Nejúčinnější je hypnóza pro lidi, kteří trpí úzkostmi ze zhoršeného zdravotního stavu, třeba kvůli nemocem srdce nebo jiným život ohrožujícím chorobám.

Obecně se hypnoterapie využívá pro léčbu zhoršeného duševního zdraví, kromě úzkostí různých fóbií, závislostí, kontroly návyků a zvládání bolesti.

Pro koho je hypnóza nevhodná nebo riziková?
Hypnoterapii by neměli podstupovat muži s psychózou nebo poruchou osobnosti. V některých případech by mohla tyto problémy zhoršit.

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce – příčiny, příznaky a léčba
Vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce
Jak sledování porna způsobuje erektilní dysfunkci?
Ateroskleróza (ucpané cévy) a erektilní dysfunkce
Rázová vlna a léčba erektilní dysfunkce

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply