Test plodnosti pro muže: Domácí testy existují, nejpřesněji plodnost vyšetří sexuolog na spermiogramu.

Test plodnosti pro muže je dobrým krokem pro ty, kteří plánují oplodnit partnerku, zplodit dítě a založit rodinu. I pokud se zatím do rodiny nehrnete, je zodpovědné vědět, zda jste plodný nebo ne. Plodnost muže může být oslabená i nemocí a dalšími faktory, na které pomůže nasměrovat pozornost test plodnosti.

Upozorníme, že zplození dítěte se účastníte společně s partnerkou, proto je důležité, aby si i žena nechala vyšetřit plodnost u gynekologa. Pokud má testy za sebou, jste na řadě. Průměrně jsou problémy s početím ze 30 až 50 % na straně muže, takže skutečně nejde pouze o „ženskou starost“. Budoucí otec by měl k výzvě přistoupit zodpovědně a s přehledem o vlastních schopnostech.

Článek poradí, jak můžete otestovat plodnost doma a jak vám bude plodnost testovat lékař (konkrétně sexuolog).

test plodnosti pro muže

 

Domácí test plodnosti pro muže

Domácí test plodnosti pro muže je jednoduchá sada, úkolem je měření počtu spermií. Pomůže zjistit, zda váš ejakulát obsahuje spermie. Výsledek ale může být pro mnohé muže matoucí.

Nevýhodou domácích testů je, že žádné jiné hodnoty a výsledky neposkytnou. Jediné, co potvrdí, je přítomnost spermií a jejich normální nebo snížené množství v ejakulátu. Z testu se ale nedovíte, zda jsou přítomné spermie pohyblivé, zda mají správný tvar a nejsou poškozené nebo zda se pohybují správně. Takové spermie sice test vyhodnotí pozitivně „Ano, Váš ejakulát obsahuje spermie„, ale nijak nepotvrdí ani negarantuje, že se vám povede ženu oplodnit.

Pro základní přehled, zda vůbec a kolik spermií produkujete, lze použít i domácí testy. Abyste byl skutečně plodný, spermie potřebujete zdravé a pohyblivé. To domácí test nezjistí.

NORMÁLNÍ POČET SPERMIÍ: Za normální se u zdravého dospělého muže považuje počet aspoň 15 milionů spermií a vyšší na mililitr ejakulátu.

Počet nižší než 15 milionů na mililitr se lékařsky nazývá oligozoospermie. I tehdy ještě lze mít dítě. Stav, kdy je ejakulát zcela bez spermií, se nazývá azoospermie. Bez spermií nelze mít vlastní dítě.

 

Použití domácího testu plodnosti pro muže

Použití testu je rychlé a pohodlné. Testů je na trhu více modelů, proto vždy pozorně čtěte návod a příbalový leták. Některé modely ukazují pouze proužek v kontrolním políčku, jiné mění barvu políčka podle koncentrace spermií.

 • obvykle test doporučuje nemít sex ani nemasturbovat 2-3 dny před testováním, aby se spermie nevyčerpaly
 • pečlivě si umyjte ruce
 • začněte s masturbací až do vyvrcholení a ejakulát uvolněte do nádobky, která je součástí testovací sady
 • testy většinou potřebují, aby ejakulát chvilku odstál (asi 20 minut, postupujte podle návodu)
 • testovací kazetu z balení položte na rovný povrch
 • z nádobky odeberte doporučené množství ejakulátu do stříkačky či pipety, promíchejte a nechte odležet cca. 2 minuty
 • doporučené množství ejakulátu ze stříkačky nakapejte do určeného políčka na testovací kazetě
 • počkejte na výsledek

Výsledek o počtu spermií se zobrazí do cca. 15 minut. Bohužel ani dobrý výsledek nezaručuje, že jste skutečně plodný. Koupený test plodnosti pro muže pouze změřil počet spermií, ale jejich kondice může být různá i nedostatečná. Test sleduje přítomnost specifické bílkoviny, která se nachází pouze ve spermiích.

Pokud jste test nepoužil správně nebo test nebyl funkční, neznamená to, že jste neplodný. Testování můžete opakovat s novým testem. Určitě doporučujeme nechat si plodnost otestovat i u sexuologa, který provede přesné měření a spermie zkontroluje pod mikroskopem.

Domácí testy si můžete pohodlně objednat z internetové lékárny Pilulka.cz.

Doručí vám je diskrétně až domů do 3 dnů a již ten samý den si můžete ověřit přítomnost a počet spermií. Klikněte na tlačítko a podívejte se na nabídku. Přesnost mají testy přibližně stejnou, použití je jednoduché a rychlé.

test plodnosti pro muže

 

Ukázka použití domácího testu plodnosti pro muže

Videoukázka, jak používat domácí test plodnosti pro muže. Svůj test používejte vždy podle konkrétní značky a přiloženého návodu, protože typy i přesné použití se mohou lišit.

 

Výhody a nevýhody domácích testů mužské plodnosti

Opět zdůrazňujeme, že domácí testy poskytují pouze základní informaci a to zda ejakulát obsahuje aspoň minimální doporučené množství spermií. Nic dalšího test na doma nezjistí.

 

Nevýhody:

Pokud vám jde pouze o zjištění počtu spermií, domácí test vám bude stačit.

 • test zjistí pouze množství spermií, což je pouhá jedna z mnoha důležitých vlastností
 • domácí test tak neposkytuje všechny potřebné informace, o kterých byste měl před oplodněním vědět
 • test nezjistí příčinu malého počtu a snížené produkce spermií
 • pokud se muž nenechá zkontrolovat lékařem, může zanedbat i případnou léčbu a zhoršit tak plodnost i zdravotní stav
 • test může kvůli nesprávné manipulaci nebo technické závadě vykazovat nesprávné nebo žádné výsledky
 • každý test vyhodnocuje spermie jinak, proto se na různých testech mohou výsledky lišit
 • každý test má jiné zjistitelné minimum spermií a nižší množství někdy nenaměří, takže jeden může hlásit, že jste plodný a druhý opak
 • test je pouze na jedno použití, pro opakované testování si musíte pořídit nový

 

Výhody:

 • sada na domácí testování je pohodlná
 • lze ji koupit v lékárně nebo si ji nechat doručit diskrétně domů
 • kvůli testu nemusíte do ordinace sexuologa, takže je vhodná pro stydlivé muže
 • nikdo se nedoví, že se testujete, pokud nechcete
 • testy jsou poměrné levné, stojí kolem 2-3 stovek za jednorázovou sadu
 • použití je nenáročné, stačí se držet návodu
 • již do 15 minut víte, zda máte dostatek spermií nebo ne
 • test vám tak pomůže naplánovat další postup (změny návyků pro zlepšení plodnosti, sexuologické a další vyšetření, snahu o oplodnění)

Test objednáte jednoduše přes internet. Lékárna Pilulka.cz nabízí několik spolehlivých modelů. Klikněte na tlačítko.

 

Co může zhoršovat mužskou plodnost?

Existují různé faktory, které sníží počet spermií a zároveň je zpomalují, deformují a poškozují na úrovni DNA. Negativní vliv nemocí zhoršuje nezdravá životospráva, nesprávná skladba jídelníčku, přehřívání varlat i nedostatek sportu.

V tomto článku radíme, jak mužskou plodnost a počet spermií zvýšit přirozenými změnami životosprávy a na které vlivy si dávat pozor.

Zároveň doporučujeme kvalitní český produkt – rostlinné tobolky Proerecta FERTIL pro zvýšení počtu a kvality spermií a podporu plodnosti.

Proerecta FERTIL

FERTIL užívejte ideálně 3 měsíce. Vitamíny, minerály a rostlinné látky podporují tvorbu a vitalitu spermií. Před snahou o dítě je vhodné dodat tělu tyto důležité látky. Užívat FERTIL má smysl, pokud vám testy plodnosti vyšly dobře i negativně.

 

Přesnou příčinu může odhalit opět pouze lékař (sexuolog, androlog nebo urolog, ke specialistovi vás doporučí i praktický lékař). Spektrum škodlivých vlivů je široké, proto nemusí být bezpečné spoléhat se pouze na domácí test plodnosti pro muže.

 

Test plodnosti pro muže u lékaře (spermiogram)

Zmíněný spermiogram poskytne lékaři nejlepší přehled o množství a kvalitě spermií. Objednat se na něj můžete i sám z vlastní vůle, ale tehdy si vyšetření zaplatíte sám v řádu několik set korun. Pokud vás na spermiogram doporučí lékař kvůli podezření na neplodnost nebo nemoc, která plodnost zhoršuje, spermiogram proplatí pojišťovna.

 • lékař pohmatem vyšetří penis a varlata
 • bude se ptát na váš zdravotní stav, komplikace, historii, případné operace, prodělané a aktuální nemoci, sexuální život, životní styl včetně cvičení a stravy
 • přiznejte, pokud kouříte nebo pijete často alkohol, což plodnost rapidně zhoršuje
 • lékař se zeptá na kvalitu erekce a ejakulace, které mají na plodnost vliv
 • zeptá se, zda jste někdy měl pohlavní nemoc

ČTĚTE TAKÉ: Na spermiogram jsme poslali i našeho pražského redaktora. Dočtete se, jak přesně vyšetření probíhá a jaké výsledky lékař hodnotil.

jak probíhá spermiogram?

 

Analýza vlastností spermatu z odebraného vzorku

Po úvodním vyšetření a rozhovoru odevzdáte vzorek ejakulátu pro mikroskopické vyšetření spermií. Lékař vás pošle do speciální prázdné místnosti nebo někde do soukromí, kde po masturbaci a ejakulaci naplníte odběrovou nádobku.

Lékař bude sledovat tyto parametry spermií a ejakulátu:

 • Objem ejakulátu: Za normální se považuje objem kolem 2 mililitry na jedu ejakulaci. Minimum pro vyšetření je 1,5 ml.
 • Počet spermií: Normální množství je podle Světové zdravotnické organizace WHO aspoň 15 milionů na mililitr nebo více.
 • Vitalita (životaschopnost): V ejakulátu musí být dostatek živých spermii v normálním množství.
 • Pohyblivost (motilita): Spermie musí plavat správným směrem, aby doplavala až k vajíčku.
 • Tvar a vlikost spermií (morfologie): Nelekejte se, pokud vám lékař řekne, že morfologie není správná. Důležitý je počet zdravých spermií, kterých by mělo být minimálně 4%, ideálně více. I s tímto počtem lze ženu oplodnit.
 • Přítomnost cizích bakterií: Bakterie mohou způsobovat infekci a záněty v rozmnožovací soustavě a ohrožovat plodnost.

Podle testu lékař zjistí, zda je muž plodný, má sníženou plodnost nebo plodnost není dostatečně jasná. Neplodný je muž, který spermie neprodukuje nebo nejsou živé. Ze spermiogramu je pro plodnost nejdůležitější informace o počtu spermií s normální morfologií.

 

Testování plodnosti muže podle hladiny hormonů

Ke správné produkci spermií dochází, když varlata, hypotalamus (část mozku) a hypofýza (žláza v mozku) pracují správně. Ty vylučují luteinizační hormon LH a folikulostimulační hormon FSH, které na tvorbě spermií spolupracují s testosteronem produkovaným ve varlatech. Hladinu hormonů lékař změří ze vzorku krve.

Pokud zjistí zhoršenou úroveň, bude se snažit zjistit příčinu jejich nerovnováhy a léčit ji.

 • Zvýšená hladina FSH hormonu naznačuje problém s varlaty, typicky poranění a poškození nebo něketré metody léčby (rentgenové záření, chemoterapie a pod.). FSH hormon je pro produkci spermií důležitý, a pokud je trvale nízký, slabá může být i produkce spermií.
 • Díky LH hormonu se z buněk ve varlatech uvolňuje testosteron potřebný pro tvorbu spermií.

 

Test protilátek proti spermiím

Nepovedlo se nám zjistit, zda se někde v Česku test na protilátky proti spermiím u mužů provádí. Jako testovací metodu ale uvádíme i tuto možnost.

Spermie se obvykle nedostanou jinam do mužského organismu a putují přirozeně v rámci rozmnožovací soustavy z varlat ven z těla. Vlivem úrazu, následkem operací nebo kvůli problémům s prostatou mohou dráždit imunitní systém. Ten je může vyhodnotit jako cizí rušivé buňky a začít produkovat protilátky, které je mají zahubit. Tím se sníží jejich počet v ejakulátu a klesne šance na oplodnění.

Není pravděpodobné, že vás lékař bude na protilátky testovat, ale pokud se nepovede zjistit příčinu neplodnosti, test je možný. I zde se budou protilátky měřit ze vzorku ejakulátu, které útočí na spermie. Stav se léčí podáváním léků snižujících imunitní reakce těla. Názory odborníků na přínos této léčby ale nejsou jednoznačné, proto vždy poslechněte doporučení toho vašeho.

Test na protilátky se běžně provádí u žen a kvůli problémům otěhotnět může lékař doporučit na vyšetření i vaši partnerku.

 

Zobrazovací metody pro zjištění překážek plodnosti

V některých vážnějších případech si musí lékař udělat bližší přehled o anatomii rozmnožovací soustavy. Snaží se zjistit, zda plodnosti neškodí nějaké problémy uvnitř těla a nebrání správné produkci spermií nebo schopnosti dostat ejakulát ven z těla.

 • Při ultrazvukovém vyšetření šourku bude sledovat, zda na varlatech nejsou bulky, nerovnosti, cysty, nádory, infekce, rozšířené žíly (varikokéla) nebo zda se v nich nehromadí tekutina (hydrokéla) a varle není protočené kvůli torzi. Některé komplikace se ztratí, ale ty závažnější musí lékař operovat.
 • Pomocí transrektálního ultrazvuku přes konečník lékař zkoumá stav prostaty a chámovodů. Mohou být poškozené nebo zneprůchodněné a bránit spermiím v jejich přirozené cestě. Sonda se vkládá do konečníku.

 

Odběr vzorku varlat

Testikulární biopsie je odběr malého vzorečku varlat odběrovou jehlou nebo drobným řezem na šourku. Biopsie je potřebná, pokud se lékařům pořád nedaří zjistit příčinu neplodnosti. Pokud toto vyšetření varlat dokáže, že produkují spermie normálně, příčinou neplodnosti může být zablokování jejich přenosu nebo jiný problém. Vždy je proto důležité postupovat podle doporučení lékaře.

Lékař může dále doporučit:

 • vyšetření na pohlavní nemoci
 • genetické vyšetření
 • imunologické vyšetření

Pokud se ani přes uvedené testy nepovede zjistit příčina neplodnosti, lékař vyhlásí „idiopatickou neplodnost„. Jde o nevysvětlitelnou neplodnost a týká se až 10% neplodných párů. Týká se tak i žen, pokud se příčina nezjistila přímo u nich. Není tedy vůbec ojedinělá. Doporučuje se zvážit umělé oplodnění (asistované těhotenství), kdy šance na otěhotnění významně roste.

 

Zajímá vás:

Mohu plodnost otestovat doma?
Ano, sady na testování mužské plodnosti doma existují. Nabízejí ale pouze omezené informace o spermiích a pro podrobný rozbor vlastností a kvality doporučujeme spíše vyšetření na spermiogramu.
Jsou domácí testy mužské plodnosti přesné?
Většina testů na doma slibuje přibližně 95 až 99% přesnost měření. Bohužel vám domácí test plodnosti pro muže nevysvětlí případnou horší kvalitu či nedostatek spermií, a zároveň neporadí, jaké kroky pro podporu plodnosti podniknout.
Jak lékař testuje mužskou plodnost?
Nejčastěji zkoumá spermie ze vzorku ejakulátu pod mikroskopem (vyšetření spermiogram), dále pomocí ultrazvuku šourku, transrektálním ultrazvukem (přes konečník), kontrolou hormonální hladiny, analýzou moči, genetickými testy a odběrem vzorků tkáně varlat (testikulární biopsie).
Který test plodnosti pro muže je nejlepší?
Zcela určitě spermiogram u sexuologa. Zkoumá všechny důležité vlastnosti spermií – počet, pohyblivost, velikost a tvar (morfologie), a zároveň objem, konzistenci a kyselost ejakulátu, ve kterém plavou. Tyto informace jsou důležité pro zjištění celkové plodnosti muže a jeho šancí oplodnit ženu.

Nezapomeňte, že domácí test objednáte přes internet. Lékárna Pilulka.cz nabízí několik spolehlivých modelů.

 

Co jsme o testu mužské plodnosti zjistili?

 • test plodnosti pro muže na doma existuje, ale informuje pouze o dostatečném nebo sníženém počtu spermií
 • domácí testovací sada je levná, poměrně přesná a lze se otestovat diskrétně
 • klikněte na tento odkaz a vyberte si domácí test z nabídky on-line lékárny Pilulka.cz
 • přesné hodnoty včetně podstatných vlastností spermií zjistí sexuolog a mikroskopické vyšetření spermiogram
 • pokud nejsou hodnoty spermiogramu normální a k oplodnění pořád nemůže dojít, lékař může pokračovat dalšími testy a vyšetřením
 • pomocí základního spermiogramu můžete zjistit nejen svou plodnost, ale také různé nemoci a zdravotní stavy, které plodnost ovlivňují
 • na vyšetření se můžete objednat sám a zaplatit si ho, nebo vás doporučí obvodní lékař, pokud bude mít podezření na problémy
 • test plodnosti si nechte udělat vy sám i vaše partnerka, abyste se o dítě pokoušeli v té nejlepší zdravotní kondici

Všem mužům usilujícím o dítě doporučujeme české tobolky Proerecta FERTIL s vitamíny a minerály pro výživu varlat. Správně vyživená varlata produkují kvalitní a silné spermie, díky čemu roste šance na oplodnění.

Proerecta FERTIL

Klikněte na tlačítko a prohlédněte si všechny účinky přímo na e-shopu Proerecta.cz. Balíček dostanete do 2 dnů a ihned můžete začít s podporou tvorby a kvality spermií. Užívejte aspoň 2 měsíce, případně déle, pokud máte problém partnerku oplodnit.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply