Aspermie: Úplná absence nejenom spermií, ale také ejakulátu. Lze nějak zplodit dítě?

Aspermie je závažná porucha definovaná jako úplná absence spermií a celkového ejakulátu. Lidově se označuje jako suchý orgasmus. Postižený po dosažení orgasmu neejakuluje a tím pádem nevyloučí spermie. Přirozené oplodnění partnerky je tak prakticky nemožné.

Hned na začátek upozorním, abyste si nepletli aspermii s azoospermií. Aspermie je úplná absence ejakuláu, kdežto azoospermie je nepřítomnost spermií v ejakulátu. S azoospermií ale muž normálně ejakuluje, a pokud se o dítě právě nesnaží, nemusí si poruchy vůbec všimnout. Obě poruchy jsou jedněmi z hlavních příčin mužské neplodnosti.

Aspermie je poměrně vzácná. Problémem je, že muž nedovede ejakulovat a tím pádem ani odevzdat vzorek ejakulátu pro bližší rozbor a vyšetření. Zajímavé ale je, že i aspermatický muž může pořád dosahovat kvalitní a pevnou erekci a normálně souložit a masturbovat.

aspermie

 

Příčiny aspermie

Aspermie, respektive problém s vyloučením ejakulátu při orgasmu může mít i psychickou příčinu. Muž je ve stresu nebo jiném psychickém nepohodlí a nedovede se pořádně vzrušit a sex si normálně užívat.

Častou fyzickou příčinou je retrográdní (obrácená) ejakulace nebo překážka (obstrukce) v ejakulačních kanálcích.

 

Retrográdní ejakulace

Při retrográdní ejakulaci dochází k selhání svěračů hrdla močového měchýře. U zdravého muže se tento svěrač před ejakulací uzavře, čímž se ejakulátu otevře cesta do močové trubice. U postiženého muže putuje ejakulát se spermiemi do močového měchýře a ven z těla se nedostane.

Muž tedy dosahuje orgasmu, ale bez žádoucí ejakulace. Poruchu možná znáte pod pojmem suchý orgasmus. Lékař poruchu identifikuje ze vzorku moči, který obsahuje nápadně vysokou koncentraci spermií.

Pro postižené muže ale existuje šance na vlastní dítě. Spermie lze díky moderní medicíně získat přímo z moči nebo varlat a dále je použít pro oplodnění ženského vajíčka a vytvoření embrya. Spermie se může zavést přímo k vajíčku ve vaječnících nebo in vitro (ve zkumavce), kde vajíčko oplodní a embryo se následně zavede ženě do dělohy. Uvedené postupy spadají pod metody asistované reprodukce.

 

Obstrukce v ejakulačních kanálcích

Pokud se v ejakulačních kanálcích nachází překážka, ejakulát ani spermie se logicky nemohou dostat ven z těla. Překážka může být pouze v jednom nebo obou vývodech. Obstrukce mohou být parciální (zablokování jednoho) nebo kompletní (zablokování obou vývodů).

Lékař se začne o obstrukci kanálků zajímat v případě, že při rektálním vyšetření nalezne zvětšené semenné váčky. Buďte proto připravený na to, že vám do řitního otvoru zavede prsty v nalubrikované rukavici.

Sexuolog nebo urolog bude pro zjištění rizika obstrukce požadovat vzorek ejakulátu. Důkazem přítomnosti překážky může být objem vzorku menší než 1 ml a hodnota pH menší než 7,0. V ejakulátu zároveň nebudou spermie ani fruktóza (ovocný cukr).

Obstrukci lze zjistit i pomocí transrektální sonografie prostaty nebo transrektální injekce kontrastní tekutiny do semenných váčků.

Překážku je obvykle potřebné odstranit chirurgicky. Podstatné je ale to, zda varlata pořád produkují spermie. Pokud ne, plodnost by se neobnovila ani po odstranění obstrukce.

Nerad bych vás předčasně vystrašil. Toto byly pouze pravděpodobné příčiny aspermie. Vždy komunikujte s lékařem a dejte na jeho doporučení. Problém ani jeho řešení nemusí být tak složité.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Které nemoci léčí urolog, s čím pomůže a jak vás bude vyšetřovat? A bude i obávaný „prst v zadku“?

které nemoci léčí urolog?

Jaké další komplikace se mohou k aspermii přidružit nebo ji přímo způsobovat?

Ještě před nástupem aspermie může pacienty postihovat oligozoospermie (počet spermií pod 15 mil na ml ejakulátu, k ejakulaci pořád dochází), azoospermie (nepřítomnost spermií v ejakulátu, k ejakulaci ale pořád dochází) nebo hypospermie (objem celkového ejakulátu pod 1,5 ml). Pokud se poruchy neléčí, mohou vyeskalovat až do aspermie.

Komplikací u všech zmíněných poruch je mužská neplodnost.

Aspermii a ostatní poruchy mohou vyvolat tyto rizikové faktory:

 

Rozdíly a podobnosti mezi aspermií a azoospermií

ROZDÍLY: PODOBNOSTI:
 • aspermie je úplná absence ejakulátu a spermií
 • azoospermie je nepřítomnost spermií v ejakulátu
 • aspermii vyvolává retrográdní ejakulace, překážka v ejakulačních kanálcích nebo nedostatek androgenů
 • azoospermii vyvolává úraz, infekce a zánět, operace v oblasti pánve, cysty, vasektomie, hormonální nerovnováha, nemoci varlat a poruchy ejakulace
 • obě poruchy způsobují mužskou neplodnost
 • při obou poruchách chybí dostatek zdravých spermií
 • obě poruchy vyvolává porucha v mužské reprodukční soustavě
 • obě může způsobovat retrográdní ejakulace
 • obě lze diagnostikovat fyzickým vyšetřením a laboratorními testy
 • mnohdy je nezbytné léčit je operací

 

Příznaky aspermie

Hlavním příznakem je samozřejmě neplodnost a tedy neschopnost oplodnit partnerku ani po roce souložení bez ochrany a antikoncepce.

Dalšími příznaky jsou:

 • anejakulace (ejakulát ani spermie se při orgasmu neuvolní z těla)
 • suchý orgasmus (anejakulace) a tedy vyvrcholení bez ejakulátu
 • zakalená moč po sexu (dokazuje přítomnost ejakulátu)
 • krev v moči (hematurie, pokud aspermii vyvolává úraz a poškození)
 • bolesti v šourku, v močových cestách a genitálu
 • připojit se mohou i další příznaky podle konkrétního problému, který aspermii vyvolal

Jakékoliv z těchto nebo jiné nepříjemné komplikace řešte s urologem nebo sexuologem. Doporučit vás k nim může i praktický lékař.

 

Vliv aspermie na plodnost

Překážka v ejakulačních vývodech nebo v nadvarleti, kde jsou spermie uloženy, může zablokovat odtok ejakulátu. Při retrográdní ejakulaci se ejakulát dostává do močového měchýře.

Ve všech případech tak není možné přirozeně ejakulovat při pohlavním styku a spermie se tak nedostanou do pochvy a dále k vajíčku.

Šance přirozeného otěhotnění je minimální, ne však úplně nulová. Nečekané těhotenství vás může překvapit i s těmito problémy. Na oplodnění stačí pouhá jedna spermie.

Šanci na řízené oplodnění tak přináší pouze chirurgické uvolnění překážek v kanálcích nebo metody asistované reprodukce. Komunikujte s lékařem a informujte se na své možnosti.

 

Lze se před aspermií chránit v rámci prevence?

Bohužel žádná spolehlivá prevence před zablokováním ejakulačních kanálků ani retrográdní ejakulací neexistuje. Riziko zvyšují chronické nebo opakované záněty a infekce močových cest. Pokud nimi trpíte, dodržujte předepsanou léčbu a užívejte předepsaná antibiotika.

TIP PRO PODPORU PRODUKCE SPERMIÍ:

České kapsle Proerecta FERTIL pomocí extraktu z ashwagandy, vitamínů (B, C, D, E) a minerálů (selen, zinek) podporují funkci varlat. Správně vyživená varlata produkují kvalitní spermie.

FERTIL není lék, takže aspermii nemůže vyléčit. Pokud ale aspermií netrpíte a lékař vám zjistil „pouze“ zhoršené parametry spermií, FERTIL je pro vás ideálním pomocníkem pro podporu plodnosti a zvýšení šance na oplodnění.

Proerecta FERTIL

Klikněte na tlačítko a čtěte o účincích FERTILu přímo na Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin. Ihned můžete začít s cílenou podporou plodnosti.

 

Léčba aspermie

Pokud máte podezření na aspermii nebo jakoukoliv jinou poruchu plodnosti, vyhledejte lékaře co nejdříve. Stav se může ještě více zhoršovat a pokud se původní příčina včas nevyléčí, neplodnost může být trvalá a nezvratná.

 

Léčba léky

V případě infekcí a zánětů močových cest a reprodukční soustavy vám budou předepsaná antibiotika.

Pokud problém s ejakulací způsobuje neurologická porucha (často při diabetu, roztroušené skleróze nebo Parkinsonově nemoci), pro dosažení ejakulace může pomoct efedrin. Jde o lék na lékařský předpis, proto jej nikdy neshánějte po internetu a bazarech načerno.

Pokud se lékař rozhodne získat spermie pro oplodnění přímo z moči, pro snížení kyselosti předepíše hydrogenuhličitan sodný.

V závislosti na jiných příčinách vám může předepsat i jiné léky.

 

Chirurgická léčba

Překážku v ejakulačních vývodech chirurg odstraní přes močovou trubici metodou transuretrální resekce ejakulačních vývodů. Dnes již jde o rozšířenou metodu odstranění obstrukce. Konkretní metoda a průběh resekce závisí na míře závažnosti obstrukce.

VIDEO (anglicky): Průběh transuretrální resekce ejakulačních vývodů (TURED)

 

Metody asistované reprodukce pro muže s aspermií

Pokud žádná ze zmíněných léčebných metod nezabere, ale zájem o vlastní dítě budete mít pořád, lékař navrhne in vitro asistovanou reprodukci. Vaše partnerka nejdříve začne užívat hormonální léky pro podporu uvolňování vajíček (hormon gonadotropin nebo hormony podporující uvolňování gonadotropinu).

Po řízené stimulaci lékař chirurgicky získá z vaječníku jedno nebo několik vajíček. V laboratoři (lidově ve zkumavce) spojí vajíčko se spermií. Spermii může získat z moči nebo extrahovat přímo z varlete. Ve zkumavce dojde k oplodnění vajíčka spermií a to se vrátí zpátky do ženské reprodukční soustavy.

Při této metodě postačí jediná spermie. Pro úspěšné oplodnění přirozenou cestou byste potřeboval 50 000 až 100 000 spermií.

Chirurgický odběr spermie se doporučuje mužům s velmi nízkým počtem spermií a těm, kteří mají obstrukci v ejakulačních vývodech nebo neejakulují vůbec. Spermii lze odebrat z varlete nebo nadvarlete. Získanou spermii lze dokonce zmrazit na využití později.

Pokud všechny metody selžou, pořád je možnost ženu oplodnit dárcovskou spermií. Informujte se u svého lékaře nebo porodného specialistu.

PROSBA NA ČTENÁŘE: Máte zkušenost s aspermií nebo máte doplňující dotaz? Zeptejte se anonymně v komentáři. Stejně tak pokud máte zkušenost s léčbou aspermie nebo se vám navzdory ní úspěšně povedlo zplodit dítě. Děkujeme 🙂 Redakce Erekce.cz.

DOPORUČENÝ PRODUKT PRO PODPORU TVORBY SPERMIÍ: České kapsle Proerecta FERTIL.

Proerecta FERTIL

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply