Mužská menopauza: Existuje vůbec? A jak ji na sobě poznáte?

Ženská menopauza je přirozená, čeká na každou ženu a označuje závěr ženského reprodukčního cyklu. I v životě mužů se ale vlivem stárnutí objevují etapy, během kterých mohou pociťovat různé negativní projevy, které se na menopauzu nápadně podobají.

Tento stav se lidově nazývá „mužská menopauza„. Lékařsky správný pochopitelně není, protože menopauzu zažívají výhradně ženy. Odborně se mužský přechod nazývá andropauza. Jasná definice ale pořád chybí, je náročné odhalit všechny příčiny a kvůli tomu „pokulhává“ i spolehlivost léčby.

O mužském přechodu se hlasitěji mluví pouze od 30. let 21. století. Lékaři tvrdí, že bez stanovení jasné definice andropauzy ji zatím nelze vnímat jako nemoc či zdravotní poruchu s jasnou diagnózou. Za hlavní startér andropauzy se považuje postupně se snižující hladina testosteronu.

Článek vyjmenuje vliv stárnutí na hladiny hormonů a poradí, jak rychlý nástup „mužské menopauzy“ zpomalit a oddálit.

mužská menopauza

 

Je tedy menopauza u muže skutečná?

Mužský přechod se může nápadně podobat na ten ženský a kvůli vyššímu věku reálně klesají hladiny androgenů – mužských pohlavních hormonů. Tento stav se odborně nazývá i ADAM, a tedy syndrom nedostatku testosteronu. Příčinou je i hypogonadismus, a tedy snížení hladin testosteronu kvůli oslabené produkci hormonu ve varlatech. Varlata stárnou a postupně slábne jejich funkce.

Ženská menopauza je součástí života každé ženy. Naproti tomu ADAMem či hypogonadismem trpí pouze 2,1% mužů. Výskyt se úměrně zvyšuje věkem, ale není vždy zaručený tak, jako u žen.

Hypogonadismus je vhodné začít léčit pokud se u muže projeví aspoň 3 příznaky sexuálních dysfunkcí nebo pokud mu v testu testosteronu v krvi naměří hodnotu nižší než 11 nanomolů na litr krve.

TIP PRO VYŽIVENÍ VARLAT, KTERÁ PRODUKUJÍ TESTOSTERON I SPERMIE:

České tobolky Proerecta LONG vyživují varlata, která tak mohou vyrábět více vlastního testosteronu i kvalitních spermií.

Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu erekce a zvýšení testosteronu

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích přímo na e-shopu. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin.

 

Příznaky mužské menopauzy

U žen během menopauzy klesá hladina estrogenu a progesteronu a to velice rychle. Pokles je prudký a nepříjemné příznaky se mohou objevit i v řádu několika dnů až týdnů.

Příznaky mužské andropauzy nejsou tak rychlé ani výrazné. Objevují se pomaleji a nejsou ani tak nápadné ani tolik závažné jako ty ženské. Testosteron klesá pomaleji než ženský estrogen a progesteron.

Muži v andropauze nejčastěji uvádějí tyto negativní příznaky:

Velmi často se podle studie objevuje i oslabené libido, pouze občasný až žádný výskyt ranní erekce a erektilní dysfunkce, a tedy neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci.

Dále je to soustavné vyčerpání a poruchy hospodaření s energií, která postiženému brání zajít pěšky i kilometr a omezuje jej v běžných činnostech a povinnostech. Dochází k problémům s koordinací pohybu a muž má problém klečet, sehnout se a zvednout i lehčí předmět.

 

Příčiny mužské menopauzy

Prakticky ihned po dosažení 30. roku života začne hladina testosteronu klesat a klesá doživotně o přibližně 1%. Lékaři si ale nemyslí, že by tento přirozený pokles přímo způsoboval andropauzu. Pokud by přirozený pokles vedl přímo k andropauze, každý muž by se setkal se stejnými negativními příznaky. To ale není pravda.

Mužský přechod je složitější a u každého muže může vyvolat různé důsledky. Negativa andropauzy nejčastěji postihují až starší muže nad. cca 55 let, ale běžně se mohou objevit i v mladším věku u diabetiků, pacientů s nemocným srdcem a cévami a u mužů s hypertenzí.

Snížená hladina androgenů tedy není jedinou příčinou vzniku andropauzy. K jejímu zrychlenému nástupu přispívá také:

Andropauza na muže působí i v otázce jejich vnímání sebe sama. Když nastoupí, muž se obvykle nachází ve věku, kdy bilancuje a přehodnocuje svůj dosavadní a budoucí život. Pokud se mu zatím nepovedlo naplnit vlastní cíle a představy, může se objevit krize středního věku a pocity vyhoření.

Tyto stavy mohou vyvolat psychické komplikace jako stres a úzkost, které dále vedou ke zmíněnému syndromu ADAM. Problémy prohlubuje nedostatek odpočinku, nesprávné stravovací návyky, žádný pohyb ani fyzická aktivita a popíjení alkoholu.

 

Vyšetření a diagnóza mužské menopauzy

Odborníci tvrdí, že lékaři dnes sice na andropauzu nabízejí léky, ale ne jako výsledek vědeckého výzkumu, ale spíše jako výsledek činnosti různých laiků a popularizátorů vědy, kteří mají na vše vždy tu nejrychlejší pomoc. Hlavně aby na problému vydělali.

Lékař vám totiž nikdy neřekne „Ano, máte andropauzu. Tady máte léky.“ Věc je komplikovanější a příznaků je celá řada. Příznaky se mohu navíc objevit i zcela nezávisle od přítomnosti nebo nepřítomnosti andropauzy, a je proto potřebné vždy sledovat konkrétní problémy, snažit se najít a vyléčit jejich základní příčiny.

 

Léčba mužské menopauzy

Andropauza tedy nemá zcela přesnou definici. Proto muži, u kterých se projeví její negativní vlivy, musí podstupovat léčbu konkrétního negativního stavu.

  • Obézní muž v andropauze musí zhubnout. Dostane plán cvičení a nový jídelníček. Nařídí se mu zvýšit kalorický výdej a snížit příjem.
  • Diabetik nebo pacient s nemocným srdcem a cévami bude léčen na cukrovku a nemocné srdce. Zde by mohla pomoct kontrola a snížení hladiny krevního cukru.
  • Lékaři budou zkoumat všechny negativní příznaky a to i ty, které nemusí s andropauzou souviset. Provedou různá měření, rentgeny a skeny, odeberou a prozkoumají krev.
  • Muž s psychickými potížemi bude poslán do psychologické ambulance. Podle závažnosti problému dostane předpis na antidepresiva nebo terapii.

Lékař může navrhnout léčbu testosteronem,a tedy testosteronovou terapii. Bohužel její účinnost doprovázejí nejasná rizika. Již je známo, že tato léčba může zablokovat močové cesty a dokonce zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Dále může zhoršovat nemoci srdce, epilepsii nebo spánkovou apnoe (zástava dýchání během spánku s rizikem udušení).

Americká FDA zároveň upozorňuje, že různé testosteronové preparáty a doplňky stravy pro zvýšení hladiny často neobsahují doporučené ani bezpečné složky. I ty tak mohou přispět k riziku vzniku rakoviny prostaty a problémů se srdcem.

Pokud tedy máte podezření na sníženou hladinu testosteronu a na přicházející andropauzu, zajděte si k lékaři. Pomůže androlog nebo endokrinolog.

 

Co jsme zjistili?

  • Zatím neexistuje jasná diagnóza „mužské menopauzy“. Nevnímá se proto jako nemoc a nemá jasně stanovenou léčbu s prokazatelnými výsledky.
  • Syndrom ADAM označuje nedostatek testosteronu v krvi. Jeho projevy lze vnímat jako projevy andropauzy.
  • Příznaky nedostatku testosteronu se u různých mužů projevují různě.
  • Hladiny pomůže srovnat zdravá životospráva, a tedy dostatek zdravé výživy, pohybu, spánku a psychické pohody.
  • Léčba se zaměřuje vždy na konkrétní problém nebo nemoc, kterou problém způsobil.

Proerecta LONG koupit

 

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply