Guarana a znamenité účinky na mužské sexuální zdraví (erekce, výkon, vytrvalost)

Guarana je pozoruhodnou rostlinou s mnoha zajímavými účinky na zdraví a kondici. Ceněná je především pro své schopnosti, které prokazuje v oblasti posílení mužského sexuálního zdraví. S čím vším ještě dokáže pomoci?

guarana účinky

 

Co je přesně je guarana?

plody guarany

Plody guarany

Vžitý název guarana není zcela přesný. Správně se tato rostlina nazývá Paulinie nápojná. Názvem guarana označujeme pouze její semena.

Toto označení je odvozeno ze slova „gua-rana“. V jazyce amazonských indiánů znamená „velký strom lesa“. Podle některých zdrojů je též pojmenování rostliny odvozeno od kmene Guarani, který guaranu po staletí jako stimulační prostředek užíval.

 

Vliv guarany na sexuální zdraví muže

Stimulačního efektu guarany se využívá také v oblasti sexuálního zdraví. Jde o prostředek, který je schopen dodat především mužům energii, podnítit sexuální touhu a posílit libido. Navíc tato rostlina přispívá ke zintenzivnění sexuálního prožitku, protože díky prokrvení zvyšuje citlivost žaludu a penisu.

Její hlavní benefit spočívá především v tom, že dokáže zlepšit prokrvení intimních partií. To vede u mužů i k posílení erekce. Už po staletí se ostatně guarana v rodné Brazílii, Venezuele i v dalších latinskoamerických zemích používá coby jemné afrodisiakum.

 

Guarana jako „přírodní Viagra“

Guarana tak bývá s nadsázkou označována za přírodní alternativu modré pilulky. Je však nutné mít na paměti, že efekt jakýchkoli přírodních prostředků včetně těch, které obsahují semena Paulinie nápojné, nemůže být nikdy srovnatelný s klasickými léčivy dostupnými na lékařský předpis.

Primárně jsou potravinové doplňky určeny zdravým mužům a neslouží k léčbě žádných onemocnění. Proto je zároveň nutné varovat, že pokud se pociťované problémy nezlepšují, případně se zhoršují, vždy byste se měli svěřit svému ošetřujícímu lékaři, který rozhodne o dalším postupu.

TIP NA PRODUKT S OBSAHEM SILNÉHO EXTRAKTU Z GUARANY:

Český nápoj Proerecta SHOT pro okamžitou podporu erekce do 30 minut.

Rostlinné složení s guaranou důkladně prokrví penis a v rychlé době navodí pevnou a spolehlivou erekci. Vypijte na ex.

Proerecta SHOT

Klikněte a podívejte se na všechny prospěšné účinky SHOTu přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku obdržíte do 48 hodin a ihned tak můžete začít s intenzivní podporou erekce.

 

Další prospěšné účinky guarany

Tabulky, které vidíte pod účinky guarany jsme převzali ze stránky Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Ta účinky potravin a konkrétních látek zkoumá, odsouhlasuje a hlídá jejich pravdivost a bezpečnost pro uživatele.

Máte tak jistotu, že vyjmenované účinky jsou potvrzené přímo státním úřadem, který nad nimi drží dohled.

 

Fyzická a psychická vitalita

Guarana funguje jako stimulant centrální nervové soustavy. Proto se z ní vyrábějí četné doplňky stravy. Může se kombinovat i s dalšími bylinami, velmi oblíbenou možností je spojení s extrakty z ginkgo biloby.

guarana a podpora vitality

 

Energie, tonus, únava

Paulinie nápojná se proto používá v první řadě jako účinný prostředek odstraňující únavu a vyčerpání. Zároveň posilňuje přirozenou imunitu.

guarana a podpora imunity

 

Duševní výkonnost

Některé zdroje poukazují na její schopnost dokonce zlepšit náladu a snížit stres. Není však, pozor, schopna vyvolat euforické stavy.

Podporuje bdělost, zlepšuje paměť a celkově příznivě působí na mentální zdraví.

guarana a duševní výkon

 

Kontrola tělesné hmotnosti a metabolismus tuků

Stejně tak napomáhá k udržení adekvátní tělesné hmotnosti a přispívá k metabolismu tuků. Podporuje hubnutí a správné zažívání. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo, je guarana tím pravým pro vás.

guarana a kontrola tělesné hmotnosti

 

Normální trávení

Guarana navíc může celkově mít prospěšný vliv na vaše trávení. Zároveň ji už původní indiánské obyvatelstvo používalo jako prostředek k zasycení. Guaranu konzumovali ve formě rozemletých semen, která mísili s vodou či s mlékem.

guarana a hubnutí

 

Tonizující tělo a mysl

Další efekt, který se připisuje guaraně, je její schopnost posílit krevní oběh a podpořit imunitní systém. Některé zdroje dokonce tvrdí, že guarana může mít přímo omlazující schopnosti.

Podle některých zdrojů snižuje bolest a působí tak vlastně jako přírodní analgetikum. U žen se používá jakožto prostředek, který tlumí symptomy bolestivé menstruace. Dle výzkumů napomáhá k redukci tvorby krevních sraženin. Zajímavý je i tzv. vasodilatační účinek, což znamená, že guarana vyvolává rozšíření cév. Zvlášť tento účinek vede k rozšíření cév v penisu, díky čemu se do něj dostane více krve a erekce tak bude pevnější a vydatnější.

Je však nutné upozornit na to, že studií, které by zkoumaly efekt Paulinie nápojné, bylo zatím provedeno poměrně málo. Někteří vědci proto upozorňují dokonce na riziko závislosti či na možnost předávkování kofeinem.

guarana a podpora soustředění

 

Jaké látky a nutrienty guarana obsahuje?

Řada látek obsažených v guaraně stále není řádně vědecky popsána. Z těch, o nichž nyní máme povědomí, jsou v rostlině obsaženy především:

 

Kofein

Botanik Theodore von Martius izoloval v guaraně látku, kterou nazval příznačně guaranin. Pod tímto termínem se skrývá velmi dobře známý kofein.

Tento známý stimulant je jednou z klíčových látek, které jsou v této rostlině obsaženy. Zastoupen je z 4 až 8 % hmotnosti. Jeho účinky jsou pozoruhodné. Při dávkování do 3 mg/kg tělesné hmotnosti je patrný stimulační efekt kofeinu.

Kofein pomáhá zvýšit čilost, bystrost a hbitost, přispívá ke zlepšení soustředění, pomáhá ke zvýšení vytrvalostního výkonu a přispívá ke zvýšení kapacity.

 

Dvakrát více kofeinu než v kávě

guarana obsah kofeinu

Guarana obsahuje 2x více kofeinu, než káva. Kofein se vstřebává pomaleji a o o déle vydrží jeho stimulační účinek.

Nachází se ho tady oproti oblíbené kávě dokonce dvojnásobné množství. Navíc se kofein uvolňuje pozvolna a během delší doby. Způsobeno je to jeho schopností vázat se na balastní látky.

Přijímán je při procesu trávení až ve střevech, zatímco u kávy je to už v žaludku. Působení kofeinu obsaženému v guaraně je vůči lidskému organismu díky pozvolnému nástupu znatelně přirozenější.

Díky tomu účinek guarany vydrží v porovnání s kávou déle, uvádí se 6 až 8 hodin. Tato hodnota je však individuální a závisející na toleranci organismu. Efekt se dostavuje asi hodinu po požití, zatímco u kávy téměř hned. Na rozdíl od kávy guarana nedráždí žaludek.

 

Guarana je zdravější než energetické nápoje

Výhodou užívání guarany oproti slazeným nápojům s kofeinem navíc je, že své tělo nezatěžujete značnou dávkou cukru. Kolové a energetické nápoje kromě toho obsahují kyseliny, které mají destruktivní vliv na zubní sklovinu.

Sáhnout po přírodním zdroji v podobě guarany se vám v případě, že potřebujete povzbudit, vyplatí mnohem více.

 

Theofylin

Další významnou složkou, která je v Paulinii nápojné obsažena, je theofylin. Strukturálně a farmakologicky je podobný kofeinu. Jedná se o metylxantinovou léčivou látku. Patří do skupiny purinových alkaloidů. Ty jsou obsaženy ve všech částech Paulinie nápojné, zvláště se pak vyskytují v semenech.

Z účinků theofylinu lze vyzdvihnout hlavně ten stimulační. Tato látka kromě jiného působí na centrální nervový systém. V medicíně se využívala pro léčbu respiračních onemocnění. Působí na uvolnění hladkého svalstva v průduškách.

Její indikace je však dnes už omezená kvůli nežádoucím účinkům. Státní ústav pro kontrolu léčiv v současné době doporučuje individuální dávkování a uvádí riziko primárně při předávkování. Zmiňují se například gastrointestinální poruchy zahrnující zvracení či průjem.

Stejně tak má theofylin i určitý vliv na kardiovaskulární systém, zvyšuje krevní tlak a zrychluje srdeční tep. Znám je ještě i jeho protizánětlivý účinek.

 

Theobromin

Stejně tak je nutné zmínit, že se v guaraně nachází theobromin. Stejnou látku bychom nalezli v čokoládě. Má podobu krystalického prášku bílé nebo průhledné barvy, který je rozpustný ve vodě.

Zařazujeme ji do metylxantinové třídy chemických sloučenin. Ta zahrnuje také výše vzpomenuté látky theofylin a kofein. Jedná se o hořký alkaloid, který lze začlenit společně s už vzpomenutým kofeinem a theofylinem do skupiny tzv. purinových alkaloidů.

Pro své účinky se řadí rovněž do skupiny látek, které se nazývají analeptika. To jsou látky schopné stimulovat centrální nervovou soustavu. Studie zatím doložily účinek theobrominu na kardiovaskulární soustavu. Podle dalších zdrojů u mužů vykazuje vliv dokonce i na zvětšenou prostatu.

 

Antioxidanty

Guarana je známá i tím, že obsahuje značné množství antioxidantů. Mezi tyto látky patří mimo jiné třísloviny, saponiny a katechiny.

Jako antioxidanty označujeme ty látky, které dokáží chránit buňky před oxidativním stresem, neboť neutralizují škodlivé volné radikály. Ty jsou nežádoucí proto, že přitahují elektrony z nejbližších molekul ve svém okolí. Tím mohou poškodit strukturu nebo funkci buněk, tkání a orgánů. Antioxidanty mají schopnost se na volné radikály navázat, čímž tomuto procesu zabrání.

Příčinou vzniku volných radikálů je zejména stres, znečištěné životní prostředí, případně i nezdravý životní styl zahrnující konzumaci alkoholu nebo kouření. Antioxidanty proto můžeme označit za jakousi přirozenou ochranu proti toxinům z okolního prostředí.

 

Vitamíny

V guaraně jsou zastoupeny rovněž vitamíny a minerály. Bohatá je rostlina především na vitamíny skupiny B a vitamín C.

Do skupiny vitamínů B konkrétně náleží thiamin (vitamin B1), riboflavin (B2), niacin (nikotinamid, vitamin PP, B3), kyselina pantothenová (B5), pyridoxin (B6), biotin (vitamin H, též B7) kyselina listová (vitamín B9), cyanocobalamin (B12).

Vitamíny skupiny B prospívají vašemu imunitnímu systému, zmírňují únavu a podporují vaše psychické zdraví. Vitamín C působí mimo jiné jako antioxidant a rovněž podporuje správnou funkci imunity.

 

Minerály

Co se týče minerálů, naleznete v semenech Paulinie nápojné obsažen zejména vápník, fosfor, železo nebo sodík.

Vápník tvoří strukturu kostí a zubů, dále se podílí na regulaci neuromuskulární činnosti, koagulace, srdeční aktivity. Fosfor se společně s vápníkem podílí na výstavbě zubů a kostí. Podstatný je i pro energetický metabolismus.

Železo je pro lidské tělo zcela zásadním prvkem. Obsaženo je primárně v červených krvinkách. Jde o klíčovou složku krevního barviva hemoglobinu. Primárně tedy pomáhá krvinkám po těle správně distribuovat kyslík. V důsledku jeho nedostatku se tak především můžete cítit vyčerpaní.

Sodík v lidském organismu je důležitý pro tvorbu červených krvinek a kyseliny chlorovodíkové, která je určující pro funkční trávení. Nezbytný je i pro zdravě fungující ledviny. Sodíku však nesmí být v těle příliš, nadbytek může způsobit zvyšování krevního tlaku, gastritidu či žaludeční vředy.

Z dalších látek, které jsou v semenech Paulinie nápojné obsaženy, můžeme ještě jmenovat i rostlinná vlákna, škroby, pryskyřice či tuky. Stejně tak se v guaraně dále vyskytují i D-katechin, pyrokatechin, pektiny, proteiny či terpeny.

 

Jak se guarana užívá a dávkuje?

Guarana může být součástí různých doplňků stravy (určitě se podívejte na doporučenou proerectu SHOT), kdy doplňuje i další rostlinné extrakty. Na trhu se však semena Paulinie nápojné prodávají i samostatně, pak mohou mít formu prášku, kapek, nápoje, případně kapslí.

Nápoj či kapsle mohou být připraveny z prášku nebo z extraktu. Ze semen lze připravit i čaj. Na trhu jsou dostupné dokonce i žvýkačky.

 

Doporučená denní dávka guarany

Dávkování je individuální. Nejvhodnější je, pokud při užívání tohoto doplňku respektujete doporučení výrobce konkrétního preparátu. Někteří producenti tak uvádějí množství 1 čajové lžičky, jiní konkretizují jakožto doporučené množství 5 gramů, pokud je přípravek v tabletách, bude pochopitelně dávkování odlišné. Obvyklé jsou 2 tablety denně.

 

Optimální denní dávka kofeinu

Pokud bychom se měli odrazit od optimálního obsahu kofeinu, Evropský úřad pro bezpečnost potravin definuje jako maximální denní dávku pro dospělého jedince 400 mg kofeinu, což odpovídá pro ilustraci zhruba 5 až 6 šálkům kvalitního espressa.

 

Guaranu neužívejte dlouhodobě

Paulinie nápojná alias guarana rovněž není určena k užívání dlouhodobému. Je doporučeno užívat jednotlivé přípravky nejvýše 4 týdny. Poté je nutné jejich podávání nejméně na 1 měsíc přerušit. Je však možné po tuto dobu užívat jiné přípravky na rostlinné bázi.

Důvodem přerušení užívání však není škodlivost. Dlouhodobé užívání způsobuje rezistenci. V případě, že na několik týdnů jakékoli přípravky z guarany vysadíte, po opětovném zahájení pocítíte opět jejich účinnost.

JE DOBRÉ VĚDĚT:

I námi doporučovanou Proerectu SHOT není potřeba užívat dlouhodobě, ale pouze v případě akutní potřeby rychlé podpory erekce.

Budete tak mít jistotu, že se guaranou nepředávkujete a užití bude vždy bezpečné a prospěšné vzhledem k pevné erekci a dlouhé výdrži.

Proerecta SHOT

Klikněte a podívejte se na všechny prospěšné účinky SHOTu přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku obdržíte do 48 hodin a ihned tak můžete začít s intenzivní podporou erekce.

 

Kdo by se měl užívání guarany vyvarovat?

Při nízkých dávkách lze obecně říci, že je guarana tolerována dobře. Přesto je nutné vědět, že existuje určitá skupina pacientů, která by si užívání jakýchkoliv produktů vyrobených ze semen Paulinie nápojné měla rozmyslet.

Nevhodné jsou tyto doplňky pro muže trpící kardiovaskulárními onemocněními. Zejména to platí pro ty, kteří trpí vysokým krevním tlakem. Dále je na místě guaranu pro její diuretické účinky vynechat při onemocnění ledvin.

Vzhledem ke stimulačnímu účinku není užívání doporučeno mužům, kteří trpí nespavostí. Vaše obtíže by se mohly vlivem užívání guarany zhoršit. Stejně tak byste se guaraně měli vyhnout, pokud preferujete účinek zklidňující spíše než stimulační.

Vyvarovat by se tohoto přírodnímu prostředku měly i osoby trpící žaludečními vředy, případně i pacienti, kteří jsou přecitlivělí na kofein.

 

Vedlejší a nežádoucí účinky guarany

Vedlejší účinky mohou dále zahrnovat i zácpu, ta ale hrozí až při eventuálním předávkování se. Objevit se může třes, bolesti hlavy, potíže s trávením, nespavost či zhoršení vidění. Proto to s guaranou příliš nepřehánějte a v případě, když chcete pořádně nabudit a guarana vám už nestačí, raději ji na nějakou dobu vysaďte.

 

Existují kontraindikace s léčivy?

Nebezpečí nežádoucí interakce guarany s dalšími léky existuje vždy. Proto je nutné se za předpokladu, že už jiné léky užíváte, poradit s odborníkem, zda jsou pro vás výrobky z Paulinie nápojné vůbec vhodné.

Zásadně se guarana nepojí v první řadě s medikamenty na ředění krve (warfarin), potažmo ani s léky na srdce (digoxin). Vyloučeno je navíc dle odborníků kombinování guarany s dalšími stimulanty.

Astmatikům se jakožto doplňková součást léčby doporučuje guarana pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Vzhledem ke schopnosti uvolnit stažené svaly dýchacích cest jim může pomoci v případě astmatického záchvatu.

 

Jak vlastně vypadá guarana?

Jedná se o popínavou rostlinu z čeledi mýdelníkovitých. Paulinie nápojná je dřevnatá liána s rýhovanou lodyhou a velkými lichozpeřenými listy. Kvete světlými květy, ty tvoří větší květenství. Může dorůst výšky až 12 metrů.

Pochází z Amazonie. Její domovinou je Venezuela a severní Brazílie. Proto vyhledává teplé a vlhké podnebí. Za těchto podmínek je proto možné pěstovat ji ve skleníku dokonce i u nás. Někteří vědci se dnes kloní k názoru, že současné divoce rostoucí paulinie jsou pozůstatky indiánských plantáží.

 

Jak vypadají plody guarany?

Plody této rostliny mají charakteristický vzhled, připomínají otevřené oko. Jsou seskupené v hroznech a mají červenou barvu. Jakmile plně dozrají, na povrch se dostává semeno černé barvy. Typický vzhled plodů opředl mezi původními domorodými obyvateli guaranu četnými mýty.

 

Guarana a mýty domorodých kmenů

Domorodé kmeny věří, že rostlina má magický účinek, může léčit střevní problémy a tomu, kdo ji užívá, umí dodat sílu. Indiáni žijící v povodí řek Orinoko a Rio Negro objevili i další pozoruhodný účinek guarany, kterou využívali jako prostředek pro tlumení bolesti.

Povzbuzujícího účinku na lidský organismus si posléze všiml jistý jezuitský misionář a semena paulinie přivezl do Evropy.

 

Často kladené otázky na účinky guarany (FAQ)

Co dělá guarana s tělem?
Díky obsahu kofeinu působí jako stimulant. Kofein obsažený v guaraně pomáhá zvýšit čilost, bystrost a hbitost.
Má užívání guarany nějaké nežádoucí účinky?
Guarana může zejména ve vyšších dávkách vyvolat například zácpu. Zároveň by ji neměli užívat muži trpící kardiovaskulárními onemocněními, s vysokým krevním tlakem, nebo trpící žaludečními vředy.
Jaký je rozdíl mezi guaranou a kofeinem?
Kofein je alkaloid, který je v guaraně obsažen. Jeho hlavním efektem je stimulace centrální nervové soustavy. Guarana je naproti tomu rostlina, která právě tento alkaloid, tuto složku, obsahuje.
Obsahuje guarana pouze kofein?
Kromě kofeinu obsahuje guarana i řadu dalších látek. Mezi ty nejdůležitější patří theofylin a theobromin. Dále v ní najdete řadu vitamínů a minerálů.
Kolik mg guarany je ještě bezpečných?
Při dávkování guarany je nutné vycházet z doporučení výrobce. Dále je nutné vědět, že za bezpečnou dávku se považuje 400 mg kofeinu. Vždy ale guaranu užívejte s doporučením uvedeným na obalu.
Je guarana bezpečnější a účinnější než kafe?
Z pohledu bezpečnosti jsou oba prostředky srovnatelné, oba totiž obsahují kofein. Za účinnější můžete guaranu považovat kvůli delšímu působení, které je vyvoláno postupným uvolňováním.
Podporuje guarana sexuální apetit?
Guarana má schopnost podpořit libido a u mužů zajistit lepší erekci díky vazodilatačnim účinkům, které roztáhnou cévy a do penisu naženou dostatek kve.
Kolik kofeinu je v guaraně?
Semena obsahují asi 4 až 8 % kofeinu. V případě doplňků stravy se jedná o zhruba 32 – 110  mg na jednu tabletu.
Jak chutná čerstvá guarana?
Guarana má kakaovou vůni a typickou hořkou chuť. Ovšem u nás se s čerstvou guaranou prakticky nesetkáte. V našich zeměpisných šířkách má spíše podobu prášku, kapek, nápoje, případně kapslí.
Jak dlouho trvá než vyprchá kofein z těla?
Metabolismus kofeinu je individuální. Někteří jedinci jsou hypersenzitivní, jiní rezistentní. Lze říci, že kofein opouští tělo za cca 5 až 6 hodin.
Zvyšuje se po užití guarany hladina dopaminu v těle?
Ano, kofein skutečně podporuje vyplavování dopaminu. Proto má tuto schopnost i guarana jako taková.
Kdo by neměl guaranu užívat?
Především se jedná o osoby užívající pravidelně léky, dále o jedince s onemocněním ledvin nebo trpící kardiovaskulárními chorobami. Neužívejte guaranu ani tehdy, pakliže máte žaludeční vředy nebo trpíte nespavostí.
Je možné se guaranou předávkovat?
Ano, je to možné, přestože případů úmrtí vlivem požití kofeinu zaznamenala moderní medicína jen minimum. Letální (smrtící) dávka kofeinu odpovídá 10 gramům.

 

Co jsme o guaraně zjistili?

Guarana je vynikající nabuzovač. Většina studentů nebo silně vytížených lidí jí už určitě zkoušela pro její skvělé účinky ke zvýšení soustředění a vytrvalostního výkonu. Ovšem nikdy to s ní nepřehánějte.

Při předávkování kofeinem se mohou objevit nepříjemné nežádoucí účinky, které vám rozhodně k nabuzení a lepším výsledkům nepomohou. Zároveň ji neužívejte příliš často a příliš dlouho, můžete si na ni totiž vybudovat rezistenci.

A když už budete chtít využít guaranu ke zlepšení svých sexuálních výkonů, vsaďte na ni jen jako na třešničku na dortu, nikoliv jako na lék, který vám má pomoci vyřešit nějaký závažný problém. Protože lék není. Erekci ale zaručeně podpoří díky rozšíření cév a masivnímu prokrvení penisu.

 

Přírodní látky, rostliny a byliny pro podporu erekce

L-Citrulin – volně dostupný bez předpisu
Kotvičník zemní - volně dostupný bez předpisu
L-arginin - volně dostupný bez předpisu
Maca peruánská - volně dostupná bez předpisu
Ginkgo biloba - volně dostupný bez předpisu
Pískavice řecké seno - bez lékařského předpisu

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply