Bolest prostaty po ejakulaci je důsledkem podráždění. Co prostatu dráždí?

Bolest prostaty po ejakulaci komplikuje sexuální vztahy, kvůli čemu může být postižený značně sexuálně frustrován. Jakékoliv bolesti prostaty a nejenom ty po ejakulaci muže trápí a mnohdy dokonce odrazují od sexu.

Bolest prostaty se může po ejakulaci objevovat pouze v prostatě, ale také může vystřelovat do močové trubice nebo varlat. Typicky se připojují i nepříjemné palčivé pocity nebo silnější pálení při močení i mimo něj.

V článku jmenuji běžné příčiny bolestí prostaty po vyvrcholení a metody pomoci. Upozorňuji, že jelikož v redakci neznáme váš zdravotní stav, konkrétní příčinu vašich komplikací odhalí až lékař – urolog (specialista na zdraví a nemoci močové soustavy). Pokud by se bolesti po ejakulacích opakovaly, přičemž žádného urologa neznáte, nechte se k některému doporučit praktickým lékařem.

bolest prostaty po ejakulaci

 

Jak bolí prostata po ejakulaci?

Ejakulace je mužské vyvrcholení a tedy dosažení orgasmu s vyloučením ejakulátu. Bolesti se mohou objevovat po každé ejakulaci, ale také pouze někdy. Pokud se u vás bolest objeví několikrát po sobě a sama se neztratí, případně bude mít tendenci zhoršovat se, s návštěvou urologa neotálejte.

Bolavá prostata po ejakulaci se může projevovat různými způsoby. U některých mužů vystřeluje prudká a ostrá bolest z prostaty do penisu a varlat. Prostata leží v oblasti hráze, a tedy po kůží uvnitř těla v oblasti mezi konečníkem a varlaty. Po ejakulaci může bolest prostaty přetrvat až několik hodin.

Ostrá a bodavá bolest může přicházet v návalech a zase se ztrácet. Jiní muži pociťují tupou a vytrvalou bolest prostaty.

Společně s bolestmi prostaty můžete zaznamenat také:

Konkrétní příznaky se mohu lišit na základě základní příčiny bolavé prostaty po orgasmu.

Upozorňuji, že bolestí prostaty mohou trpět i muži, kterých prostata byla odstraněna kvůli rakovině nebo jiné nemoci (odstranění prostaty lékařsky – prostatektomie). Tehdy jde o tzv. fantomovu bolest, a tedy bolest té části těla, kterou již muž nemá. Mozek je zmatený a vyhodnocuje nesprávně, že prostata se na svém místě již nenachází.

ZnámýLékař.cz, logo

Jak vidíte, existuje řada možných příčin bolesti prostaty po ejakulaci a někdy dokonce ani nemusí jít o prostatu.

Jedinou rozumnou radou je zde navštívit co nejrychleji urologa. Sám doma totiž můžete pouze hádat a trápit se bez pomoci.

Problém může být i jinde a bolesti možná pouze nesprávně připisujete prostatě. Urology ve svém okolí si najdete přes stránku ZnámýLékař, kde se k nim můžete také ihned objednat.

 

Je bolest prostaty po ejakulaci normální?

Ne. Bolest prostaty po ejakulaci ani nikdy jindy není normální. Jakákoliv bolest kdekoliv v těle nebo na těle má nějakou negativní příčinu. Některá může být nezávažná a sama se rychle ztratí. Jiná může být závažnější a riziková pro zdraví. Opět opakuji, že příčinu sám doma nepoznáte. Vždy je lepší jít k lékaři i pokud by vás poslal domů s tím, že vám po zdravotní stránce nic nehrozí. Pokud tak neuděláte, zůstanete se doma spíše trápit a stavu nijak nepomůžete.

Bolest prostaty po ejakulaci statisticky trápí 1 z 10 sexuálně aktivních mužů. Počet však stoupá až na 75 % u pacientů s chronickým zánětem prostaty. Existují však minimálně desítky dalších možných příčin.

Dalším rizikovým faktorem je věk. Přibývajícím věkem se zvyšuje výskyt onemocnění prostaty a kromě bolesti se připojují i problémy s močením či samotnou ejakulací. Pokud bolesti a problémy s prostatou pociťujete, vydejte se na urologii.

 

Možné příčiny bolesti prostaty po ejakulaci

Bolest prostaty po ejakulaci způsobuje nějaké její podráždění. Prostatu může dráždit již samotná ejakulace, protože prostata se ejakulace učastní produkcí prostatické tekutiny. Ta se dále míchá se spermiemi, dalšími složkami a vytváří celkový ejakulát.

Bolest prostaty může být někdy idiopatická, co znamená, že ani lékař nedovede zjistit přesnou příčinu.

 

Cysty v prostatě a semenných váčcích

Cysta je útvar naplněný tekutinou. Cysty se mohou tvořit v prostatě i v semenných váčcích. Jde o vzácnou příčinu a vyskytuje se průměrně u 1 % postižených.

Cysty jsou mnohdy zcela bez příznaků a muž o nich často vůbec neví. Pokud se ale infikují bakterií a začnou růst, zánět tlačí na okolní tkáně a výsledkem je bolest. Pokud cysty zasáhnou semenné váčky, bolest se bude typicky objevovat právě při a po ejakulaci.

 

Kamínky v semenných váčcích

Vzácně se v semenných váčcích mohou tvořit drobné kamínky. Kameny jsou tvořeny shluky bílkovin, vápníku a dalších látek. Mají ostré hrany, které způsobují řezavou bolest po ejakulaci i jindy. Přidat se může i krvácení do ejakulátu (hematospermie).

Tvorba kamínků je obvykle důsledkem různých zdravotních stavů, typicky diabetu, infekcí a zánětů močových cest, pohlavně přenosných nemocí a dalších. Důsledkem je zhoršený odtok ejakulátu, který se rizikově hromadí a vyvolává komplikace.

 

Nezhoubně zvětšená prostata (benigní hyperplazie prostaty)

Zvětšená prostata je podrážděná a vyvolává bolesti a nepohodlí po ejakulaci i kdykoliv jindy. Čím větší prostata je, o to více tlačí na močovou trubici, kvůli čemu dochází i k problémům vymočit se nebo naopak příliš častému močení. Podle studie vyvolává zvětšená prostata bolesti po ejakulaci až v 19 % případů postižených mužů. I zde pomůže urolog.

Zvětšená prostata může i za komplikace s močovými cestami a ledvinami. Zároveň může způsobovat oslabení erekceerektilní dysfunkci.

MĚJTE PŘEHLED: Zvětšená prostata: Proč bolí, proč věkem roste a jak ji chránit?

zvětšená prostata

 

Obstrukce (překážka) v ejakulačních kanálcích

Obstrukce ejakulačních kanálků je vzácná porucha, může však vést k bolestem prostaty právě po ejakulaci. Při poruše dochází k ucpání a zablokování jednoho nebo obou chámovodů, přes které se pak spermie nemohou dostat do ejakulátu.

Zablokované spermie se mohou projevovat bolestí v prostatě a okolí před, během nebo po sexu, zároveň také sníženou produkcí spermií a sníženým objemem ejakulátu (odborně hypospermie).

NAUČTE SE: Že ejakulát neobsahuje spermie, protože se do něj nedostaly kvůli ucpaným chámovodům, poznáte podle barvy ejakulátu, která bude příliš bledá až úplně čirá.

Podrobněji v článku Barva spermatu (ejakulátu): Zdravá je mléčně bílá, každá jiná prokazuje komplikaci nebo nemoc.

barva ejakulátu

 

Podráždění prostaty

Nějakým způsobem podrážděná prostata se projevuje různými typy bolesti a nepohodlí. Tato bolest má tendenci sílit právě po ejakulaci, ale také při močení nebo zcela „sama od sebe“.

Typickým původcem podráždění je zánět prostaty (prostatitida) nebo nezhoubně zvětšená prostata (lékařsky benigní hyperplazie prostaty). Statisticky zažívá bolest prostaty po ejakulaci každý druhý muž s prostatitidou.

Prostatu lehce podráždí nějaký lékařský zákrok na ní nebo v jejím těsném okolí. Vzpomeňte si, zda jste poslední dobou neprodělal nějaké poranění pánve nebo vyšetření, léčbu či operaci prostaty (odběr vzorků prostaty se nazývá biopsie prostaty). Prostatu podráždí i zavedený močový katétr (cévka).

Muži si prostatu často podráždí kvůli experimentům s análním sexem a análními sexuálními pomůckami. Možná vám prsty na prostatu zajela partnerka a poškrábala ji. Možná jste si ji poškrábal sám, takže masáže prostaty již pouze s ostříhanými nehty a dostatkem lubrikantu.

 

Sexuálně přenosné nemoci

Pohlavní nákaza se kromě bolavé prostaty po ejakulaci projevuje také silným pálením při ejakulaci i močení. V Česku je typicky rozšířená třeba kapavka, syfilis nebo chlamydie.

Pokud zůstanou pohlavní nemoci neléčeny, mohou postupně napadat i další orgány a zhoršovat jejich funkce. Přidává se problematická erekce a zhoršování plodnosti.

Pohlavně přenosnými nemocemi se zabývá obor venerologie. Pokud jste měl nechráněný sex a máte na některou nemoc podezření, urychleně navštivte venerologa. Jinak ohrozíte také partnerku nebo i ostatní členy domácnosti.

 

Stres

Každá bolest včetně té po ejakulaci vyvolává stres a negativní myšlenky. Chronický stres může navíc rozvinout i další komplikace s prostatou a močením.

Čím více jste vystresovaný, o to silněji se bolest po ejakulaci může projevovat. Zde lze doporučit pouze vnímat své stresory a tedy vlivy, které ve vás stres vzbuzují. Následně se jim snažte čelit a cíleně se jim vyhýbejte.

 

Syndrom chronické pánevní bolesti

Zde jde o oslabení nebo poranění svalů pánevního dna. Bolesti prostaty po ejakulaci i mimo ní mohou naznačovat zvýšené svalové napětí v okolí prostaty. To může vést až k dysfunkci pánevního dna.

Statisticky syndrom postihuje 2 až 6 % mužů a jde o poměrně běžnou příčinu návštěv urologa.

NAUČTE SE: Svaly pánevního dna zpevníte pomocí tzv. Kegelova cvičení. Cviky pomáhají také erekci a oddálení ejakulace. Cvičit můžete denně a diskrétně, protože na vás nikdo nepozná, že Kegely právě provádíte.

 

Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře (lékařsky cysticida) je jedním z nejčastějších typů infekce močových cest. Zánět se z měchýře šíří do močové trubice a také okolních tkání a svalů pánevního dna.

Cysticida je u mužů poměrně vzácná (méně než 10 případů na 10 000 mužů). Ohrožuje spíše ženy kvůli složitosti jejich močové soustavy. Když ale napadne mužský měchýř, bolest prostaty po ejakulaci se může objevit velmi lehce.

 

Vedlejší účinky některých léků

Za bolesti prostaty po ejakulaci mohu i některé léky na předpis. Pokud nějaké užíváte, podívejte se do příbalového letáku, zda bolesti prostaty či jakékoliv jiné bolesti nezmiňují.

Tento negativní účinek můžete typicky pozorovat po antidepresivech, inhibitorech zpětného vychytávání serotoninu nebo lécích na uvolnění a roztažení cév (vasorelaxanty).

Léky nikdy svévolně nepřestávejte užívat. Vedlejší účinek nahlaste lékaři, který vám je předepsal. Může změnit dávku nebo vyměnit lék za jiný. Pamatujte, že předepsaná léčba je vždy nadřazená vedlejším účinkům jako je bolest prostaty.

 

Musím kvůli bolesti prostaty po ejakulaci zajít za lékařem?

Určitě byste měl. V článku jmenuji pouze možné příčiny bolestí prostaty po ejakulaci, ale nemohu znát tu vaši. K urologovi nebo aspoň praktickému lékaři jděte, pokud se bolest sama neztratí po 3 dnech. Pokud jsou bolesti až příliš silné, rozumné je zajít na úrazovou ambulanci.

Pokud ejakulujete příliš často, takže dost často souložíte nebo masturbujete, i to může být příčinou bolesti z namožení. Podobně můžete reagovat, pokud užíváte léky na erektilní dysfunkci nebo i některé doplňky stravy stimulující průtok krve do penisu a intimní oblasti.

K bolavé prostatě se často přidává i problém s močením, ejakulací a podobně. Kromě urologa můžete kontaktovat i sexuologa.

Každý lékař si s vámi promluví o vaší zdravotní i sexuální anamnéze. Provede hmatové vyšetření a může od vás žádat i vzorek krve, moči a ejakulátu.

Hlavně se netrapte sám doma a oslovte specialistu. To je vždy nejrychlejší způsob, jak si od bolestí prostaty ulevit.

 

Léčba bolesti prostaty po ejakulaci

Léčba bude vždy zohledňovat základní příčinu bolestí.

  • Pokud je příčinou zánět a otok prostaty, urolog začne léčit zánět prostaty antibiotiky. Podávat lze současně i léky proti bolesti.
  • Na sexuálně přenosné infekce dostanete předpis na antibiotika a antivirotika.
  • Pokud máte oslabené a bolavé svaly pánevního dna, pomůže cvičení Kegelova cviků pro jejich posílení.
  • Pokud jde o důsledek některých léků, změní vám dávkování nebo typ léku.

V závislosti na příčině z ordinace odejdete hned po vyšetření a předepsání léčby. Závažnější stavy si mohou vyžádat několikadenní pobyt a sledování v nemocnici. V redakci nemůžeme předpokládat, jak přesně bude lékař postupovat ve vašem případě.

 

Co jsme zjistili o bolesti prostaty po ejakulaci?

  • Bolest prostaty po ejakulaci je nepříjemnou součástí sexuálního života. Pravděpodobně vám zhoršuje potěšení z orgasmu i sexu jako takového.
  • Pokud se chcete bolavé prostaty zbavit, nejdříve musíte zjistit, co ji vyvolává. Sám to pravděpodobně nezjistíte, takže jděte na urologii.
  • I pokud by vám lékař nenastavil léčbu, pořád se snažte udržovat zdraví prostaty zdravým životním stylem. Jezte zdravě, nekuřte, nepijte alkohol, často sportujte a souložte s kondomem.
  • Zařaďte české kapsle Proerecta PROSTATE pro správnou funkci močové soustavy a podporu kondice prostaty.

Proerecta PROSTATE tobolky

Máte vlastní zkušenost s bolestí prostaty po ejakulaci? Co ji vyvolávalo a co vám nakonec pomohlo?

Na vaše rady jsme zvědaví v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem. Děkuji vám a přeji bezproblémové ejakulace bez bolestí prostaty 🙂

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

 

Leave a Reply