Sekundární neplodnost: Příčiny a léčba, když se po porodu nedaří zplodit další dítě

Sekundární neplodnost (také sekundární sterilita) označuje stav, kdy pár nedovede zplodit dítě po prvním úspěšném těhotenství. Příčinou může být žena, muž nebo oba společně.

Sekundární neplodnost se podobá ostatním druhům neplodnosti a má stejné příznaky. Tím hlavním je neschopnost opakovaného oplodnění ženy a jejího otěhotnění. Žena navíc nemusí být schopná dítě donosit.

V článku vysvětlím,

  • proč k sekundární neplodnosti dochází ze strany ženy a muže,
  • jak ji lze léčit a dočkat se tak druhého děťátka.

sekundární neplodnost

 

Co přesně je sekundární neplodnost?

Přesnou definicí je neschopnost počít nebo donosit dítě po předchozím porodu. Aby bylo možné poruchu klasifikovat jako sekundární, prví porod musel proběhnout hladce bez komplikací, bez podávání léků pro podporu plodnosti a bez oplodnění metodou asistované reprodukce in vitro (lidově oplodnění ve zkumavce).

O sekundární neplodnost se jedná v případě, že jsou pokusy o otěhotnění neúspěšné po půl roce až jednom roku od prvního těhotenství. Součástí sekundární neplodnosti může být také opakovaná ztráta těhotenství (potrat), kdy žena sice otěhotní, ale dítě nedonosí a neporodí v termínu.

Sekundární sterilita je stejně častá, jako primární. Riziko neplodnosti je proto pořád přítomno i pokud jste již první dítě na svět přivedli. Sekundární neplodností trpí průměrně až 11% párů.

 

Příčiny sekundární neplodnosti

Sekundární neplodnost je z jedné třetiny na straně ženy, z jedné třetiny na straně muže a z poslední třetiny na straně obou partnerů. Příčina může být někdy i zcela neznámá.

Plodnost se zhoršuje věkem a s věkem také přibývá nemocí a nezdravých životních návyků, které plodnost ještě více ovlivňují. Platí proto rada snažit se o dítě ideálně co nejdříve. Šance zplodit zdravé dítě se může rychle vytratit. Nemá smysl rodičovství odkládat na později, pokud máte o děti zájem již teď.

Velmi častými důvody sekundární neplodnosti je zmíněný vyšší věk, komplikace z předešlého těhotenství, operace, úrazy, nárůst hmotnosti, užívání léků, vyléčené i aktuální pohlavně přenosné nemoci, problém s tvorbou spermií u muže, nadměrné pití alkoholu a kouření nebo užívání drog.

 

Příčiny ze strany ženy

Endometrióza

Endometrióza je porucha, při které děložní tkáň roste jinde v těle, například na vaječnících nebo na střevech. Porucha je poměrně rozšířená a ne vždy musí způsobovat primární nebo sekundární neplodnost.

MĚJTE PŘEHLED: Endometrióza: Co když tkáň endometria roste jinde v těle?

endometrióza

 

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom PCOS je hormonální porucha, která způsobuje problémy s menstruací. Ta je delší než normálně nebo je nepravidelná. Žena s PCOS má zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů (androgenů), kvůli kterým vaječníky neuvolňují vajíčka pravidelně.

MĚJTE PŘEHLED: PCOS (polycystické vaječníky): Podrobně o léčbě, příznacích a příčinách syndromu.

PCOS, syndrom polycystických ovarií (vaječníků)

 

Kojení

Kvůli kojení může žena přestat ovulovat a uvolňovat tak vajíčka pro další oplodnění.

 

Snížené množství nebo kvalita vajíček

Ženy se rodí s určitým počtem vajíček, které se pravidelně uvolňují, ale neobnovují. Žena tak nová vajíčka neprodukuje. Když se žena blíží 40 letům věku, zásoba vajíček (ovariální rezerva) se rychle snižuje a ohrožují je chromozomální problémy.

Mladší ženy v plodném věku mohou mít snížený počet vajíček v dobré kvalitě kvůli autoimunitním nebo genetickým poruchám, prodělaným operacím a různým léčebným metodám.

 

Poruchy vejcovodů

Přes vejcovody se vajíčka přemísťují do dělohy. Různé nemoci, často chlamydie nebo kapavka vyvolají infekci, která může vejcovody ucpat a vajíčko se tak do dělohy nedostane.

 

Poruchy dělohy

Existují mnohé problémy s dělohou, které vyvolávají sekundární neplodnost. Dilatace a kyretáž nebo porod císařským řezem může způsobit zjizvení dělohy a srůsty, které další těhotenství ohrožují.

Podobné riziko představují i nerakovinné výrůstky (fibromy a polypy) nebo zadržená placenta.

 

Životní styl

Nárůst hmotnosti může vyvolat dysfunkci vaječníků. Neplodnost u žen mohou vyvolat i některé diety a léky.

DOPLNĚK STRAVY PRO PODPORU ŽENSKÉ PLODNOSTI: Rostlinné kapsle Proerecta WOMEN s Macou peruánskou a dalšími prospěšnými složkami. Podpoří plodnost, sexuální zdraví a navodí menstruační komfort.

Proerecta WOMEN

Klikněte a podívejte se na účinky WOMENu přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin a ihned můžete začít s cílenou podporou plodnosti.

 

Příčiny ze strany muže

Hypogonadismus

Hypogonadismus u muže je definován jako snížená funkce varlat, která tak neprodukují dostatek testosteronu ani spermií.

 

Nekvalitní spermie

Existují různé poruchy spermií a jejich produkce věkem slábne. Spermie tak postihují poruchy morfologie (velikosti a tvaru) nebo motility (pohyblivosti a rychlosti).

 

Nízká hladina testosteronu

Testosteron je hormon řídící produkci spermií. Hladina testosteronu se snižuje věkem, proto by ani muži neměli dítě dlouho odkládat. Dalšími důvody sníženého testosteronu jsou:

poranění močových nebo pohlavních orgánů mozková mrtvice
genitální infekce kóma
diabetes (cukrovka) dechová nedostatečnost
tuberkulóza městnavé srdeční selhání
příušnice popáleniny
neštovice sepse (reakce na infekci)
onemocnění krve operace pohlavního systému
zhoubné nádory mykoplazmata (bakterie v pohlavním systému)
dlouhodobý stres anestézie
srdeční infarkt

Tabulka příčin sníženého testosteronu, které u mužů způsobují sekundární neplodnost

 

Varikokéla

Zvětšení žil v šourku. Kvůli varikokéle dochází ke snížení produkce spermií až neplodnosti. Přibližně 30% neplodných mužů trpí právě varikokélou.

 

Zvětšená prostata

Nezhoubné zvětšení prostaty, a tedy benigní hyperplazie prostaty může snížit počet spermií a bránit normální ejakulaci.

 

Odstranění prostaty (radikální prostatektomie)

Lékař může odebrat část nebo i celou prostatu kvůli některé nemoci, nejčastěji zvětšení nebo rakovině. Odstranění prostaty může způsobit zpětný tok ejakulátu, takže se spermie nedostanou ven z těla.

MĚJTE PŘEHLED: Prostatektomie: Život zachraňující chirurgické odstranění prostaty.

prostatektomie

 

Užívání některých léků a některé léčebné metody

Některé léky na předpis mohou snižovat počet a kvalitu spermií. Nejčastěji jsou to antibiotika a léky na vysoký krevní tlak.

Kvalitu spermií může zhoršovat i léčba zvětšené prostaty, rakoviny prostaty, infekcí močových cest, plísňových infekcí, překyselení žaludku, artritidy, dny, ulcerózní kolitidy, schizofrenie, záchvatů a léčba chronické bolesti.

 

Spermicidy

Spermicidy jsou chemické látky, které hubí spermie. Muž může používat spermicidní prostředky i nevědomě v podobě lubrikačních gelů nebo kondomů. Pokud tyto pomůcky používáte, ověřte si, zda neobsahují spermicidní složku.

Jako náhradu vyzkoušejte třeba vazelínu nebo obyčejný rostlinný olej.

MĚJTE PŘEHLED: Spermicidy: Spolehlivost, druhy, použití a důležité informace.

spermicidy

 

Vystavování se chemikáliím

Pesticidy, olovo, průmyslové chemikálie a různé škodliviny v ovzduší a ve vodě mohou negativně ovlivňovat mužskou plodnost.

 

Vysoká váha

Nadměrné přibírání na váze způsobuje pokles testosteronu a zvyšuje hladinu estrogenu. Hormonální nerovnováha zhoršuje vlastní produkci testosteronu a spermií. Riziko neplodnosti se zvyšuje o průměrně o 10% s každými 20 kilogramy přibrané váhy.

DOPLNĚK STRAVY PRO PODPORU MUŽSKÉ PLODNOSTI: Rostlinné kapsle Blendea Man’s Vitality s Macou peruánskou, extraktem z hroznových semínek, zinkem, hořćíkem a dalšími prospěšnými složkami. Podpoří funkce varlat, hormonální rovnováhu, produkci spermií a důležitého testosteronu.

Blendea Man's Vitality

Klikněte a podívejte se na účinky Man’s Vitality přímo na e-shopu Blendea.cz. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin a ihned můžete začít s cílenou podporou plodnosti.

 

Příznaky sekundární neplodnosti

Podezření na sekundární neplodnost vzniká, pokud vám již bylo 35 let a nepovedlo se vám otěhotnět nebo oplodnit partnerku ani po 12 měsících sexu bez ochrany. Pokud jste starší 35 let, podezření vzniká již po půl roce neúspěšného nechráněného sexu.

Nejvyšší riziko je u žen, které prodělaly zánětlivé onemocnění pánve, mají bolestivou a nepravidelnou menstruaci nebo překonaly potrat. Sekundární neplodnost hrozí mužům s nízkým počtem spermií (oligozoospermie).

 

Co dělat při podezření na sekundární neplodnost?

Pokud se vám dlouhodobě nedaří otěhotnět ani oplodnit partnerku, objednejte se na vyšetření. Muži na sexuologii, ženy na gynekologii nebo reprodukční endokrinologii.

Určitě návštěvu lékaře neodkládejte. Čím dříve vás vyšetří, tím rychleji nastaví léčbu a zvýší tak šance, že se dočkáte dítěte.

Ženám lékař zkontroluje anamnézu, aby zjistil, zda se od prvního těhotenství něco změnilo. Zajímat se bude o pravidelnost menstruací a ovulaci. Lékař může doporučit rentgen dělohy, aby zjistil, zda děloha není zjizvená nebo jinak abnormální.

U mužů bude lékař pomocí anamnézy sledovat, zda netrpí onemocněním štítné žlázy, rakovinou nebo jinými problémy, které mohou zhoršit počet a kvalitu spermií. Sexuolog muži odebere vzorek spermií a zkontroluje je pomocí spermiogramu.

 

Léčba sekundární neplodnosti

Metody léčby jsou vesměs stejné jako u primární neplodnosti. Léčba se bude lišit v závislosti na příčině.

Pokud se neplodnost nepodaří vyléčit, lékař může doporučit některou z metod asistované reprodukce.

  • Léky pro vyvolání ovulace u žen s poruchou ovulace (Clomid)
  • Operace pro nápravu problémů s dělohou, odstranění jizev, polypů a fibroidů. U mužů operace varikokély.
  • Intrauterinní inseminace – chirurgické umístění spermatu do dělohy
  • Oplodnění in vitro (lidově ve zkumavce) – zahrnuje každodenní injekce pro podporu funkce vaječníků, chirurgické získání vajíček, oplodnění vajíček v laboratoři, růst embrya v laboratoři a přenos embrya zpátky do dělohy. Použít lze i dárcovské spermie, pokud je partner neplodný a také dávněji odebrané a zmražené spermie uchované ve spermobance.
  • Léčba léky a současné užívání antioxidantů a doplňků stravy pro podporu plodnosti.

VIDEO (česky): Shrnutí sekundární neplodnosti

 

Jaký je život se sekundární neplodností?

Neplodnost může představovat velkou emoční zátěž pro postiženého i jeho partnera. Stav se může zhoršit, pokud léčba nezabere a dítě se nepodaří zplodit. Objeví se hněv, výčitky, smutek, pocity viny a osamělosti. Je potřeba těšit se aspoň z prvního dítěte a přijmout citovou pomoc od rodiny a přátel.

Pokud vás negativní emoce postihnou, vyhledejte sami nebo s partnerem odborníka na duševní zdraví nebo podpůrné skupiny.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

 

Leave a Reply