Bolest varlat po sexu: Od neškodné bolístky až po případ pro lékaře

Bolest varlat po sexu vás může překvapit kdykoliv. Kromě toho, že je nepříjemná, ve vás může vzbuzovat také obavy, zda nemáte varlata nějak nemocná. Nelekejte se předčasně, protože nepříjemné bolesti varlat po sexu a tedy po vyvrcholení, orgasmu a ejakulaci jsou celkem běžné.

Bolest, případně tlak a pocity nepohodlí ale mohou mít různé závažnější příčiny, které jmenuji v článku. Rovněž se podíváme na anatomii mužské reprodukční soustavy, abyste získal lepší přehled o tom, proč vlastně mohou varlata po sexu nebo i masturbaci bolet.

Zároveň poradím, na co je potřeba dávat si pozor, co lze proti bolesti varlat po sexu udělat v rámci prevence a kdy je vhodné zajít k lékaři na důkladnější vyšetření.

bolest varlat po sexu

 

Co jsou varlata a proč jsou důležitá?

Varlata jsou párové reprodukční žlázy umístěné v šourku. Varlata produkují spermie a androgen (mužský pohlavní hormon) testosteron. Varlata jsou s ostatními částmi reprodukční soustavy spojeny složitou spletí kanálků a cév. Samotná varlata jsou velmi složitá, protože je složitá i jejich role v rozmnožovacím procesu.

Varlata se skládají ze semenotvorných kanálků, které produkují spermie, Leydigových buněk, které produkují testosteron a mnoha dalších součástí. U zdravého muže tyto procesy zajišťují, aby byl dokonale plodný a s optimální hladinou testosteronu.

Jedno varle obsahuje odhadem až 300 000 000 (!!) nervových zakončení. Jsou tak velmi citlivá a náchylná pociťovat bolest i při jemných dotecích. Pokud jste při sexu „akčnější“, varlata doslova lítají sem a tam a různě narážejí. Již to může vyvolat bolest varlat po sexu, takže se příště zkuste trošku zklidnit.

 

Jaký je úkol varlat při sexu?

I během sexu je úkolem varlat produkce spermií. Sex je totiž způsobem, jakým se příroda postarala, aby lidstvo nevymřelo. Možná vás napadlo, proč jsou varlata až tolik citlivá. Příroda si tak pojistila, abychom si na ně jako muži dávali pozor a o možnost plození dětí se tak neobrali 🙂

V důsledku sexuálního vzrušení do varlat vtéká více krve, takže se zcela logicky mírně zvětší a zvýší se i jejich citlivost na doteky a erotickou stimulaci. Střídavé zvyšování citlivosti je důležité, protože přispívá k celkovému vzrušení a zážitku ze sexu.

Varlata zároveň produkují semennou tekutinu, která se spojuje se spermiemi a dalšími tekutinami, čímž vzniká ejakulát. Tekutina z varlat spermie vyživuje a zvyšuje šanci, že se nepoškozené dostanou až k ženskému vajíčku.

Pokud dítě neplánujete a chcete se vyhnout pohlavně přenosné nemoci, vždy souložte s kondomem. I pohlavně přenosné nemoci totiž mohou za bolest varlat. Sice ne bezprostředně po sexu, ale až po uplynutí inkubační doby, kdy se nákaza začne projevovat mimo jiné i bolestí varlat.

 

Je bolest varlat po sexu normální nebo ne?

Bolest varlat po sexu i kdykoliv jindy je bezesporu nepříjemná. Musíme ale rozlišovat, zda jde o náhlou bolest a nepohodlí pouze po sexu nebo trvá bolest dlouhodobě a objevuje se i jindy, než výhradně po sexu. Alarmující je silná bolest, která neslábne.

Za normální můžete považovat mírnou a krátce trvající tupou bolest po sexu, která sama odezní do několika desítek minut. Tyto pocity lze připsat právě zvýšenému prokrvení varlat a okolí, které je při sexu žádoucí. Bez dobrého proudění krve by totiž slábla i erekce.

Za abnormální a podezřelou považujte ostrou, bodavou, intenzivní a delší dobu přetrvávající bolest. Pokud se objevuje opakovaně, vždy je rozumné nechat se vyšetřit u lékaře. Příčinou bolesti varlat po sexu může být i závažnější příčina, která již potřebuje ošetření nebo cílenou léčbu.

Konkrétní časté příčiny jmenuji níže, velmi často ale jde o torzi (zkroucení) varlat, zánět varlat (orchitidu), zánět nadvarlat (epididymitidu) a také sexuálně přenosné infekce. Doma byste se nad příčinou trápil zbytečně sám a bez pomoci. Pokud vám bolest varlat po sexu znepříjemňuje provozování sexu nebo zhoršuje kvalitu života, návštěvu lékaře nelze odkládat.

Žádnou bolest byste neměl ignorovat. Zdůrazňuji, že i pokud je pouze mírná a občasná, zodpovědný muž by měl mít vždy podrobný přehled o svém zdraví. Poruchy funkcí nebo úrazy a nemoci varlat vás totiž mohou obrat o plodnost a to mnohdy i trvale. Mějte to na paměti, prosím.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Bolest varlat: Seznam nejčastějších příčin a léčba.

bolest varlat

 

Běžné příčiny bolesti varlat po sexu

Tento seznam berte pouze jako statisticky nejčastější příčiny. Byl bych nerad, pokud bych vás polekal nějakou závažnější nemocí varlat. Tu může diagnostikovat vždy pouze lékař.

Bolest varlat může být navíc kombinací několika faktorů. Pokud byste se zaměřil pouze na jeden, ostatní byste odignoroval a tím by se mohly dále zhoršovat a stupňovat také bolest.

 

Nadměrná fyzická zátěž a úraz

Pokud jste při sexu hodně aktivní, prudkými pohyby nebo pouze příliš dlouhou námahou můžete varlata a okolní struktury jednoduše přetížit. Dávejte pozor, pokud užíváte nějaké prášky na podporu erekce nebo přímo léky na erektilní dysfunkci. Ty totiž několikanásobně překračují běžné trvání sexu a varlata se tak mohou „přetížit“, unavit a reagovat bolestí nebo nepohodlím.

V sexu si můžete dávat přestávky. Pokud se bojíte, že vám partnerka „vychladne“, bez přestávky ji stimulujte orálním sexem, prstěním nebo erotickou hračkou. Až si odpočinete, v sexu pokračujte.

Snažte se nezkoušet každou krkolomnou polohu, která vás rychle vyřadí z kondice. Spíše poslouchejte své tělo a sledujte, co všechno ještě zvládne. Zároveň souložte pouze když se vám reálně chce a ne na sílu pouze protože si to přeje partnerka. Nenáročné polohy Kámasútry zvládnutelné pro oba najdete v tomto seznamu pod proklikem.

 

Pohlavně přenosné nemoci a následná infekce

Bohužel je dnes trendem, že hlavně mladí lidé souloží bez ochrany a spoléhají se na jiné, nebo spíše žádné antikoncepční metody. To je ale škoda, protože žádná antikoncepční pilulka ani různé nejisté techniky typu přerušovaný sex a start-stop metoda nejsou spolehlivou ochranou před nákazou pohlavní nemocí. Souložte s kondomem a po sexu si dejte společnou sprchu.

V Česku jsou poměrně časté pohlavní nemoci kapavka a chlamydie. Pohlavně přenosné infekce vedou obvykle k zánětu varlat (orchitidě) nebo zánětu nadvarlat (epididymitidě). Záněty se projevují právě bolestí varlat po sexu ale i kdykoliv jindy.

Pohlavní nemoci se neprojeví hned, ale pokud na sobě kromě bolesti varlat zpozorujete další příznaky jako otoky, zarudnutí, pocity podobné nachlazení a horečku, je ideální čas jít na venerologii. Venerolog je lékař specializovaný na pohlavní nemoci.

 

Jiná základní nemoc, kdy je bolest varlat po sexu pouze jejím důsledkem

I jiná onemocnění mohou způsobovat pocity podobné bolesti varlat po sexu, přičemž s varlaty reálně nijak nesouvisejí. Může to být třeba zduřená tříselná kýla, ledvinové kameny nebo problematická zvětšená prostata. Z postižené oblasti může bolest vystřelovat do varlat.

Vyjmenoval jsem stavy, které vyžadují okamžitý zásah lékaře. Pokud by se ihned neošetřily, kromě plodnosti by ohrozily celkové zdraví postiženého.

Opakuji, že většina důvodů bolesti varlat po sexu je obvykle málo závažná. Uvedené rizikové stavy ale vyvolávají velmi silnou bolest, kterou nelze ignorovat a to vás nakonec pravděpodobně dovede do ordinace lékaře.

Bolest varlat po sexu může být i známkou již velice závažných nemocí jako je rakovina varlat. Je sice poměrně vzácná, je ale nezbytné uvědomovat si její závažnost a vyhledat lékaře s bolestí nebo jakýmkoliv podezřelým nálezem neznámého útvaru na varlatech.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Rozhovor o bulkách na varlatech, penisu a šourku s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum.

bulka na varleti

 

Kdy mám s bolestí varlat po sexu zajít k lékaři?

RYCHLÁ ODPOVĚĎ: Kdykoliv bude bolest tak silná a k nevydržení, že vás omezí i v jiných aktivitách. Zároveň vždy, kdy budete chtít jistotu, že vám po zdravotní stránce nic nehrozí.

Sledujte si i ostatní příznaky, které se mohou k bolesti varlat po sexu připojit:

  • náhlá a velmi silná bolest varlat,
  • otok a zánět varlat nebo šourku, penisu, žaludu, třísel a nejbližšího okolí varlat,
  • problémy s močením nebo neschopnost vymočit se (lékařsky anurie),
  • horečka nebo zimnice,
  • pocity podobné projevům nachlazení.

Tyto příznaky obvykle poukazují na nějaký akutní problém, který vyžaduje zásah lékaře. Nečekejte, zda se nepříjemnosti samy neztratí, abyste k lékaři nedorazil pozdě.

 

Existuje prevence před bolestí varlat po sexu?

Nerad se opakuji, ale se závažnější příčinou bolesti varlat po sexu vám skutečně pomůže pouze lékař.

Pokud ale mluvíme o náhodné a nepříliš silné bolesti, snažte se konat zodpovědně:

 

Praktikujte pouze bezpečný sex

Bezpečný sex znamená sex aspoň s kondomem. Kondom sice nemá 100% účinnost, ale i jeho 98% ochrana pro vás má pořád obrovský smysl.

Upozorňuji hlavně muže bez stabilní partnerky, kteří mají tendenci partnerky střídat a často souložit nezodpovědně bez ochrany.

Zvláštní upozornění platí pro homosexuály, kteří praktikují nejčastěji anální sex a riziko pohlavní nákazy tak prudce roste.

Rozumným krokem je podstupovat pravidelná preventivní venerologická vyšetření. Důvěra je totiž jedna věc, ale již existující pohlavní nemoc, která se velmi rychle přenáší, je věc druhá. Dovoluji si vyzvat vás, abyste nevěřil nikomu.

 

Žijte zdravým životním stylem

Pravidelně cvičte, udržte si zdravou hmotnost, nekuřte cigarety ani jejich alternativy, nepijte alkohol a nad drogami ani nepřemýšlejte. Zdravé životní návyky vás sice bolesti varlat po sexu nezbaví, ale mohou předcházet jejich vzniku.

 

Léčba bolesti varlat po sexu u lékaře

Silná a přetrvávající bolest varlat vás značně omezí ve výkonu běžných povinností. Musí proto zasáhnout lékař.

 

Léky proti bolesti varlat po sexu

Méně závažné příčiny bolavých varlat si obvykle vystačí s léky proti bolesti. Ty slabší seženete volně v lékárně. Silná bolest varlat po sexu si vyžádá silnější léky, ty ale předepisuje pouze lékař.

Pokud vám lékař zjistí jinou nemoc, může předepsat specifičtější léky proti této konkrétní nemoci. Jelikož existují tisíce možných nemocí, nemá smysl zde jmenovat jednotlivá léčiva. I to je důvod, proč byste se s bolestí měl stavit u lékaře co nejdříve.

 

Operace

Bolest varlat může mít příčinu i v nějaké překážce (obstrukci) ve varlatech, v poškození kolem varlat nebo v nějakém úrazu. Tyto komplikace již mohou vyžadovat zákrok chirurga.

Protočení varlete (torzi) musí lékař ošetřit laparoskopicky speciálním nástrojem. Vyhřezlou kýlu v tříslech musí vrátit zpátky do břišní dutiny. Zúženou předkožku musí naříznout a odhalit zablokovaný žalud.

I zde opět existuje nesčetně možných případů. Proto nechávám na chirurga, aby vás seznámil s celým chirurgickým zákrokem a vysvětlil, co přesně vám bude provádět.

 

Co jsme zjistili o bolesti varlat po sexu?

  • Bolest varlat po sexu může být alarmující, mnohdy je ale neškodná a nevyžaduje specifickou léčbu.
  • Pokud se objeví náhle, přičemž není silná a stejně náhle se zase ztratí, neznepokojujte se.
  • Pokud se ale bolest neztrácí a naopak je pořád silnější, s vyšetřením zbytečně nečekejte.
  • Určitě dodržujte pravidelné prohlídky u praktického lékaře a případnou bolest varlat po sexu mu nahlaste. Za zvážení stojí i pravidelná venerologická prohlídka.
  • Vašim cílem je ochrana zdraví varlat. Pouze díky zdravým a funkčním varlatům se můžete dočkat vlastního dítěte. Chraňte je.

Máte vlastní zkušenost s bolestí varlat po sexu? Co bylo příčinou a jak jste se bolestí zbavil?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Děkuji vám za reakci a přeji hlavně bezproblémový sex bez jakýchkoliv bolestí 🙂

 

Nejčtenější články o zdraví a nemocech varlat

Rozhovor: O bulkách na varlatech, penisu a šourku s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum
Jedno varle větší než druhé je normální. Některé příčiny ale jsou rizikové. Které?
Rakovina varlat – projevy, příčiny a metody léčby
Zmenšování varlat (atrofie varlat): Proč se varlata scvrkávají a jak se chránit?
Zánět nadvarlat (epididymitida) – příznaky, příčiny a léčba

 

Leave a Reply