Zvedá masturbace krevní tlak a pokud ano, je bezpečná?

Krevní tlak je síla, která žene krev naproti cévám. Zvýšený krevní tlak (hypertenze) zvyšuje riziko komplikací, nemocí a také předčasné smrti. Hrozí srdeční infarkt, mozková příhoda a selhání srdce.

V průběhu masturbace nebo sexu se zrychluje srdeční frekvence a tím se zvedá i tlak. Toto zvýšení je normální. Masturbace i sex jsou pro většinu pacientů s vysokým tlakem do jisté míry bezpečné.

Sexuální aktivita vyvolává mírnou až střední fyzickou zátěž a lze ji přirovnat rychlé chůzi nebo stoupání do strmých schodů. Ten, kdo zvládne rychlou chůzi nebo vyšlape několik pater do schodů, bude pravděpodobně zvládat i sex nebo masturbaci.

Článek blíže nastíní souvislosti mezi masturbací a změnami krevního tlaku.

masturbace a krevní tlak

 

Jaká je souvislost mezi masturbací a krevním tlakem?

Srdeční tep a tlak krve rostou během masturbace (nebo sexu) a svého maxima dosahují před a během vyvrcholení. Po orgasmu v rychlém čase klesnou na původní hodnoty.

Je velice málo pravděpodobné, že by masturbace zvýšila krevní tlak na nebezpečnou hodnotu. Platí to i pro lidi, kteří již vysoký tlak mají. Přesto si někteří pacienti musí dávat pozor, třeba ti s mozkovou výdutí (aneurysma). Musí si hlídat náhlé skoky krevního tlaku.

Mozková aneurysma je stav, kdy je na cévě v mozku výduť. Ta může prasknout a způsobit krvácení do mozku a mozkovou mrtvici. Existují případy, kdy žena kvůli aneurysma umřela právě po masturbaci. Jde ale o ojedinělé a vzácné případy.

Pokud vám aneurysma diagnostikovali, zeptejte se na bezpečnost sexu a masturbace ošetřujícího lékaře.

 

Erotické vzrušení a krevní tlak

Tlak a tep se zvyšují během všech erotických aktivit a nejenom během masturbace. Erotické vzrušení v těle spouští mnohé reakce nervového, oběhového a endokrinního systému.

Sexuální vzrušení (sexuální reakční cyklus) se dělí do 4 fází:

 • Fáze vzrušení. Frekvence srdečního tepu stoupá a tlak krve roste. Člověk rychleji dýchá a do genitálií proudí více krve. U mužů dochází k erekci a u žen ke zduření klitorisu a stydkých pysků.
 • Fáze plató. Krevní tlak i srdeční frekvence dále rostou. Růst budou až do orgasmu.
 • Orgasmus (vyvrcholení). Během vyvrcholení je tlak i tep na nejvyšší úrovni. Dochází ke svalovým kontrakcím a vyvrcholení. Muži ejakulují, ženy mohou prožívat mokrý orgasmus.
 • Koncová fáze. Po orgasmu se tělo v rychlém čase vrací do původního stavu včetně tlaku a frekvence srdečního tepu.

 

Zdravotní benefity masturbace

Masturbace i sex se počítají jako prospěšná fyzická aktivita. Jak je známo, sport, pohyb a tedy i erotické hrátky prospívají zdraví.

Masturbace pomáhá:

 • ulevit od stresu a psychické nepohody
 • zlepšit náladu a způsobit euforické stavy
 • zlepšit kvalitu spánku
 • relaxovat
 • uvolnit sexuální napětí
 • ulevit od menstruačních bolestí
 • lépe pochopit vlastní sexuální preference a potřeby

 

Může snížit riziko vzniku rakoviny prostaty

O tomto benefitu informovalo několik studií. Ty tvrdí, že snížené riziko vzniká díky časté ejakulaci. Pořád ale potřebujeme další výzkumy, aby se výsledky potvrdily.

Studie mezi léty 1992 až 2010 zkoumala 31 925 mužů a četnost jejich ejakulací. Ti, kteří ejakulovali více než 21x měsíčně měli snížené riziko rakoviny prostaty a navíc se oddálila průměrná doba jejího nástupu o 10 let oproti mužům, kteří ejakulovali do 7x za měsíc.

 

Může posilnit srdce

Jak jsme zmínili, masturbace je pro tělo mírnou až střední fyzickou zátěží. Taková zátěž může mít pozitivní vliv na zdraví a kondici srdce. Bohužel zatím neexistuje vědecké potvrzení tohoto logického předpokladu.

 

Existují negativní vedlejší účinky masturbace?

Správně a šetrně provedená masturbace je bezpečná a není důvod vyhýbat se jí. Existují různé mýty o škodlivosti masturbace, každopádně žádný z nich nebyl nikdy vědecky potvrzený. Jsou tak zcela bezpředmětné a nemusíte se kvůli nim znepokojovat.

Zde je několik drobných rizik, které se mohou ojediněle objevit. Buďte ale opatrní, obezřetní a tato nebezpečí se vám vyhnou.

 

Namožení a úrazy genitálu

Pokud člověk masturbuje agresivně a necitlivě, samozřejmě se může zranit. Stejně tak i nezkušený partner může v zápalu horlivosti natropit menší škody. Hrozí oděrky, podráždění či poškození pokožky a podobně.

Studie dokládá, že ženy masturbující pomocí vibrátorů hlásily lepší prožitky z orgasmů a zlepšení svých sexuálních funkcí. Statisticky až 71,5% žen nikdy nezažilo zdravotní či jiné komplikace, které by byly důsledkem použití vibrátoru.

 

Infekce genitálu

Před masturbací si vždy řádně umyjte ruce, abyste udrželi nebezpečné bakterie mimo genitálu. Stejně tak udržujte čisté všechny hračky a pomůcky. Mějte svoje vlastní a snažte se nepůjčovat si je ani s nikým nevyměňovat.

K přenosu infekcí a pohlavních nemocí jsou vždy náchylnější ženy, protože vagína je pro bakterie a škodliviny vhodnějším místem pro žití a množení.

ABY BYLY VAŠE HRAČKY VŽDY DOKONALE ČISTÉ A BEZPEČNÉ PRO POUŽITÍ: Produktová specialistka ze sex-shopu v rozhovoru radí, jak se o své pomůcky správně starat a ošetřovat je.

Alena Nováková rozhovor

 

Závislost na masturbaci

Závislost na masturbaci zatím nebyla stanovená jako oficiální diagnóza, mnohé její aspekty se ale na závislost podobají.

Během masturbace mozek uvolňuje hormony, které v mozku navozují příjemné pocity. Náchylnější lidé si proto mohou na těchto hormonech snadno vybudovat závislost a jejich chování se tak podobá lidem závislým třeba na cukru a jídle, videohrách, nikotinu nebo i drogách.

Pomůže vám specialista přes duševní zdraví (psycholog) nebo sexuální terapeut. Nestyďte se žádat doporučení od svého praktického lékaře.

Pokud o sobě máte pochybnosti a zdá se vám, že vaše potřeba masturbovat nabývá rysy chování závislých osob, zamyslete se, zda:

 • vám masturbace neovlivňuje nebo přímo nepoškozuje vztahy
 • nerušíte domluvené plány s partnerem, rodinou či přáteli právě kvůli masturbaci a neodkládáte kvůli ní své povinnosti nebo jiné záliby
 • stavíte masturbaci a uspokojování nad všechny jiné aktivity
 • na masturbaci myslíte až tolik, že vám vytěsňuje myšlenky na cokoliv jiného

MĚJTE PŘEHLED: Závislost na masturbaci vás obere o vztahy, přátele a může uškodit zdraví. Jak se léčí?

závislost na masturbaci

Sebeobviňování

Existují různé důvody, proč se lidé obviňují za masturbaci. Nejčastěji je to náboženská víra nebo přísné morální zásady a předsudky. Mnozí lidé žili v rodinách, kde byl sex a masturbace tabu a tak mají pocit, že dělají něco zakázaného a morálně nepřípustného.

Ujišťujeme vás, že masturbace je zcela přirozená a běžná a nemá smysl se kvůli ní nijak znepokojovat ani stydět. Morální ani náboženské předsudky zde nemají místo.

I těmto lidem může pomoct sexuální terapeut nebo psycholog.

 

Má smysl kvůli masturbaci zajít za lékařem?

Za lékařem má cenu jít pokud vám masturbace způsobuje tělesné nebo duševní problémy nebo negativně ovlivňuje vztahy a kvalitu života.

Muži mohou k lékaři zajít i s problematickou erekcí, která jim znemožňuje masturbaci nebo sex. Tento stav se nazývá erektilní dysfunkce a může mít mnohé příčiny. Lékař musí najít konkrétní příčinu a cíleně na ni zaměřit léčbu.

Za lékařem zajděte i pokud během masturbace pociťujete bolesti, brnění a nepříjemné pocity nebo je naopak penis necitlivý a stimulace nemá žádný účinek.

 

Co jsme zjistili?

 • Masturbace i sex samotný zvyšují srdeční tep a krevní tlak. Toto zvýšení je přirozené a děje se tak u každého člověka.
 • Masturbace se považuje za velmi mírnou až střední fyzickou aktivitu. Je vhodná i pro lidi s již zvýšeným tlakem, kteří by se fyzické aktivitě neměli vyhýbat.
 • Masturbace může být riziková pro lidi se zdravotními komplikacemi, jako třeba mozkové aneurysma. Tehdy se na bezpečnost informujte u lékaře.
 • Jinak je masturbace bezpečná, prospěšná a neexistuje důvod vzdát se jí. Masturbujte dosyta, vážení čtenáři 🙂

 

Další články o účincích a technikách masturbace včetně mýtů

Jak masturbovat a neunudit se k smrti?
Závislost na masturbaci vás obere vás o vztahy, přátele a může uškodit zdraví
Vzájemná masturbace jako "vysoká škola" společného uspokojování
Pomůže vám masturbace před sexem prodloužit soulož? Není škodlivá?
Mohu se nakazit pohlavní nemocí z masturbace? Ne, ale má to jisté háčky.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply