Existují negativní účinky masturbace, nebo vám zas jenom lhali nějací fanatici?

Masturbace je naprosto běžná, přirozená a zdraví prospěšná aktivita, pokud se provádí bezpečně a člověk si nevybuduje závislost. Existují mýty a různé dezinformace, které zvyknout šířit různí dezinformátoři a nábožensky založení lidé. Nechceme znevažovat nikoho názory či víru, ale v článku se budeme přidržovat striktně vědeckého poznání.

Můžete se setkat s tak absurdními tvrzeními, jako je třeba oslepnutí nebo růst chlupů na dlaních. Jde ale o výmysly puritánských lidí, kteří se hlavně své děti snaží odnaučit masturbovat a to je škoda. Masturbace má ve zdravém sexuálním životě své místo a škodlivé je naopak tyto přirozené potřeby tlumit a zakazovat je.

Cílem článku je smazat nesmysly, které mezi zmatenými lidmi kolují, utřídit fakta od fikce a popsat některé dokázané pozitivní účinky masturbace.

negativní účinky masturbace

 

Co přesně je masturbace?

Jde o činnost, během které člověk stimuluje své genitálie s cílem vyvrcholit a sexuálně se uspokojit. Masturbace může být i vzájemná a tato činnost je výbornou součástí sexuálního života párů.

Masturbace hraje důležitou roli v sexuálním vývoji lidí všech věkových skupin. Lidé masturbují pro potěšení, pro zábavu i pro uvolnění nejen sexuálního napětí. Tlumí stres, relaxují, překrývají negativní myšlenky.

 • Podle statistik masturbuje 74% mužů a 48% žen. Tato čísla vnímáme jako nízká a masturbovat by měl každý člověk.
 • Věkem se zájem o masturbaci snižuje. Starší dospělí masturbují v 63% v případě mužů a ve 32% u žen mezi 57 až 54 lety.

 

Nejčastější mýty a dezinformace o masturbaci

Mýtů o škodlivosti masturbace je nespočet, ale žádný z nich se nikdy nepovedlo vědecky dokázat, takže jde pouze o „babské povídačky“. Masturbace i sex byly kdysi naprosté tabu a vždy se našli lidé, kteří se cítili natolik autoritativní, že své smyšlené představy potřebovali vtloukat do hlav nevinných, a bohužel také neznalých obětí těchto nesmyslů.

Šíření strachu je příčinou toho, že v mnohých lidech tyto absurdní dezinformace žijí až dodnes a to je veliká škoda, protože omezují jejich přirozenou sexualitu. Existují dokonce různá hnutí, která masturbaci svým příznivcům zakazují.

Masturbace tedy celkem určitě nezpůsobuje, nikdy nezpůsobovala a ani nebude:

Mylná je také představa, že masturbace jednoho z partnerů negativně ovlivní intimní vztah. Naopak, pokud někdo aktivně masturbuje, udržuje své sexuální funkce aktivní a dobře procvičované. To je naopak krok k lepšímu sexuálnímu vztahu.

Páry, které masturbují, vzájemně toto považují za vítané a velice příjemné zpestření sexuálního života.

Studie dokonce dokládá, že ženy ve vztazích, které masturbovaly, měly šťastnější vztahy a manželství než ty, které nemasturbovaly vůbec.

 

Vedlejší negativní účinky masturbace

Nic takového neexistuje! Masturbujte dosyta.

Masturbace zdraví nijak neškodí. Samozřejmé může dojít k úrazu, kdy se člověk ukájí příliš intenzivně a na genitáliích si může způsobit oděrky, modřiny nebo i krvácení. To ale není důsledek masturbace, ale nesprávného provedení, nedostatku citu a zkušeností. U mužů se může po silné masturbaci objevit otok penisu, takže je potřeba být opatrný.

Existuje několik otázek vlivu masturbace na zdraví, kterými se vědci aktivně zabývají. Opakujeme ale, že negativní účinky masturbace zatím prokázané nebyly.

MŮŽE SE HODIT: Jak správně a bezpečně masturbovat?

 

Pocity viny

Tyto pocity trápí hlavně lidi s náboženským či jiným morálním přesvědčením. Myslí si, že nekonají správně. Masturbace ale není morálně špatná a neexistuje důvod psychicky se trýznit.

Je vhodné o těchto pocitech diskutovat s partnerem, příteli nebo specialisty na sexuální zdraví. Pomohou překonat tíživý pocit viny či zahanbení.

 

Snížená sexuální citlivost

Může se objevit, pokud je masturbace příliš agresivní, což má ale opět původ v nesprávné technice. Pokud si člověk neumí poradit pouze vlastní rukou, je vhodné sehnat si pomůcky, třeba masturbátory, masažery prostaty, umělé vagíny, dilda a vibrátory. Pomůcek jsou stovky druhů pro obě pohlaví.

 

Rakovina prostaty

Neexistuje důkaz, že by masturbace způsobila rakovinu prostaty či jiné druhy rakoviny. Vše je opět přesně naopak a studie dokazují, že muži, kteří masturbují a pravidelně ejakulují, mají o třetinu nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty. Ejakulace totiž vyplavuje látky, které vzniku rakoviny prostaty přispívají.

Další studie zjistila, že muži ejakulující 21x měsíčně a více mají výrazně snížené riziko rakoviny prostaty.

 

Narušení každodenního života kvůli závislosti na masturbaci

Závislost se může vytvořit prakticky na čemkoliv včetně masturbace. Jde sice o vzácné případy, ale je to zatím asi jediné reálné negativum přílišné masturbace. Tato závislost se může projevovat:

 • postižený zanedbává své běžné povinnosti – škola, práce, péče o partnera a rodinu
 • člověk přerušuje nebo se vzdává běžného fungování na úkor masturbace
 • negativně jsou ovlivněny vztahy
 • masturbace slouží jako únik před běžnými zodpovědnostmi
 • masturbace slouží jako náhrada běžných mezilidských vztahů nebo aktivit

S podezřením na závislost na masturbaci doporučujeme kontaktovat odborníka nebo terapeuta z oblasti sexuologie.

 

Pozitivní účinky masturbace na zdraví

Zde se dostáváme ke skutečným účinkům masturbace, které se opírají o vědecké důkazy. Ať už vás jakýkoliv dezinformátor bude přesvědčovat o opaku, nemá dostatečné lékařské vzdělání, aby byly jeho tvrzení pravdivá a doporučujeme vám tyto zmatené hlasy zcela ignorovat.

Masturbovat vás nikdo nemůže nutit, ale nikdo vám masturbaci nemůže zakázat, pokud o ní máte zájem. Je výhodná pro fyzické i duševní zdraví.

 • snižuje stres díky produkci hormonů štěstí a lásky
 • uvolňuje napětí
 • zlepšuje spánek
 • zvyšuje bdělost a soustředěnost
 • zlepšuje náladu
 • ženám zmírňuje menstruační bolesti a křeče
 • zlepšuje sexuální kondici

Masturbace zlepšuje sexuální zdraví, kondici a výkonnost, vzájemná masturbace prohlubuje intimitu ve vztahu, podporuje zkoumání a poznávání vlastního těla a preferencí.

Na druhé straně brání nechtěnému těhotenství a funguje jako prevence přenosu pohlavních nemocí. Pokud si člověk „pomůže“ sám doma, nepouští se do riskantních sexuálních setkání a nestřídá partnery tak často.

Masturbace je výborná pro nezadané lidi, kteří právě nemají sexuálního partnera. Pomáhá jim příjemněji překlenout toto osamělé období.

Obzvlášť prospěšná je pro starší ženy, kterým zlepšuje vaginální mazání (lubrikaci) a snižuje bolest během sexu.

 

Co jsme tedy zjistili?

 • Masturbace je zdraví prospěšná po fyzické i psychické stránce.
 • Masturbace není zdraví škodlivá, neoslepnete, nestanete se neplodnými ani vám neochlupatí ruce.
 • Můžete se sice cítit provinile, ale jde pouze o pocity, které ve vás vyvolal někdo jiný na základě dezinformací, tabu a náboženského přesvědčení.
 • Ano, i na masturbaci lze být závislý. Je to ale ojedinělý scénář a s cílenou pomocí terapeuta lze závislost rychle vyřešit.
 • Masturbujte sami, masturbujte vzájemně s partnery, souložte a žijte spokojený a vyrovnaný intimní život.

DÁLE ČTĚTE: Je onanie to nejlepší pro mužské zdraví? Urologové tvrdí, že ano.

onanie a mužské zdraví

 

Leave a Reply