Jak masturbace ovlivňuje mozek a organismus? Kdy se již jedná o škodlivou závislost?

Existuje jeden prastarý mýtus o tom, že je masturbace zdraví škodlivá. Mnozí fanatici a pomatenci vás o tom budou přesvědčovat. Masturbace ale má zdravotní benefity a byla by věčná škoda vyhýbat se jí.

To, zda masturbujete nebo ne, je pouze vaše svobodná volba. Pokud se rozhodnete pro, prospějete svému zdraví třeba po hormonální stránce. Orgasmus a to i ten, který si navodíte sami, vyplavuje hormony štěstí, lásky a pohody. Přináší pozitivní emoce, úlevu a zmírňuje stres nebo úzkosti.

Názory, které vnímají masturbaci jako negativní a škodlivou, se zaměřují spíše na pocity ze samotného aktu masturbace, než na reálné fyzické přínosy.

Článek vysvětlí, jaký má masturbace vliv na mozek. Upozorní, co to je závislost na masturbaci, jak se závislost projevuje a kdy je vhodné zajít za lékařem.

prospěšné účinky masturbace

 

Pozitivní účinky masturbace na mozek

Ať už vás kdokoliv bude přesvědčovat, že masturbace škodí, ignorujte tyto pomýlené hlasy a řiďte se vědeckým poznáním.

PRO ZAČÁTEČNÍKY S MASTURBACÍ: Jak správně masturbovat a „nechcípnout“ nudou?

 

Uvolňování hormonů a chemických sloučenin

Masturbace je vlastně taková „osamělá náhrada za sex“. Obojí v organismu spouští uvolňování hormonů, které nám navozují příjemné pocity.

Dopamin

Hormon štěstí. To díky němu máte po orgasmu ten vítězný pocit dobře odvedené práce. Touha po dopaminu nás žene hledat další erotické stimuly. Přesně proto se pořád ohlížíme, kde a s kým si užít a nikdy nemáme dost.

Oxytocin

Hormon lásky. Vytváří pouta mezi sexuálními partnery, ale i osamělí lidé se díky němu cítí příjemně. Podporuje pohodu, dobré vztahy mezi lidmi,  vytváří „mateřinský pud“, a dokonce urychluje hojení ran.

Serotonin

Další hormon štěstí. Po orgasmu se díky němu cítíme šťastní, spokojení a plní síly. Zlepšuje náladu a lidé se díky němu chovají lépe.

Endorfin

Hormon dobré nálady. Dokáže tlumit bolest, takže člověk zvládá i tvrdší masturbaci nebo agresivnější sex. Podporuje sexuální výkon a výdrž. Dobře ho znají sportovci, protože se vyplavuje po fyzické aktivitě, a díky tomu lidi motivuje pokračovat v těchto prospěšných činnostech.

Prolaktin

Podporuje procesy, které se podílejí na otěhotnění a plození dětí. Pomáhá zvládat stres a navozuje emoční komfort.

Endokanabinoidy

Hormony odměny. Vyplavuje je fyzická aktivita (sex, cvičení, sporty), ale i sociální interakce s jinými lidmi a dobré jídlo. Pomáhají tlumit bolest, zmírňovat záněty, upravují metabolismus, srdeční aktivitu, paměť a soustředění, zmírňují deprese, úzkosti a závislosti.

Noradrenalin

Zvyšuje a urychluje přenos hormonu štěstí dopaminu, díky čemu zesiluje jeho účinky.

Adrenalin

Snižuje stres, reguluje srdeční frekvenci, upravuje průsvit cév, dýchání a metabolismus.

 

Vliv výrazného uvolňování hormonů díky sexu a masturbaci na zdraví

Pokud tyto prospěšné hormony uvolňujeme přirozeně, a tedy masturbací, sexem nebo fyzickou aktivitou, mají pro organismus prospěšné účinky. Určitě ale není ani vhodné ani zdravé „pomáhat“ uvolňování hormonů pomocí stimulantů a drog. Taková podpora je pro tělo nepřirozenou zátěží a dlouhodobě vede k hormonální nerovnováze a zdravotním komplikacím.

 

Lepší sexuální funkce a výkonnost

Hormony zodpovědné za lidskou sexuální odpověď podporují uvolňování stimulačních sloučenin na vyšší úrovně. Prožitek z masturbace a sexu je tak silnější a uspokojivější. Člověk rychleji reaguje na erotickou stimulaci, více si jí užívá a je lépe připravený zvládat sexuální aktivity.

 

Nižší stres, zvladatelnější úzkost

Psychickou pohodu navozuje hlavně oxytocin. Snižuje koncentraci stresového hormonu kortizolu a podporuje duševní relaxaci. Stresové reakce reguluje také prolaktin.

 

Lepší a vydatnější spánek

Masturbace, sex a sport uvolňují hormony, které snižují stres, regulují krevní tlak, podporují relaxaci a díky tomu usnadňují usínání a navozují hluboký a kvalitní spánek.

Studie na 778 dospělých lidech zjistila jasný souvis mezi pravidelným dosahováním orgasmu a kvalitním spánkem. Účastníci studie potvrdili, že masturbace výrazně dopomohla urychlit čas potřebný k usínání a zlepšila kvalitu spánku.

 

Tlumení bolesti

Účinek proti bolesti mají endorfiny. Proces vzniku bolesti a zánětu pomáhají regulovat endokanabinoidy, které navíc ženám pomáhají tlumit menstruační bolest. Studie dokládá, že pravidelná sexuální aktivita pomáhá ulevit od migrény a bolestí hlavy.

 

Podpora imunity, snížení krevního tlaku

Masturbace a sex zvyšují hladiny prolaktinu a endokanabinoidů. Ty pomáhají posilovat přirozenou obranyschopnost. Zároveň posilují hormony snižující stres.

Oxytocin a endokanabinoidy pomáhají snížit krevní tlak.

 

Dobrá nálada a psychická pohoda

Roli zde hraje dopamin, oxytocin a endorfin.

 

Podpora soustředěnosti a paměti

Masturbace podporuje vyplavování hormonů, které souvisejí s lepší koncentrací a pamětí. Proto i léky pro podporu koncentrace fungují na podpoře vyplavování těchto hormonů, hlavně dopaminu, který pomáhá udržet koncentraci a přináší větší motivaci a uspokojení z dokončení obtížných úkolů.

 

Negativní účinky masturbace na mozek

Zásadní většina lidí masturbací získává pozitivní účinky, někteří však ne.

Někteří jsou proti masturbaci kvůli morálním nebo náboženským důvodům. Mohou se tak cítit provinile nebo se stydět za to, že masturbují nebo na ni pouze myslí.

Nadměrná a necitlivá masturbace může podráždit pokožku na penisu, žalud, způsobit otoky genitálu, křeče nebo i krvácení.

Někteří lidé mají nepříjemná psychická traumata z minulosti, kvůli čemu se mohou sexu a masturbace obávat a cítit se nervózně, trapně, zoufale či vystrašeně.

 

Závislost na masturbaci

V současnosti závislost na masturbaci není uznaná jako stav duševního zdraví nebo jeho porucha. Experti zatím nadměrnou masturbaci klasifikují jako kompulzivní (nutkavou) sexuální poruchu. Údajně zatím neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by prokázaly, že závislost na pornu nebo masturbaci je negativní stav duševního zdraví.

MĚJTE DOKONALÝ PŘEHLED. Čtěte podrobný článek o příčinách, projevech a léčbě závislosti na masturbaci.

závislost na masturbaci

 

Kdy zajít za lékařem?

Lékaře nebo terapeuta vyhledejte ihned, pokud vám nutkání na masturbaci a masturbace samotná snižují kvalitu života, omezuje vztahy nebo pracovní výkon. Pokud máte kvůli masturbaci výčitky a špatný pocit. Pokud se za masturbaci stydíte, máte pocit viny a necítíte se kvůli těmto myšlenkám psychicky v pořádku. To vše je důvodem pro rozhovor se specialistou. Svěřit se můžete i praktickému lékaři, který vás doporučí k odborníkovi.

 

Léčba a prevence závislosti na masturbaci

Toto nutkavé chování se může častěji vyskytovat u pacientů s:

Tito pacienti mohou své sexuální nutkání zmírnit právě léčbou základního zdravotního problému. Závislost na masturbaci je pouze jejich důsledkem a negativní součástí.

I drogy a některé léky na předpis (hlavně ty, které zvyšují vyplavování dopaminu) mohou u pacientů zvyšovat sexuální chtíč. Jde hlavně o:

  • metamfetamin
  • léky na Parkinsonovu nemoc
  • kokain

V takovém případě je potřeba ihned přestat užívat drogy. V případě předepsaných léků je lze vyměnit za jinou alternativu nebo pozměnit jejich dávkování.

Nutkavé sexuální chování pomohou zmírnit nebo vyléčit:

LÉČEBNÉ TERAPIE:LÉKY:
kognitivně behaviorální terapiecitalopram
psychodynamická terapienaltrexon
skupinová terapieselektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu
párová terapie

 

Nadměrné a nutkavé masturbaci pomohou bránit nebo ji zmírnit:

  • vyhýbání se pornografii a sexuálnímu obsahu
  • vyhledání lékaře nebo terapeuta
  • dostatek pohybu, zálib a jiných aktivit
  • práce na vztazích s partnery a okolím
  • uvědomění si, co nutkavé chování způsobuje a vyhýbání se těmto faktorům

 

Co jsme zjistili?

Masturbace uvolňuje hormony, které mají vliv na pozitivní emoce a správnou odpověď organismu na erotické stimuly. Masturbace je obecně zdravá a bezpečná bez rizika přenosu pohlavních nemocí nebo početí. Podporuje pocity štěstí a pohody, pomáhá lidem upokojit se a zrelaxovat, zvyšuje sebeúctu.

Pokud ale masturbace narušuje a omezuje běžné fungování ve vztazích, práci nebo volném čase, je vhodné promluvit si s odborníkem. Hlídejte si, zda ve vás masturbace nevyvolává negativní emoce, nepříjemné psychické stavy nebo vám nějak neškodí fyzicky.

DOTAZ Z PORADNY: Proč při masturbaci udržím pevnou erekci a během sexu s dívkou pokaždé selže?

erekce_cz na facebooku

/ZDROJ/

 

Leave a Reply

Masturbace už je nuda? Zkuste erotické hračky a pomůcky pro pány i dámy. Kvalitní zboží, rychlé dodání.